European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Seasonal Prediction of Fire danger using Statistical and Dynamical models

Article Category

Article available in the following languages:

Ulepszone prognozowanie sezonowe pomaga zwalczać pożary

Występowanie ognia w środowisku naturalnym może być spowodowane działalnością człowieka, zmiennością klimatu oraz nagromadzeniem materiałów łatwopalnych, takich jak trawa, liście i gałęzie. Klimat staje się coraz cieplejszy i coraz bardziej suchy, a to – jak pokazują badania – oznacza większe zagrożenie pożarowe.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne
Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Klimat Ziemi charakteryzuje się naturalną zmiennością sezonową i w obrębie dekady, którą można częściowo przewidzieć w sezonowej skali czasowej. Prognozowanie klimatu sezonowego wymaga jednak znacznych umiejętności, a przekazywanie informacji na temat prognoz sektorom publicznym wrażliwym na te zmiany jest kluczowym wyzwaniem społecznym i gospodarczym. Istnieje zatem potrzeba stworzenia dokładnego systemu prognozowania sezonowych pożarów. W ramach finansowanego ze środków UE projektu SPFireSD opracowano i oceniono możliwości przewidywania pożarów sezonowych z wykorzystaniem uzupełniających się i innowacyjnych metod. W badaniach skupiono się szczególnie na Europie, dorzeczu Amazonki i Indonezji. Badania w ramach projektu przeprowadzono dzięki wsparciu z działania „Maria Skłodowska-Curie”.

Dokładniejsze przewidywania

Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF) wykorzystuje swój globalny system prognoz pożarowych (GEFF) do opracowywania 10-dniowych prognoz dotyczących zagrożenia pożarowego. Są one wykorzystywane przez globalny system informacji o pożarach lasów (GWIS) i europejski system informacji o pożarach lasów (EFFIS) i są dostępne na stronie programu Copernicus w zakresie zarządzania kryzysowego. Copernicus, unijny program obserwacji Ziemi, jest koordynowany i zarządzany przez Komisję Europejską wraz z Europejską Agencją Kosmiczną, państwami członkowskimi UE i agencjami UE. „Zespół projektu SPFireSD ulepszył ten system w celu opracowania sezonowych prognoz zagrożenia pożarowego (GEFF for Seasonal Prediction (GEFFSP) z wykorzystaniem operacyjnych prognoz sezonowych usługi programu Copernicus w zakresie zmiany klimatu (C3S)”, mówi Etienne Tourigny, główny badacz z centrum obliczeniowego w Barcelonie.

Nie tylko dla Europy

Dzięki systemowi GEFFSP prognozy zagrożenia pożarowego docierają nawet z miesięcznym wyprzedzeniem do użytkowników z Hiszpanii, Portugalii i Kalifornii, czyli z obszarów, które zostały poważnie dotknięte pożarami w ostatnich latach. „Trwają również prace mające na celu ocenę wartości dodanej tego systemu w obszarach tropikalnych, dla których, zgodnie z istniejącą literaturą naukową, ryzyko pożarów jest możliwe do przewidzenia z większym wyprzedzeniem”, wyjaśnia Tourigny. SPFireSD przyczyniło się również do powstania wersji offline modelu klimatu EC-Earth, który pozwala naukowcom na opracowanie i przetestowanie modelu ziemi i roślinności przy mniejszym nakładzie czasu i środków obliczeniowych. „Praca ta zostanie wykorzystana do poszerzenia fachowej wiedzy uczonych z grupy ds. prognozowania klimatu z centrum obliczeniowego w Barcelonie w zakresie prognozowania krótkoterminowego pożarów i cyklu węglowego ”, kontynuuje Tourigny.

Przyszłe korzyści

Kolejne projekty ocenią wydajność opracowanego modelu podczas testów z prognozami sezonowymi EC-Earth. Umożliwi to naukowcom określenie, w jakim stopniu wstępne przewidywanie stanu klimatu, który jest jak najbardziej zbliżony do danych z obserwacji, poprawia przewidywanie zagrożenia pożarowego, w porównaniu z wykorzystaniem przypadkowego, ale rzeczywistego stanu klimatu z niedawnej przeszłości. Praca ta zostanie wykorzystana w przyszłych projektach z udziałem grupy ds. prognozowania klimatu, w szczególności w projekcie 4C (Climate-Carbon Interactions in the Current Century) będącego częścią programu „Horyzont 2020”. Inicjatywa SPFireSD pomoże w opracowaniu bardziej realistycznych prognoz sezonowych dotyczących zagrożenia pożarowego niż te, które są obecnie dostępne w Europie. „Podmioty odpowiedzialne za przeciwdziałanie skutkom katastrof i agencje gospodarki leśnej odniosą korzyści, ponieważ będą mogły wykorzystywać sezonowe prognozy zagrożenia pożarowego do planowania średnioterminowego, zamiast polegać na danych archiwalnych lub prostych prognozach temperatury i opadów”, podsumowuje Tourigny.

Słowa kluczowe

SPFireSD, prognozy sezonowe, pożar, Copernicus, europejski system informacji o pożarach lasów (EFFIS), zmiana klimatu

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania