Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Jaki mamy dziś dzień tygodnia? COVID-19 a poczucie czasu

Zdaniem ekspertów pandemia wywołana koronawirusem przeszkadza nam w myśleniu, nauce i poważnie utrudnia proces przywoływania faktów z pamięci.

Badania podstawowe

Niemal każdy dysponuje jakąś aplikacją, której zadaniem jest przypominanie o terminach, godzinach i zadaniach do wykonania. A jednak, mimo wszystkich dostępnych technologii, czas zlewa się w bezkształtną masę, ponieważ nasze wewnętrzne zegary wariują. Naprawdę już sobota? A wydawało mi się, że dopiero piątek. Czy masz większe problemy z koncentracją? Czy na wykonanie swoich codzienne zadań potrzebujesz teraz więcej czasu? Czy podczas pandemii COVID-19 nasze mózgi rzeczywiście pracują na zmniejszonych obrotach?

Psychologia utraty poczucia czasu

Profesor psychiatrii z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco Elissa Epel w wywiadzie udzielonym „CNN” powiedziała: „Utknęliśmy w modelowym układzie młota i kowadła, uwięzieni między zmianami środowiskowymi, utratą społecznych punktów oparcia i nasileniem się stresu poznawczego. Do tego większość z nas nie sypia teraz tak dobrze, jak wcześniej”. By poprawnie funkcjonować, nasze organizmy potrzebują fizycznych i społecznych wskazówek, takich jak wyjścia do pracy czy szkoły i powroty do domu. Typowe działania, które zazwyczaj utrzymują nas w pionie, zniknęły, kiedy zabrakło codziennej rutyny. Prof. Epel wyjaśnia: „Znana nam tygodniowa rutyna zniknęła, a to oznacza, że zmieniło się nasze postrzeganie weekendów, będących dotychczas czymś, na co z radością czekaliśmy. Teraz sobota i niedziela nie różnią się niczym od pozostałych dni”. Czas płynie dzień za dniem, piątek niezauważenie przechodzi w sobotę. Lynn Bufka, zastępca dyrektora do spraw badań nad zwyczajami i zadaniami w Amerykańskim Towarzystwie Psychologicznym wyjaśnia: „Gdy funkcjonuje się w określony sposób, człowiek w ogóle się nad tym nie zastanawia. I chociaż dojazdy do pracy bywają męczące, typowy tryb życia pozbawia nas wątpliwości dotyczących tego, co działo się danego dnia”. Kolejną przyczyną naszych problemów jest konieczność radzenia sobie z wieloma zadaniami jednocześnie – prawie każdy z nas poza terminowym wykonywaniem własnej pracy musi pomagać starszym dzieciom podczas zdalnej nauki czy opiekować się młodszymi. Profesor Epel kontynuuje wywód: „Możliwości naszej pamięci są ograniczone. Z łatwością możemy ją nadwyrężyć, jeśli spróbujemy poświęcić się zbyt wielu czynnościom na raz lub gdy zaczniemy myśleć wielokierunkowo”. Dlatego właśnie z takim trudem przychodzi nam teraz pamiętanie o drobiazgach czy praca ze zwykłą wydajnością. „Gdy [ludzie] starają się wykonywać kilka czynności na raz, jest im trudniej zapamiętywać informacje na bieżąco”, wyjaśnia Inger Burnett-Zeigler, profesor nadzwyczajna w dziedzinie psychiatrii i nauk zachowawczych na uniwersytecie Northwestern University w Stanach Zjednoczonych. „Takie informacje nie zostają zapisane, przez co człowiek po chwili nie pamięta, co robił czy mówił zaledwie kilka minut wcześniej”. Mylenie niedzieli z poniedziałkiem może też być objawem stresu, co z kolei prowadzi do zaburzeń snu. Prof. Burnett-Zeigler dodaje: „Tego rodzaju myśli i wrażenia rodzą się często w sytuacjach stresowych, gdy odczuwamy niepokój. Mogą one utrudniać zasypianie czy zaburzać sen”.

Odrobina normalności w życiu

Zdaniem ekspertów powinniśmy starać się żyć tak normalnie, jak to możliwe. Pomocne w tym będzie chodzenie spać i wstawanie o ustalonych porach, robienie regularnych przerw w pracy czy nauce, ćwiczenie, zdrowe odżywianie, utrzymywanie kontaktów społecznych przez wideokonferencje, telefony i wiadomości tekstowe oraz ograniczanie przyswajania wiadomości medialnych i czasu spędzanego przed komputerem.

Słowa kluczowe

COVID-19, koronawirus, pandemia, czas, zdrowie