Skip to main content
European Commission logo print header

Industrialization and path to commercialization of a patented innovative industrial kit to modify COLD cycle in order to drastically reduce ENERGY consumption

Article Category

Article available in the following languages:

Turbodoładowanie i nowa era zrównoważonego chłodzenia

Pionierska technologia chłodzenia pozwoli na zrównoważoną realizację potrzeb dotyczących chłodzenia, które w obliczu globalnych zmian klimatycznych stają się coraz ważniejsze dla zwiększającej się populacji.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Energia pochłaniania w związku z pracą systemów chłodniczych, klimatyzacji i pomp grzewczych stanowi obecnie około 25-30 % energii zużywanej na świecie. W wyniku globalnego wzrostu temperatur, rozwoju gospodarczego i urbanizacji w ciągu kolejnych 30 lat ta liczba znacząco wzrośnie. Systemy chłodnicze i schładzające będą nie tylko wyzwaniem dla globalnego bezpieczeństwa dostaw energii, ale przyczynią się też do ogromnego wzrostu emisji CO2 oraz do zubożenia warstwy ozonowej spowodowanego wyciekiem stosowanych obecnie czynników chłodniczych o pochodzeniu organicznym. Komisja Europejska wyznaczyła w swojej strategii Europejskiego Zielonego Ładu ambitne cele, które mają doprowadzić do tego, by do 2050 roku Europa stała się pierwszą gospodarką neutralną klimatycznie o obiegu zamkniętym. Podniesienie efektywności systemów chłodniczych i schładzających oraz znalezienie zamienników dla obecnie stosowanych organicznych czynników chłodniczych odegra w tym kluczową rolę. W ramach międzynarodowej współpracy koordynowanej przez TURBOALGOR udało się odpowiedzieć na te cele, wykonując pionierski krok w stronę zrewolucjonizowania technologii chłodzenia przy wsparciu realizowanego przez UE programu Fast Track to Innovation Pilot, z którego korzysta projekt Cold Energy.

Innowacyjne turbodoładowanie

Chłodzenie i schładzanie odgrywają fundamentalną rolę w zapewnianiu wysokiej jakości i bezpieczeństwa żywności, leków i innych produktów chemicznych, a ponadto mają istotne znaczenie dla wielu procesów przemysłowych. Ponadto tak zwany łańcuch chłodniczy (droga nietrwałych lub wrażliwych na temperaturę produktów w łańcuchu dostaw od wytworzenia i magazynowania po transport i dystrybucję) jest kluczem do ograniczenia marnotrawstwa żywności w gospodarce o obiegu zamkniętym. Agnese Manni, koordynatorka projektu, podsumowuje przełomowe osiągnięcia zespołu: „Opracowana przez nas technologia TURBOALGOR zwiększa sprawność schładzania w systemach chłodniczych o nawet 56 % i podnosi ich efektywność energetyczną o nawet 23 %, a wszystko to dzięki zastosowaniu rozwiązania, z którego od dawna korzysta branża motoryzacyjna – turbosprężarki. Nasza technologia ma zastosowanie w nowych i starszych sprężarkowych układach chłodniczych i można ją stosować z wieloma różnymi czynnikami chłodniczymi”. Opatentowana w trybie międzynarodowym technologia TURBOALGOR usprawnia cykl sprężania, rozwiązując jedną z głównych przyczyn jego nieefektywności: zawór rozprężny. W efekcie projektu Cold Energy wprowadzono nową opłacalną linię produktów, które wzmocnią konkurencyjność unijnego przemysłu chłodniczego.

Wchodzenie na nowe rynki i wzmacnianie przywództwa oraz zrównoważonego rozwoju UE

„Nasza strategia rynkowa od początku skupia się na klientach z sektora handlu detalicznego i branży farmaceutycznej. Oprócz tego niemiecka agencja ds. energii DENA – niemiecki ośrodek wiedzy specjalistycznej w dziedzinie efektywności energetycznej, odnawialnych źródeł energii i inteligentnych systemów energetycznych – rozważa współpracę z nami w ramach inicjatywy Lighthouse Projects, by zredukować emisję CO2 w procesach przemysłowych. To dla nas wielkie osiągnięcie, ponieważ potwierdza, że obraliśmy dobrą drogę”, mówi Arvea Marieni, specjalistka ds. strategii rozwoju rynków międzynarodowych. Obecnie zespół prowadzi program pilotażowy w trzech zakładach, w których skuteczność procesów operacyjnych realizowanych od ponad 15 miesięcy potwierdziła założenia, a inwestycja zwróciła się w mniej niż 4 lata. „Dzięki uczestnictwu w projekcie UE nie tylko potwierdziliśmy nasze przewidywania dotyczące technologii TURBOALGOR, ale opracowaliśmy też nowe opatentowane urządzenie, które pozwala zapewnić te same korzyści, z tym że jako czynnika chłodniczego zamiast wodorofluorowęglowodorów używa przyjaznego dla środowiska CO2 pod wysokim ciśnieniem. Unijne rozporządzenie w sprawie f-gazów zwiększy popyt na przyjazne dla klimatu czynniki chłodnicze – a my przygotowujemy się, by być na czele tej zmiany”, tłumaczy Manni. Mauro Margherita, dyrektor generalny firmy Turboalgor, konkluduje: „Biorąc pod uwagę ogromne i wciąż rosnące znaczenie systemów chłodniczych i schładzających dla społeczeństwa, sądzimy że nasza opatentowana technologia TURBOALGOR wniesie duży wkład w zrównoważony rozwój i ograniczenie zmian klimatycznych, sprzyjając bezpieczeństwu i dobrobytowi ludzi na całym świecie.

Słowa kluczowe

Cold Energy, energia, chłodzenie, schładzanie, CO2, temperatura, sprężanie, turbodoładowanie, łańcuch chłodniczy, ekonomizer, wymiennik ciepła, efektywność energetyczna, emisje, turbosprężarka, falownik, kompresor, czynnik chłodniczy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania