Skip to main content
European Commission logo print header

Armored Liftable anti-Intrusion Control Equipment

Article Category

Article available in the following languages:

Wielofunkcyjna bariera uniemożliwiająca wjazd nieupoważnionym pojazdom

Chociaż słupki i bariery w naszej przestrzeni miejskiej chronią nas przed atakami z użyciem pojazdów, to jednak są nieestetyczne, a ich obecność może nam się kojarzyć ze stanem zagrożenia. ALICE to system, który zapewnia ochronę, nie zaburzając jednocześnie estetyki otoczenia.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

W ciągu ostatnich kilku lat przestrzeń publiczna europejskich miast stała się celem ataków z użyciem pojazdów. Standardowymi środkami ochrony są w tym przypadku słupki bądź instalowane tymczasowo zabezpieczenia, takie jak bariery jersey, uniemożliwiające wjazd do strefy publicznej. Są one skuteczne, tanie i praktyczne – można je stosunkowo łatwo zainstalować przy użyciu wózka widłowego – ale nie wtapiają się w otoczenie. Ponadto bardziej mobilne przeszkody, takie jak słupki chowane, nie w każdym miejscu się sprawdzają, ponieważ ich instalacja wymaga ingerencji w podłoże. W zespole finansowanego ze środków UE projektu ALICE opracowano odpowiednie rozwiązanie, które zgłoszono już do ochrony patentowej, którego konstrukcja wkomponowuje się w miejską zabudowę, spełniając przy tym wiele funkcji. Bariera ALICE (od ang. Armored Liftable anti-Intrusion Control Element) może służyć, np. jako barierka rowerowa, kwietnik, ławka czy nawet element informacyjny. „Przeprowadzony przez nas w styczniu ubiegłego roku crash-test potwierdził skuteczność tej koncepcji. Urządzenie to może teraz wyznaczyć nowy standard bezpieczeństwa i inteligentnej ochrony osób i miejsc”, mówi Tiziano Vandi, koordynator projektu w firmie Tincar (strona w języku włoskim), która jest partnerem projektu.

Rozwiązanie modułowe

System ALICE został specjalnie zaprojektowany do ochrony miejsc i osób, a przy tym współgra z innymi elementami miejskiego otoczenia, takimi jak ulice, place czy skupiska, w których ludzie gromadzą się lub czekają, np. przed stadionem lub teatrem. „Naszą inspiracją były sztuki walki, a szczególnie stosowana w judo technika tomoe-nage, wykorzystująca energię przeciwnika przeciw niemu samemu”, wyjaśnia Vandi. Bariera ALICE jest wykonana z mieszanki stali i cementu. Aby jak najlepiej spełniała swą funkcję, jest dostępna w różnych rozmiarach i wariantach oraz z elementami, umożliwiającymi montaż modułowy. Z kolei wbudowany mechanizm pozwala na szybki demontaż, który mogą wykonać dwie osoby, mimo że konstrukcja waży prawie 2 tony. W zależności od przeznaczenia, system może być wyposażony w różnego rodzaju urządzenia elektroniczne, mające specjalne funkcje, takie jak identyfikacja podjeżdżających pojazdów, zliczanie osób, alarmy dźwiękowe czy sterowanie dronem. W styczniu ubiegłego roku system został poddany badaniu wytrzymałości crash-test na torze CSI w Mediolanie, podczas którego w barierę wjechała maksymalnie rozpędzona ciężarówka. „Myślę, że w ciągu tych kilku sekund czuliśmy największe napięcie w życiu, ale możliwości urządzenia przekroczyły nasze najśmielsze oczekiwania. Udało nam się skutecznie zatrzymać rozpędzoną ciężarówkę, nie uszkadzając przy tym naszego urządzenia”, dodaje Vandi. Urządzenie otrzymało certyfikat spełnienia norm bezpieczeństwa IWA14-1, PAS68, CWA16221 oraz ASTM-F2656.

Równowaga pomiędzy bezpieczeństwem a społeczną akceptacją

Niedawnych ataków ze strony grup terrorystycznych lub ekstremistów, używających w tym celu pojazdów, często dokonywały pojedyncze osoby, wykorzystując do ich przeprowadzania otwarty dostęp do przestrzeni publicznych, tzw. miękkie cele. Należą do nich często uczęszczane ulice, atrakcje turystyczne, centra transportowe i handlowe, miejsca kultu religijnego, otwarte rynki, hale koncertowe oraz miejskie place. Wyzwaniem dla władz miasta jest zapewnienie ludziom bezpieczeństwa. Projektanci jednocześnie chcą, aby ich urządzenie miało jak najmniejszy wpływ na rytm życia w pluralistycznym i tolerancyjnym społeczeństwie. System ALICE został stworzony właśnie po to, by zrównoważyć potrzebę bezpieczeństwa z akceptacją społeczeństwa względem formy jego zapewnienia. „ALICE redukuje psychologiczne i społeczne konsekwencje tego, co określa się jako militaryzacja infrastruktury miejskiej”, zaznacza Vandi. Firma Martini Prefabbricati (strona w języku włoskim), będąca gospodarzem projektu, powołała do życia we współpracy z firmą Tincar inicjatywę SecurityCities, mającą służyć rozwijaniu i promowaniu systemu ALICE. Firma Martini stworzyła dział konstrukcyjny, który wkrótce ma zacząć działać, wspierany przez dział instalacji. Plan zakłada, że gdy tylko zakończy się finalny etap prac, system ma być w ciągu kilku miesięcy gotowy do sprzedaży władzom miast oraz innym zainteresowanym stronom.

Słowa kluczowe

ALICE, bezpieczeństwo, terrorystyczny, bariera, atak z użyciem pojazdu, zagrożenie, przestrzeń publiczna, budynki, ochrona, crash test, ekstremistyczny, miękkie cele

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania