Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-03-23

Article available in the following languages:

Zaproszenia do składania wniosków „Bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo oraz badania wód morskich i śródlądowych”

Działania podejmowane w ramach wyzwania społecznego „Bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo, badania wód morskich i śródlądowych oraz biogospodarka” mają przyczynić się do jak najlepszego wykorzystywania zasobów biologicznych w zrównoważony sposób. Cele...

Działania podejmowane w ramach wyzwania społecznego „Bezpieczeństwo żywnościowe, zrównoważone rolnictwo i leśnictwo, badania wód morskich i śródlądowych oraz biogospodarka” mają przyczynić się do jak najlepszego wykorzystywania zasobów biologicznych w zrównoważony sposób. Celem jest zapewnienie wystarczającego zaopatrzenia w bezpieczną, zdrową, wysokiej jakości żywność i bioprodukty poprzez opracowanie wydajnych, zrównoważonych i zasobooszczędnych systemów produkcji pierwotnej, wspierając powiązane usługi ekosystemowe i przywracanie bioróżnorodności równolegle z konkurencyjnymi i niskoemisyjnymi łańcuchami dostaw. W ten sposób nastąpi przyspieszenie przejścia na zrównoważoną biogospodarkę europejską i zniwelowanie luki między nowymi technologiami a ich wdrażaniem. Aby to osiągnąć, ta część programu prac oferuje możliwości poszukiwania różnorodnych i innowacyjnych rozwiązań wyraźnie zdefiniowanych problemów w obrębie kluczowych priorytetów polityki UE. Do udziału w działaniach poświęconych ogólnym i szczegółowym tematom zapraszani są przedstawiciele wielu dyscyplin. Według nadrzędnej zasady leżącej u podstaw proponowanych działań, uczestnicy mają poszukiwać rozwiązań, które przyniosą pozytywne zmiany w społeczeństwie, gospodarce i środowisku przy wydajniejszym wykorzystywaniu zasobów. Pod tym względem rozwiązania powinny czerpać z wielu dziedzin badawczo-technologicznych oraz stosować wyraźne podejście innowacyjne i rynkowe z myślą o przyśpieszaniu wzrostu i tworzeniu miejsc pracy. Fundamentalne znaczenie w tych dążeniach będzie mieć udział użytkowników końcowych, między innymi rolników, rybaków, konsumentów, organów publicznych (w tym na szczeblu lokalnym i regionalnym) i ogółu społeczeństwa. W szczególności kilka tematów wymagać będzie „podejścia wielopodmiotowego”, zgodnie z postanowieniami rozporządzenia „Horyzont 2020”.