CORDIS
Wyniki badań wspieranych przez UE

CORDIS

Polski PL

Wiadomości

Polski PL

Cała naprzód: pierwszy rejs komercyjny w pełni elektrycznego promu

Elektryczny prom pasażersko-samochodowy zadebiutował rejsem między dwiema wyspami w Danii. Prom przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych (GHG) pochodzących z transportu morskiego.

© Ærø EnergyLab (Aeroe EnergyLab)

Według Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) przemysł żeglugi międzynarodowej odpowiada za około 2,5 % światowej emisji gazów cieplarnianych. W kwietniu 2018 roku IMO przyjęła strategię mającą na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu morskiego do końca 2030 roku o co najmniej 40 % w stosunku do poziomu z roku 2008. Również Komisja Europejska określiła strategię mającą na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych pochodzących z transportu morskiego. Jak podano na stronie internetowej Komisji Europejskiej, sektor ten odpowiada za około 13 % całkowitej emisji gazów cieplarnianych pochodzących z branży transportowej w UE. W ramach wzmożonych działań na rzecz dekarbonizacji transportu morskiego w wyniku dofinansowanego ze środków UE projektu E-ferry powstał całkowicie elektryczny prom, który jest w stanie przewozić około 30 pojazdów i 200 pasażerów. Prom przepłynął niedawno między portami Soeby (Søby) i Fynshav położonymi na duńskich wyspach Aeroe (Ærø) i Als. Cytowany w komunikacie prasowym Anil Srivastava, dyrektor generalny firmy Leclanché będącej partnerem projektu, mówi: „Elektryczny prom o mocy 4,3 MWh stanowi nowy kamień milowy w komercyjnym transporcie morskim. Dzięki niemu w ciągu roku do atmosfery zostanie uwolnione o 2000 ton mniej CO2, 42 ton mniej NOX (tlenków azotu), 2,5 tony mniej cząstek stałych i 1,4 tony mniej SO2 (dwutlenku siarki)”.

Dłuższe dystanse

Firma Leclanché wyposażyła w system akumulatorów litowo-jonowych elektryczny prom Ellen, „prekursor nowej ery w komercyjnym sektorze morskim”, dodaje Srivastava. „Projekt ten pokazuje, że dziś możemy zastąpić napędy termiczne wykorzystujące paliwa kopalne czystą energią, a tym samym przyczynić się do walki z globalnym ociepleniem i zanieczyszczeniami poprawiając warunki życia naszych społeczności”. Zgodnie z komunikatem prasowym na stronie internetowej projektu, po naładowaniu Ellen może przepłynąć do 22 mil morskich, czyli „7 razy więcej niż poprzednie promy elektryczne. Ten przełomowy projekt znajduje się w fazie końcowej, podczas której elektryczny prom jest oddawany do normalnej eksploatacji. Należy teraz wykazać, że możliwe jest pomyślne ukończenie do 7 rejsów w dwie strony pomiędzy Søby i Fynshav dziennie”.

Wejście na rynek

Projekt E-ferry (E-ferry – prototype and full-scale demonstration of next generation 100% electrically powered ferry for passengers and vehicles) powstał w celu wprowadzenia nowo opracowanej, energooszczędnej koncepcji projektowej opartej na lekkich sprzętach i materiałach. Partnerzy projektu mają nadzieję, że koncepcja ta będzie stosowana na większą skalę przez przedstawicieli przemysłu i operatorów promów. Na stronie internetowej projektu czytamy: „Celem wykraczającym poza czas trwania projektu jest wprowadzanie kolejnych promów elektrycznych na wody europejskie i światowe – co najmniej dziesięciu do 2020 r. i co najmniej stu do 2030 r. To pozwoli ograniczyć emisję CO2 (w przybliżeniu) o 10–30 000 ton rocznie do 2020 roku i o 100–300 000 ton rocznie do 2030 roku”. Drugą trasą, która ma być objęta projektem E-ferry, jest Søby-Fåborg łącząca wyspę Ærø ze stałym lądem w duńskiej części Morza Bałtyckiego. Więcej informacji: strona projektu E-ferry

Kraje

Dania