Skip to main content

An Innovative Solar Lighting System to replace artificial lighting in all types of indoor spaces with free and healthy sunlight.

Article Category

Article available in the folowing languages:

Nowatorski system zbiera i kieruje naturalne światło słoneczne do wnętrz budynków

Ludzie potrzebują dostępu do naturalnego światła słonecznego każdego dnia, nie tylko w czasie wakacji i urlopów. Świadomość tego faktu jest coraz bardziej rozpowszechniona wśród ekspertów i przedstawicieli środowiska akademickiego, a także wśród decydentów politycznych i samych mieszkańców, którzy coraz częściej opowiadają się za zmianami, dzięki którym miejsca pracy oraz domy staną się zdrowsze.

Technologie przemysłowe
Energia

Naturalne światło słoneczne wspomaga wytwarzanie witaminy D, zapobiega pogorszeniom nastroju związanym ze zmianami pór roku, poprawia sen i pozwala na uniknięcie zagrożeń związanych z oświetleniem fluorescencyjnym. Na szczęście stoimy obecnie u progu prawdziwej rewolucji oświetleniowej, opierającej się na powrocie do naturalnego światła słonecznego i porzuceniu niezdrowego oraz zużywającego cenne zasoby sztucznego oświetlenia używanego w ciągu dnia. Naukowcy skupieni wokół finansowanego przez Unię Europejską projektu SOLIS zajęli się w związku z tym opracowaniem innowacyjnego, przystępnego cenowo i opłacalnego systemu gromadzenia i przekierowywania światła słonecznego SOLIS (SOlar LIghting System), który wykorzystuje zdrowe i naturalne światło słoneczne do oświetlania wnętrz budynków w ciągu dnia. Naukowcy opracowali system zapewniający idealną sprawność optyczną oraz jednorodne oświetlenie, a jednocześnie zadbali o to, aby nie wykorzystywał on delikatnych i drogich technologii śledzenia Słońca. „Rozwiązanie SOLIS gromadzi i przesyła pełne spektrum światła słonecznego do wnętrz pomieszczeń z niezrównaną sprawnością, dzięki czemu stanowi tanie rozwiązanie w zakresie oświetlenia na potrzeby budynków mieszkalnych i komercyjnych, skoncentrowane na potrzebach ludzi”, twierdzi Ofer Becker, koordynator projektu i dyrektor techniczny firmy Solight Ltd.

Wytrzymałe i tanie rozwiązanie

Prace nad projektem rozpoczęły się od opracowania niezwykle delikatnego i kosztownego prototypu rozwiązania, który dodatkowo był niezwykle trudny w montażu. Dzięki połączeniu doświadczenia z szeroko zakrojonymi testami terenowymi, badaczom udało się znacząco usprawnić i uprościć konstrukcję urządzenia oraz poprawić jej wytrzymałość. Powstały w wyniku tych prac system składa się z innowacyjnego statycznego kolektora słonecznego, falowodu pozwalającego na przenoszenie światła, a także hybrydowego urządzenia końcowego rozpraszającego światło. Połączenie wszystkich trzech modułów pozwoliło na uzyskanie solidnego i bezobsługowego urządzenia, który umożliwia zbieranie i dostarczanie do wnętrz nawet do 40 000 lumenów na metr kwadratowy powierzchni kolektora. „W porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami, SOLIS gromadzi dwukrotnie więcej światła słonecznego z zewnątrz budynków, z ich dachów lub ścian z południową ekspozycją, co pozwala na ograniczenie do minimum korzystania z drogiego i niezdrowego sztucznego światła do oświetlania wnętrz”, wyjaśnia Becker. Ponadto rozwiązanie SOLIS wykorzystuje szereg opatentowanych usprawnień optycznych, dzięki którym jest w stanie dokładnie odwzorowywać pozycję Słońca w ciągu dnia oraz roku. Usprawnienia te umożliwiają elementom systemu aktywnie przesyłanie naturalnego światła słonecznego do wewnątrz pomieszczeń. Jak twierdzi Becker: „Wprowadzone optymalizacje pozwalają nam dostarczać do wnętrz pełne spektrum światła bez ciepła i promieniowania ultrafioletowego od 8.00 do 16.00 dzięki czemu SOLIS stanowi zdrowe i bezpieczne naturalne źródło światła słonecznego”.

Różne systemy dla różnych użytkowników

Uczestnicy projektu skupili się w ramach prac na trzech różnych rynkach. Pierwszym opracowanym systemem jest pojedyncza jednostka SOLIS Industrial, która może oświetlić do 60 metrów kwadratowych pomieszczenia i jest przeznaczona do stosowania w dużych budynkach, takich jak szkoły, fabryki, szpitale, centra handlowe i domy spokojnej starości. Drugie rozwiązanie, SOLIS Versa, zostało opracowane z myślą o budynkach mieszkalnych i pozwala na znaczące rozświetlenie dowolnego domu, dzięki czemu mieszkanie w nim staje się zdrowsze i przyjemniejsze. Ostatnie rozwiązanie, czyli DIY SOLIS Mini, pozwala na doświetlanie piwnic przez okna na zewnątrz i stanowi produkt opracowany z myślą o niewielkich, energooszczędnych domach niepodłączonych do sieci energetycznej. Rozwiązanie SOLIS zapewnia niezrównane osiągi i niespotykaną dotąd wydajność, a ponadto charakteryzuje się niską ceną i pozwala na stałe obniżenie kosztów, dzięki czemu stanowi doskonały wybór dla wielu sektorów rynku. „Nasze rozwiązanie przyniesie korzyści architektom, projektantom oświetlenia, urbanistom i właścicielom domów, którzy dzięki niemu otrzymają możliwość wykorzystania zdrowego i wszechobecnego naturalnego światła słonecznego w budynkach mieszkalnych i komercyjnych. Zastosowanie naszego rozwiązania przekłada się na zmniejszenie opłat za prąd elektryczny nawet do 40 % w dużych budynkach, takich jak biurowce, a ponadto zwiększa wydajność o 18 %, przyspiesza proces nauki w szkołach o 26 %, a także skraca czas powrotu do zdrowia w szpitalach nawet o 41 %”, podsumowuje Becker.

Słowa kluczowe

SOLIS, naturalne światło słoneczne, oświetlenie dostosowane do potrzeb ludzi, optyczny, moduł, zoptymalizowany kolektor statyczny, SOLIS Industrial, SOLIS Versa, DIY SOLIS Mini

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania