European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Introducing preventive management of chronic thyroid conditions through patient empowerment and a ML-powered mHealth solution

Article Category

Article available in the following languages:

Aplikacja oferuje spersonalizowane, oparte na nauce i zorientowane na społeczności wsparcie pacjentom chorym na chorobę Hashimoto

Choroby autoimmunologiczne, takie jak choroba Hashimoto, są przewlekłe, postępujące i obecnie nieuleczalne. Aplikacja BOOST Thyroid oferuje rozwiązania umożliwiające wczesne diagnozowanie oraz spersonalizowaną profilaktykę, obejmującą zdrowe nawyki. Aplikacja pozwala także na zdobywanie wiedzy na temat choroby, a także prowadzenie lepszych i bardziej wartościowych rozmów z lekarzami.

Zdrowie icon Zdrowie

Choroby autoimmunologiczne sprawiają, że układ odpornościowy organizmu błędnie uznaje jego własne narządy za intruzów, a następnie podejmuje próby ich zniszczenia. Zwykle tego rodzaju schorzenia są wywoływane przez mutacje genetyczne oraz pewne aspekty życia w uprzemysłowionym społeczeństwie, takie jak przetworzona żywność i toksyczne środki chemiczne. W ramach finansowanego przez Unię Europejską projektu BOOST HEALTH powstało rozwiązanie dla pacjentów cierpiących na najczęściej występującą chorobę autoimmunologiczną na świecie – chorobę Hashimoto, która powoduje powolne niszczenie tarczycy, wywołując jej niedoczynność. Przebieg choroby wiąże się z występowaniem różnorodnych objawów, takich jak stany lękowe, zmęczenie, przyrost masy ciała, zaburzenia myślenia oraz problemy z płodnością. W ramach projektu prowadzone były prace nad aplikacją www.boostthyroid.com (BOOST Thyroid) – jest to pierwsza na świecie aplikacja na smartfony (obecnie dostępna na telefonach z systemem iOS) wykorzystująca osiągnięcia nauki, przeznaczona dla pacjentów cierpiących na chorobę Hashimoto lub niedoczynność tarczycy.

Pomoc dla pacjentów w obserwacji objawów choroby

Aplikacja BOOST Thyroid umożliwia pacjentom analizowanie i obserwowanie objawów, a także notowanie wyników badań i testów laboratoryjnych oraz zażywanych leków i suplementów. Program przypomina nawet o ich regularnym zażywaniu. Wykorzystana w aplikacji technologia uczenia maszynowego pozwala użytkownikom na dostęp do coraz bardziej spersonalizowanych i zweryfikowanych naukowo informacji oraz sugestii na temat ich zdrowia. Pacjenci mogą przygotowywać sprawozdania na temat swojego samopoczucia, dzięki którym są w stanie lepiej zrozumieć stan swojego zdrowia. Takie rozwiązanie może także pomóc we wstępnej diagnostyce choroby i przygotowaniu się do wizyty u lekarza – dzięki gromadzeniu informacji o objawach, lekarz może uzyskać dostęp do dodatkowych danych. Wsparcie z budżetu Unii Europejskiej pozwoliło na opracowanie szeregu aktualizacji aplikacji, dzięki którym jej ocena w sklepie App Store wzrosła z 4,4 do 4,5 gwiazdki. Ponadto pojawiło się 300 nowych recenzji, a autorzy 250 spośród nich ocenili aplikację na 5 gwiazdek. Przeprowadzona wśród 480 użytkowników ankieta internetowa potwierdziła przydatność aplikacji. 89 % respondentów stwierdziło, że informacje przekazywane im przez aplikację pozwoliły im lepiej radzić sobie z objawami choroby.

Niewystarczające badania i niedostateczna wiedza naukowa

W wielu przypadkach choroby autoimmunologiczne tarczycy są diagnozowane zbyt późno. Jednym z największych problemów utrudniających diagnostykę jest zróżnicowanie objawów występujących u pacjentów, które często różnią się czasem trwania i natężeniem. Czasem choroby autoimmunologiczne tarczycy są błędnie diagnozowane jako zaburzenia depresyjne. Co więcej, w większości przypadków to kobiety cierpią na choroby autoimmunologiczne i choroby tarczycy. „Z historycznego punktu widzenia można stwierdzić, że choroby dotykające kobiet nie były badane tak samo dokładnie, jak choroby dotykające przede wszystkim mężczyzn. W związku z tym dotychczas powstało mniej zindywidualizowanych strategii profilaktyki”, twierdzi koordynatorka projektu Vedrana Högqvist Tabor. „Naszą misją jest pomaganie pacjentom dzięki informacjom opartym na osiągnięciach nauki, a także narzędziom cyfrowym, które pozwolą im prowadzić bardziej szczegółowe rozmowy z lekarzami”.

Równe szanse dla zdrowia

Szacuje się, że na całym świecie około 350 milionów ludzi cierpi na chorobę Hashimoto, która jest chorobą autoimmunologiczną tarczycy. W Europie obecnie żyje około 40 milionów osób cierpiących na tę chorobę, a kolejne 50 milionów oczekuje na diagnozę. Choroba Hashimoto to przewlekła i złożona jednostka chorobowa, której objawy stają się coraz cięższe wraz z wiekiem. Opracowanie dobrej strategii powstrzymywania postępów choroby i zapewnienie osobom chorym możliwości spokojnego i bezpiecznego starzenia się jest kluczowe, biorąc pod uwagę fakt, że Hashimoto może wywoływać szereg powikłań, takich jak bezpłodność, choroby serca i otyłość. „Pomimo tego, że dane i dowody naukowe wskazują, że najpopularniejsze leki na tarczycę nie pomagają wszystkim chorym, nie są opracowywane żadne nowe sposoby leczenia”, twierdzi Tabor. „Dzięki wsparciu pacjentów i lekarzy, a także uwzględnienia osiągnięć nauki, technologie zdrowotne mogą sprawić, że walka z chorobami przestanie być wyłącznie reaktywna i zacznie opierać się na profilaktyce”. Dane generowane przez aplikację BOOST Thyroid pozwolą na wspieranie badań nad chorobami autoimmunologicznymi, dzięki czemu zakres wiedzy na ich temat dorówna ilości informacji na temat chorób dotykających głównie mężczyzn. Badając powikłania spowodowane niedoczynnością tarczycy i chorobą Hashimoto, zespół nieustannie zajmuje się zagadnieniem uczenia maszynowego oraz wytwarzania i udostępniania danych na potrzeby podstawowych badań, dzięki którym chcą docelowo opracować sposoby leczenia dostosowane do indywidualnych potrzeb.

Słowa kluczowe

BOOST HEALTH, autoimmunologiczna, tarczyca, choroba, choroba Hashimoto, stany lękowe, zmęczenie, przyrost masy ciała, zaburzenia myślenia, problemy z płodnością, diagnostyka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania