Skip to main content

Ultralight and ultrasafe adaptable 3-wheeler

Article Category

Article available in the folowing languages:

Trzykołowiec umożliwi bardziej ekologiczne podróżowanie

WEEVIL to nowy trzykołowy samochód elektryczny, który jest tańszy w eksploatacji niż normalny samochód, a zarazem oferuje wyższy poziom bezpieczeństwa niż motocykle. Pojazd opracowało konsorcjum finansowane przez Unię Europejską.

Transport i mobilność

Inżynierowie z Hiszpanii, Włoch, Turcji i Polski wymyślili i zaprojektowali nowy trzykołowy samochód elektryczny, łączący niewielkie rozmiary motocykla z wygodą i bezpieczeństwem oferowanym przez tradycyjne samochody. Finansowany przez Unię Europejską projekt WEEVIL doprowadził do zakończonych sukcesem testów prototypowego pojazdu wyposażonego w jedno tylne koło i dwa przednie koła zamontowane na regulowanej osi – takie rozwiązanie znacząco upraszcza manewrowanie i parkowanie w zatłoczonych miastach. „Pojazd WEEVIL jest bardziej ekologiczny od tradycyjnych samochodów, ponieważ jest zasilany energią elektryczną i waży o połowę mniej niż inne samochody elektryczne, co skutkuje niższym zużyciem energii elektrycznej oraz zmniejszoną emisją dwutlenku węgla”, twierdzi Imanol Egaña, koordynator projektu i badacz w hiszpańskim centrum technologicznym IK4-TEKNIKER. Zadaszona kabina charakteryzuje się smukłym wyglądem przywodzącym na myśl pojazdy sportowe, zaprojektowanym przez Włoski Uniwersytet Projektowania (IAAD) i mieści jednego pasażera, który siedzi za kierowcą, podobnie jak na motocyklu. W przeciwieństwie do motocykla siedzenia są wyposażone w oparcia, a pojazd nie pochyla się w czasie pokonywania zakrętów.

Nowatorskie rozwiązania

Zaangażowani w projekt inżynierowie opracowali nowatorskie rozwiązania dotyczące szeregu elementów wytworzonych na potrzeby pojazdu. „Podzespoły, które zapewniają niektóre z możliwości naszego pojazdu, są same w sobie interesujące i mogą znaleźć zastosowanie w innych pojazdach”, twierdzi Egaña. Opracowany przez hiszpańską firmę MONDRAGON Automoción oraz IK4-TEKNIKER system rozsuwanej osi przedniej pozwala na zmniejszanie rozstawu kół w przypadku konieczności parkowania lub zmniejszenia prędkości jazdy. Umożliwia to układ oparty na silniku elektrycznym, sterowany przy pomocy systemów elektronicznych pojazdu. Włoski producent pojazdów CECOMP, który był odpowiedzialny za montaż oraz napęd elektryczny instalowany w pojeździe, wyposażył go również w joystick ułatwiający parkowanie. Zaprojektowana przez tureckie przedsiębiorstwo HEXAGON konstrukcja nadwozia pojazdu WEEVIL opiera się na lekkim kompozycie polimerowym wzmocnionym włóknem szklanym, dzięki czemu jego waga została obniżona o 70 %. „Materiał ten pozwala na rozproszenie pięciokrotnie większej energii uderzenia niż metale, co zwiększa bezpieczeństwo użytkowników dróg oraz efektywność energetyczną pojazdu”, twierdzi Iván Saénz, inżynier reprezentujący hiszpańską grupę chemiczną IRURENA, która opracowała nową metodę produkcji tego materiału, która umożliwiła obniżenie kosztów i wytwarzanie mniejszych partii produktu. System zarządzania akumulatorami opracowany przez firmę Kaitek umożliwia równoważenie stopnia naładowania i kontrolę temperatury ogniw w celu zmniejszenia ich degradacji i zwiększenia sprawności. „Silnik elektryczny opracowany przez IK4-TEKNIKER oraz Fagor Automation nie wykorzystuje magnesów. Ponadto uwzględnia nową geometrię umożliwiającą uzyskanie większych średnich osiągów w całym zakresie prędkości”, dodaje Egaña. W czasie testów pojazd wywarł dobre wrażenie zarówno na kierowcach i pasażerach, nawet pomimo tego, że na siedzeniu dla pasażera jest nie do końca wygodnie osobom wyższym niż 175 centymetrów – zespół zamierza jeszcze pracować nad tym zagadnieniem. Prototyp pojazdu skutecznie przeszedł wiele testów walidacyjnych i homologacyjnych, a także szereg testów zderzeniowych przeprowadzonych przez polskie laboratoria PIMOT. Partnerzy projektu opracowali już plan wprowadzenia pojazdu na rynek i podchodzą do tej kwestii ze zdecydowanym optymizmem. „Jedną z podjętych przez nas decyzji był wybór i wykorzystanie istniejących elementów wszędzie tam, gdzie nie opracowywaliśmy żadnych innowacji w ramach projektu”, wyjaśnia Masato Inoue, wykładowca IAAD. „To sprawia, że przedstawiony pojazd koncepcyjny ma większe szanse na trafienie na rynki, ponieważ jego elementy spełniają europejskie kryteria homologacji i można je uzyskać z istniejących łańcuchów dostaw”. „Wiele osób już teraz czeka na to, by pojazd trafił na rynek”, dodaje Egaña.

Słowa kluczowe

WEEVIL, pojazd trzykołowy, samochód elektryczny, rozsuwana oś, zmniejszenie emisji CO2, kompozyt polimerowy wzmocniony włóknem szklanym

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania