European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Liquid Foam Therapy (LIFT) for Acute Respiratory Distress Syndrome (ARDS)

Article Category

Article available in the following languages:

Pionierska metoda leczenia przy użyciu piany daje nadzieję pacjentom z chorobami płuc

Zespół ostrej niewydolności oddechowej jest główną przyczyną zgonu u chorych na COVID-19. Ma też wyniszczający wpływ na osoby cierpiące na inne schorzenia. Ogromny potencjał w leczeniu tego śmiertelnego schorzenia płuc wykazało przełomowe urządzenie do dostarczania leków.

Zdrowie icon Zdrowie

Zespół ostrej niewydolności oddechowej (ang. acute respiratory distress syndrome, ARDS) jest stanem zapalnym płuc, który stał się główną przyczyną zgonu u pacjentów cierpiących na COVID-19. Ta szybko postępująca choroba charakteryzuje się m.in. zużyciem wewnętrznej płynnej powłoki płuc, która jest niezbędna do ich rozprężania. Stan ten nasila się w przypadku zakażenia koronawirusem. „W chwili obecnej brak jest skutecznego leku na to schorzenie”, zauważa koordynator wspieranego przez UE projektu LIFT Josué Sznitman, profesor nadzwyczajny inżynierii biomedycznej z Technion, izraelskiego instytutu technologicznego. „Pacjentów poddaje się mechanicznej wentylacji z podaniem tlenu w nadziei, że ich płuca same się wyleczą. Jednakże około 40 % osób dotkniętych ARDS prawdopodobnie umrze”.

Lepszy sposób dostarczania leków

Kluczowym wyzwaniem w leczeniu tego schorzenia jest dostarczenie leku do tych obszarów płuc, w których jest on potrzebny. Powszechnie stosowane urządzenia, takie jak nebulizatory, nie są w stanie skutecznie dostarczać leków do płuc, ponieważ umożliwiają wdychanie tylko małych cząsteczek, zatem dawki pozostają niskie. Bezpośrednie wkrapianie płynów do płuc prowadzi do ich nieodpowiedniego rozprowadzenia, ponieważ w wyniku działania grawitacji spływają one w dół. W ramach projektu LIFT starano się rozwiązać ten problem poprzez opracowanie unikalnego preparatu w postaci pianki i urządzenia do jej dostarczania, które posłużyłyby do leczenia ARDS, a potencjalnie również innych chorób płuc. „W ramach tego projektu chcieliśmy wykazać, że dostarczanie naszego surfaktantu w postaci pianki, mającego na celu zastąpienie wewnętrznej płynnej powłoki płuc, może być skutecznym sposobem leczenia”, mówi Sznitman. „Chcieliśmy wykazać, że nasza pianka jest lepsza od płynów, które – bez powodzenia – stosowano w poprzednich badaniach klinicznych”. Wykorzystując modele szczurów i świń, zespół projektu przystąpił do demonstracji skuteczności swojej zgłoszonej do opatentowania technologii. Zbudowano roboczy prototyp urządzenia do dostarczania leku w postaci pianki (ang. Liquid Foam Therapy, LIFT), a doświadczenia przedkliniczne przeprowadzono najpierw na szczurach. Po uzyskaniu zadowalających wyników u szczurów zespół wykorzystał następnie płuca świń. „Płuca świń użyto, aby sprawdzić, czy badana metoda i urządzenie pozwalają na skuteczne i równomierne rozprowadzenie leku w większych płucach o rozmiarze zbliżonym do ludzkich płuc”, wyjaśnia Sznitman.

Nowe metody leczenia płuc

Zespołowi projektu udało się zademonstrować, w jaki sposób można skutecznie dostarczać piankę w celu pokrycia nabłonka pęcherzyków płucnych, torując drogę do nowej ery leczenia ARDS i innych chorób płuc. Przeprowadzone w ramach projektu LIFT udane próby na zwierzętach umożliwiły zespołowi rozpoczęcie prób przedklinicznych na dużych zwierzętach. Miejmy nadzieję, że pozwoli to zespołowi rozpocząć badania kliniczne, leczenie, a ostatecznie ratować życie prawdziwych pacjentów. „Długoterminowym celem jest, aby rozwiązanie to stało się złotym standardem w leczeniu ARDS”, mówi Sznitman. Zespół projektowy chce również rozszerzyć wykorzystanie tej technologii na dostarczanie innych leków. „Badamy na przykład możliwość dostarczania dużych dawek sterydów do leczenia ARDS, w tym u pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19”, zauważa Sznitman i wyjaśnia: „Wyniki projektu LIFT mogą wykroczyć poza samo leczenie ARDS. Tę technologię dostarczania leków można wykorzystywać w innych metodach leczenia płuc, takich jak dostarczanie komórek macierzystych bezpośrednio do płuc w celu leczenia takich chorób jak przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP)”. Aby wykorzystać cały ten potencjał, założono nowy start-up o nazwie Neshima Medical. Jego celem jest jak najszybsze i najbezpieczniejsze wprowadzenie na rynek tych ratujących życie metod leczenia chorób płuc. „Planujemy ukończyć kliniczny prototyp naszego urządzenia do dostarczania leków do końca 2020 roku, a następnie przygotować się do badań klinicznych”, dodaje Sznitman. „Jesteśmy przekonani, że wprowadzimy na rynek przełomowe urządzenie do dostarczania leków do płuc, które znajdzie zastosowanie w leczeniu wielu chorób układu oddechowego”.

Słowa kluczowe

LIFT, ARDS, COVID-19, koronawirus, płuca, surfaktant, płucny, lek, choroby

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania