European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Jak korzystać z robotów, aby w przyszłości opanować globalne kryzysy zdrowotne, takie jak COVID-19?

Aby pomóc pracownikom służby zdrowia, finansowany przez UE zespół ekspertów w dziedzinie robotyki pracuje nad stworzeniem robotów potrafiących rozmawiać z wieloma osobami jednocześnie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Już od kilku lat roboty są wprowadzane do przestrzeni publicznej, np. centrów handlowych, muzeów, szpitali i domów opieki. Oprócz wykonywania czynności takich jak poruszanie się czy chwytanie i operowanie przedmiotami, roboty realizują również zadania społeczne, na przykład komunikują się z ludźmi. Tym robotom zwykle brakuje jednak umiejętności radzenia sobie z kilkoma osobami naraz w różnych sytuacjach społecznych. Finansowany przez UE projekt SPRING ma sprostać temu wyzwaniu poprzez stworzenie robotów społecznych, które uczestniczą w interakcjach z wieloma osobami jednocześnie i w spontanicznych rozmowach. W artykule prasowym partnera projektu, Uniwersytetu Heriot-Watt, czytamy: „Projekt skupi się na pomocy starszym pacjentom poprzez ostrożne łączenie odkryć naukowych i skupionych na użytkowniku osiągnięć technologicznych, dzięki czemu roboty społeczne staną się elementem opieki gerontologicznej”. Partnerzy projektu twierdzą, że współczesne technologie z zakresu interakcji człowieka z robotem mają pewne ograniczenia, ponieważ sprzęt oraz oprogramowanie wspierające są często zaprojektowane z myślą o aplikacjach reaktywnych przeznaczonych dla jednego użytkownika. Są one wykorzystywane podczas rozmów z pojedynczymi osobami, gdy roboty mają reagować na polecenia lub pytania określone w ograniczonym zestawie zaprogramowanych działań. Cel projektu SPRING jest inny, ponieważ skupia się na stworzeniu robotów, które potrafią ruszać się, widzieć, słyszeć i komunikować w rozbudowanych i zatłoczonych miejscach. W tym samym artykule prasowym prof. Oliver Lemon z Uniwersytetu Heriot-Watt powiedział: „Badania wskazują, że rozważne użycie robotów w placówkach opieki może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, np. ograniczyć stres i samotność oraz poprawić nastrój i zachowania towarzyskie”. Uczony dodaje: „Pracownicy służby zdrowia popierają wykorzystanie robotów w trakcie przerw w leczeniu szpitalnym, ponieważ roboty społeczne mogą pomóc pacjentom mającym ograniczoną wiedzę medyczną w wyjaśnieniu skomplikowanych pojęć”.

Radzenie sobie z pandemiami, takimi jak COVID-19

Z artykułu prasowego wynika, że dzięki technologii opracowywanej w ramach projektu roboty będą „rozumiały różne sytuacje społeczne i podejmowały odpowiednie decyzje, np. będą identyfikowały pacjentów, którzy samotnie oczekują na wizytę lekarską przez dłuższy czas lub czują niepokój. Roboty społeczne będą również uczestniczyć w indywidualnych rozmowach z pacjentami, członkami ich rodzin czy pracownikami, jak i w interakcjach z wieloma osobami jednocześnie”. Prof. Lemon podkreśla „bezdotykowy i głośnomówiący” charakter technologii SPRING, na którą „będzie ogromne zapotrzebowanie w przyszłości, ponieważ zmniejszy ona ryzyko i rozprzestrzenianie się infekcji”. Jest to bardzo ważne, ponieważ choć projekt został początkowo wdrożony z myślą o pomocy osobom starszym, w przyszłości jego rezultaty mogłyby być wykorzystywane do opanowania pandemii takich jak COVID-19. „Nie braliśmy tego pod uwagę w trakcie opracowywania założeń projektu. Okazuje się jednak, że ten aspekt jest istotny, biorąc pod uwagę to, co się dzisiaj dzieje” powiedział prof. Lemon dziennikarzowi BBC. Projekt SPRING (Socially Pertinent Robots in Gerontological Healthcare) będzie realizowany do grudnia 2023 roku. W ramach projektu opracowane zostaną metody i algorytmy pod kątem konwersacyjnej sztucznej inteligencji, widzenia komputerowego, przetwarzania dźwięku, uczenia maszynowego oraz interakcji człowieka z robotem, wraz z analizą zachowań ludzkich i kontrolą sensomotoryczną robota. Partnerzy projektu przetestują technologię w przychodni dla osób starszych i ocenią jej akceptację ze strony pacjentów i pracowników medycznych. Więcej informacji: strona projektu SPRING

Słowa kluczowe

SPRING, koronawirus, COVID-19, robot, interakcja człowieka z robotem, robot społeczny

Powiązane artykuły