European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

TIMING FERTILIY- A Comparative Analysis of Time Constructions and the Social Practice of Egg-Freezing in Germany and Israel

Article Category

Article available in the following languages:

Zatrzymać czas – praktyka mrożenia komórek jajowych przez zdrowe kobiety

Mrożenie komórek jajowych pozwala na zachowanie oocytów kobiety, dzięki czemu może ona zdecydować się na macierzyństwo w późniejszym wieku. Z tej szansy korzystają zazwyczaj kobiety zmagające się z problemami zdrowotnymi lub wymagające leczenia, które może wpływać na ich płodność, na przykład chemioterapii. Jednak na mrożenie komórek jajowych decyduje się także coraz więcej zdrowych kobiet chcących przedłużyć swoją płodność.

Zdrowie icon Zdrowie

Temat ten przyciągnął uwagę socjolożki Nitzan Zarfaty, która zbadała go w ramach projektu TIMEGG, chcąc poznać jego etyczne i społeczne konsekwencje. Badaczka chciała przede wszystkim poznać zdanie kobiet i specjalistów w Niemczech i Izraelu na temat mrożenia komórek jajowych. Praktyka ta jest jeszcze stosunkowo młoda, dlatego brakuje wiarygodnych danych dotyczących liczby kobiet decydujących się na nią. W 2012 roku w Niemczech zbiegowi poddały się 22 kobiety, a już w następnym roku – ponad 100. Z kolei w Izraelu ponad 1 000 kobiet zamroziło swoje komórki jajowe w 2018 roku. Kobiety, z którymi rozmawiała Zarfaty, można zasadniczo podzielić na trzy grupy. Niektóre rozmówczynie z Niemiec nie były pewne, czy chcą mieć dzieci, a zamrożenie komórek jajowych pozwoliło im na podjęcie tej decyzji w późniejszym czasie. Druga grupa, w której znalazły się zarówno kobiety z Niemiec, jak i Izraela, była pewna, że chce mieć dzieci, ale nadal czekały na odpowiedniego partnera. W Izraelu Zarfaty spotkała się także z kobietami wyznającymi judaizm, które chciały mieć wiele dzieci, a mrożenie komórek jajowych było dla nich narzędziem do długoterminowego planowania rodziny. „Kobiety, które decydują się w ten sposób zabezpieczyć swoje szanse na ciążę w przyszłości, by móc poświęcić się karierze zawodowej, często spotykają się z krytyką ze strony społeczeństwa”, mówi Zarfaty. „Ich działania określa się jako rewolucyjne, a tymczasem kierują nimi bardzo tradycyjne pobudki”.

Właściwy moment

W Izraelu średni wiek kobiet zgłaszających się na zabieg obniżył się w ciągu ostatnich lat – w 2016 roku wynosił 37 lat. W Niemczech nie obowiązują żadne limity co do wieku pacjentki, a w Izraelu metoda ta jest dostępna jedynie dla kobiet w wieku od 30 do 41 lat. Jest to bardzo istotna kwestia, jako że płodność kobiety spada wraz z wiekiem, a i zapłodnienie in vitro ma mniejsze szanse na powodzenie w późniejszych latach. „20 zamrożonych komórek jajowych daje kobietom w wieku około 35 lat 80 % szans na jedno dziecko”, podkreśla Zarfaty. Jednak ograniczenia wiekowe dotyczące mrożenia komórek jajowych i czas powszechnie uznany za odpowiedni na macierzyństwo nie są kształtowane tylko przez poglądy społeczne, ale znajdują także potwierdzenie w naukach przyrodniczych i biologii.

To nie jest łatwy wybór

Mrożenie komórek jajowych to wymagający proces, zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym, dlatego zdaniem Zarfaty należy brać pod uwagę motywacje kobiet z różnych grup. „Rozmowy z kobietami ukazują to zjawisko z zupełnie innej perspektywy”, wyjaśnia. „Uważam, że ich doświadczenia stanowią cenne źródło wiedzy, z którego czerpać powinni zarówno naukowcy, jak i decydenci podejmujących decyzje dotyczące kobiet”. Ograniczona szansa na powodzenie, ilość sprzecznych informacji i kwestie społeczne związane z procesem mrożenia komórek jajowych świadczą o tym, jak ważne jest, aby kobiety otrzymywały wartościowe porady na każdym etapie procesu. Zarfaty chce opublikować poradnik dla lekarzy na temat świadomej zgody w kontekście procesu mrożenia komórek jajowych i poprawić doświadczenia kobiet. Omawiane badanie przeprowadzono dzięki wsparciu z działania „Maria Skłodowska-Curie”. „Jestem niezmiernie wdzięczna za przekazane mi środki”, dodaje Zarfaty. „Pomogły mi one osiągnąć dojrzałość zawodową – UE stwarza doskonałe ku temu warunki”. Zapytana o swoje przyszłe plany, odpowiada krótko: „Publikacje, publikacje i jeszcze raz publikacje”.

Słowa kluczowe

TIMEGG, komórka jajowa, mrożenie, płodność, Niemcy, Izrael, rodzina, planowanie, zapłodnienie in vitro, kobiety

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania