European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

ARTIFICIAL INTELLIGENCE SOLUTION PROTECTING IDENTITIES FROM FACE RECOGNITION

Article Category

Article available in the following languages:

Technologia ochrony prywatności dla systemów rozpoznawania twarzy

Choć obrazy twarzy są przydatne dla zachowania porządku publicznego, jako najlepsza metoda identyfikacji osób są one często narażone na niewłaściwe wykorzystanie podczas przechowywania w bazach danych lub udostępniania w internecie. Przełomowa technologia D-ID jest w stanie przechytrzyć algorytmy bazowe, aby jak najlepiej wykorzystać rozpoznawanie twarzy, a jednocześnie chronić prywatność.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Rozwój technologii rozpoznawania twarzy (ang. facial recognition, FR) czyni ją jednym z najszybciej rozwijających się sektorów przemysłu. Technologia ta zawiadamia służby bezpieczeństwa o obecności znanych przestępców lub terrorystów, poprawia proces weryfikacji w toku uzyskiwania dostępu do budynków i kont oraz pomaga śledzić nawyki kupujących/odwiedzających na potrzeby ukierunkowania w czasie rzeczywistym dostosowanych do lokalizacji możliwości ich zaangażowania. Rozpoznawanie twarzy może być też wykorzystane do monitorowania osób, a ponadto interesują się nim złośliwi użytkownicy gromadzący dane na potrzeby ataków hakerskich i kradzieży tożsamości. Innymi słowy: choć technologia FR podnosi poziom zabezpieczeń, może także zagrażać bezpieczeństwu publicznemu, naruszając prywatność w niespotykanym dotąd stopniu. Dzięki przeznaczonemu dla MŚP unijnemu wsparciu finansowemu w październiku 2018 roku firma D-ID wprowadziła swoje przełomowe rozwiązanie do ochrony prywatności obrazów twarzy, które zachowuje ich przydatność w zastosowaniach związanych z bezpieczeństwem. Kilka przypadków wdrożenia tej technologii w dużej skali przyniosło obiecujące rezultaty w odniesieniu do wydajności (tj. ochrony przeciwko mechanizmom rozpoznawania twarzy) i poziomu zadowolenia klienta.

Rozpoznawanie twarzy pod kontrolą

„Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że kamery są teraz wszędzie i jeśli udostępnianie obrazów zostanie połączone z technologią FR, nasza najbardziej rozpoznawalna własność, czyli twarz, może być bez naszej wiedzy i zgody zagrożona. Chcieliśmy stworzyć rozwiązanie, które utrzymałoby rozpoznawanie twarzy w ryzach i zapewniło wszystkim osobom możliwość kontroli nad własną tożsamością i prywatnością”, mówi Sella Blondheim, współzałożyciel i dyrektor operacyjny firmy D-ID. D-ID wykorzystuje proces zaawansowanego przetwarzania obrazów oraz techniki głębokiego uczenia maszynowego, aby odtworzyć dowolne zdjęcie w taki sposób, by widoczna na nim twarz (lub twarze) pozostała w pełni rozpoznawalna dla ludzkiego oka, lecz wyglądała na zmienioną dla algorytmów FR. Zespół przetestował tę technologię na kilku czołowych mechanizmach rozpoznawania twarzy, w tym od firm Google, Amazon, Microsoft i Facebook. Badacze pokazali mechanizmom FR dwa zestawy obrazów. Pierwszy zawierał oryginalne, niechronione wersje jednego lub kilku zdjęć referencyjnych. Drugi zestaw zawierał obrazy chronione (de-identyfikowane) przedstawiające te same obrazy referencyjne, co w pierwszym zestawie. We wszystkich testach mechanizmy FR były w stanie dopasować obrazy oryginalne z referencyjnymi, lecz nie były w stanie zrobić tego dla obrazów chronionych.

Prywatność w fazie projektowania

Unijne rozporządzenie RODO dotyczy wielu aspektów bezpieczeństwa danych, w tym gromadzenia, przetwarzania oraz przechowywania informacji biometrycznych i umożliwiających identyfikację osób. Za stosowanie się do tych wytycznych poszczególne organizacje odpowiadają we własnym zakresie. Przy szybkim rozwoju technologii FR wzrasta ryzyko, że firmy nie dotrzymają wymogów przepisów prawa, co naraża je nie tylko na wysokie grzywny, ale także na pozwy sądowe, nie wspominając o nadszarpnięciu reputacji. „D-ID to jedyna firma na świecie, która w ten sposób rzuca wyzwanie technologii rozpoznawania twarzy. Nie uznajemy poglądu mówiącego, że trzeba poświęcić prywatność na rzecz bezpieczeństwa i ochrony”, mówi Blondheim. Technologia D-ID może zostać wykorzystana na potrzeby wielu inicjatyw typu Privacy by Design – prywatność w fazie projektowania, takich jak ochrona baz danych zawierających zdjęcia klientów i pracowników lub ochrona prywatności w toku cyfrowego wdrażania nowych pracowników i procedury „poznaj swojego klienta”. Zespół projektu nadal udoskonala algorytm D-ID, aby był jeszcze bardziej dokładny, a także pracuje nad miniaturyzacją systemu odpowiednio do możliwości urządzeń podręcznych, takich jak aparaty i telefony. Badacze wprowadzili również niedawno nowe rozwiązanie do anonimizacji filmów wideo i obrazów nieruchomych, które może otworzyć rynek treści wizualnych. To segment rosnący szybko dzięki takim inicjatywom jak internet rzeczy, który pozostawał dotąd niedostępny ze względu na obawy związane z prywatnością.

Słowa kluczowe

D-ID, rozpoznawanie twarzy, prywatność, bezpieczeństwo, RODO, monitoring, hakowanie, szpiegostwo, algorytm, przetwarzanie obrazów, zdjęcie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania