European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Interoperability of Heterogeneous IoT Platforms

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacyjne ramy, narzędzia oraz komponenty zapewnią interoperacyjność dowolnych platform Internetu rzeczy

Pomimo coraz większej popularności różnorodnych platform Internetu rzeczy (IoT), jednym z największych problemów jest brak interoperacyjności oraz związanych z nią standardów, norm i narzędzi. Z tego powodu uczestnicy pewnej unijnej inicjatywy podjęli się opracowania ram oraz związanych z nimi narzędzi, aby umożliwić tworzenie interoperacyjnych platform IoT.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Wyniki analizy przeprowadzonej w ramach realizacji inicjatywy IoT-European Platforms Initiative pokazują, że na rynku istnieje przeszło 300 różnych platform IoT o różnym stopniu dojrzałości i otwartości. „Każdy twórca platformy IoT uważa własny produkt za fundament interoperacyjności”, twierdzi prof. Carlos Palau, koordynator finansowanego przez Unię Europejską projektu INTER-IoT. „Innymi słowy, w danym obszarze często istnieje szereg platform, zdarzają się także przypadki, w których w celu interakcji z różnymi aplikacjami konieczne jest połączenie ich z platformą producenta”. W wielu przypadkach powoduje to powstawanie preferencji wobec poszczególnych platform, które często nie są akceptowane przez właścicieli innych rozwiązań.

Interoperacyjne i otwarte ramy Internetu rzeczy

Projekt INTER-IoT opierał się na trzech głównych elementach – metodologiach i narzędziach zapewniających interoperacyjność pomiędzy wszystkimi warstwami platform IoT; globalnych ramach pozwalających na programowanie i zarządzanie interoperacyjnymi platformami IoT, a także metodologii inżynieryjnej. Zespół projektu INTER-IoT opracował zestaw narzędzi programowych oraz artefaktów w celu zapewnienia otwartej interoperacyjności. Dzięki wysokiej jakości produktów i doświadczeń, zaproponowane rozwiązania umożliwią producentom i programistom na interakcję i współpracę bez uszczerbku dla konkurencyjności. Jak dodaje, projekt „wspiera wszystkie przedsiębiorstwa i umożliwia im łatwiejsze projektowanie urządzeń IoT, inteligentnych urządzeń oraz usług, a także szybkie wprowadzanie ich na rynek oraz tworzenie nowych interoperacyjnych ekosystemów Internetu rzeczy” w świecie pozbawionym standardów i norm dotyczących takich rozwiązań. Rozwiązanie opracowane w ramach projektu INTER-IoT zapewnia możliwość wykorzystania danych z różnych platform w jednej aplikacji w kompleksowy sposób, wykorzystując tę samą semantykę. Co ważniejsze, założenie to udało się osiągnąć bez faworyzowania jednej z wielu platform IoT. Partnerzy skupieni wokół projektu zaprojektowali i wdrożyli otwarte, wielowarstwowe ramy, powiązaną z nimi metodologię, a także narzędzia umożliwiające dobrowolną interoperacyjność pomiędzy zróżnicowanymi platformami IoT. Zaproponowane podejście umożliwi skuteczny i szybki rozwój dostosowanych i inteligentnych urządzeń i usług Internetu rzeczy, korzystających z wielu platform IoT. Wykorzystane w ramach projektu wielowarstwowe podejście integruje różne urządzenia IoT, a także sieci, platformy, usługi i aplikacje, zapewniając ciągłość danych, infrastruktur i usług umożliwiających realizację różnorodnych scenariuszy wykorzystania Internetu rzeczy.

Budowanie ekosystemu interoperacyjności powiązanego z Internetem rzeczy

Rozwiązanie opracowane w ramach projektu INTER-IoT stanowi wielowarstwowy element pośredniczący pomiędzy różnymi platformami IoT, wyposażony w szereg narzędzi wsparcia. Nie jest nową platformą IoT – zamiast tego działa raczej w roli swoistego pośrednika pomiędzy różnorodnymi platformami. „Rozwiązanie INTER-IoT jest bezstronne wobec wszystkich platform IoT, ponieważ stawia je na dokładnie tym samym poziomie”, zauważa prof. Palau. Konsorcjum przetestowało i sprawdziło w praktyce opracowane rozwiązanie w dwóch obszarach zastosowań – w transporcie i logistyce w portach morskich, a także w monitoringu stanu zdrowia osób cierpiących na przewlekłe choroby. Niektóre elementy rozwiązania mają potencjał rynkowy, w wyniku czego rozpoczęły się starania o ich komercjalizację. Rozwiązanie Virtual GW zapewnia interoperacyjność w warstwie urządzeń i połączenie z chmurą z rozszerzeniem do sieci wirtualnych oraz sieci definiowanych programowo, co umożliwia jego zastosowanie w sieciach 5G. Rozwiązanie INTER-MW oferuje interoperacyjność w warstwie oprogramowania pośredniczącego. IPSM zapewnia semantyczną mediację pomiędzy różnymi platformami i umożliwia rozszerzenie o inne platformy, co umożliwi jego zastosowanie poza urządzeniami IoT. Uczestnicy projektu INTER-IoT przygotowali modele biznesowe na potrzeby komercjalizacji i wykorzystania poszczególnych elementów opracowanych w jego ramach w oparciu o strategię open-source. Twórcy opracowali także narzędzia do konfiguracji i zarządzania interoperacyjnością, obejmujące kwestie prywatności i bezpieczeństwa. „Dzięki projektowi INTER-IoT stało się możliwe osiągnięcie interoperacyjności pomiędzy różnymi komponentami IoT – na przykład urządzeniami czy platformami – w kontrolowany i bezproblemowy sposób”, podsumowuje prof. Palau. „Interoperacyjne i otwarte ramy dla zastosowań IoT stanowią elastyczne i skalowalne rozwiązanie dla interesariuszy, integratorów systemów i organizacji badawczych”.

Słowa kluczowe

INTER-IoT, IoT, interoperacyjność, platformy IoT, programista, interoperacyjne platformy IoT

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania