Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

User-Friendly Software For the Quantitative Analysis of Textual Data

Article Category

Article available in the following languages:

Ogólnodostępne narzędzia do analizy tekstu dzięki aplikacji internetowej

Łatwa w użyciu aplikacja internetowa udostępnia najnowocześniejsze narzędzia do analizy tekstu szerszemu gronu odbiorców – w tym naukowcom, którzy nie posiadają umiejętności programistycznych.

Narzędzia do analizy tekstu są wykorzystywane w celu eksploracji nieuporządkowanych danych w formatach tekstowych i przekształcania ich w uporządkowane informacje, na podstawie których można podejmować kolejne działania. Obejmują one narzędzia do przygotowywania i przetwarzania tekstu, a także do analizy danych zgromadzonych w ramach przetwarzania. „Tego rodzaju narzędzia mogą być wykorzystywane między innymi przez badaczy dysponujących olbrzymimi zbiorami danych cyfrowych”, wyjaśnia Kenneth Benoit, koordynator projektu QUANTEDA, profesor obliczeniowych nauk społecznych brytyjskiej London School of Economics and Political Science. „Zgromadzone informacje mogą być na przykład dokumentami historycznymi lub rządowymi, tekstami literackimi czy postami w mediach społecznościowych. Narzędzia analityczne służą w takich wypadkach do identyfikacji różnic w wykorzystaniu języka lub badania i oceny perspektyw psychologicznych wyrażonych w tekstach”. Dostępne obecnie na rynku rozwiązania dzielą się zasadniczo na dwie kategorie – biblioteki oprogramowania dla programistów oraz aplikacje dla użytkowników końcowych, które nie wymagają znajomości żadnych języków programowania. „Pomimo że aplikacje dają naprawdę szerokie możliwości, są one tak naprawdę dostępne wyłącznie dla programistów dysponujących rozległą wiedzą techniczną”, wyjaśnia Benoit. „Przyjazne dla użytkowników końcowych oprogramowanie oferuje z kolei ograniczone możliwości”. Benoit dostrzegł potrzebę udostępnienia szerszemu gronu odbiorców przystępnych narzędzi do analizy tekstu, zapewniających duży poziom elastyczności i rozległe możliwości.

Zaawansowana analiza tekstu

Zespół projektu QUANTEDA skupił się w związku z tym na opracowaniu otwartoźródłowego oprogramowania zaspokajającego te wymagania. Zakończony pewien czas temu finansowany ze środków Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych projekt QUANTESS okazał się nieodzowny dla opracowania infrastruktury zaplecza aplikacji. Celem nowego projektu miało być rozwinięcie opracowanych do tej pory rozwiązań i stworzenie możliwego do wprowadzenia na rynek prototypu, którego używanie nie będzie wymagało od użytkowników doświadczenia w zakresie programowania. Nowe rozwiązanie jest całkowicie oparte na serwerach w chmurze obliczeniowej, a do korzystania z niego wystarczy przeglądarka internetowa. Oznacza to, że możliwość wykonywania analiz olbrzymich zbiorów tekstu nie jest ograniczona przez wydajność sprzętu użytkownika końcowego, co sprawia, że rozwiązanie jest dużo bardziej przystępne. Zespół zajął się także opracowaniem elementów interfejsu użytkownika, które mogą zostać przetłumaczone na dowolny język. Dzięki temu możliwe jest udostępnienie użytkownikom programu w językach hindi, chińskim czy hiszpańskim, a także w dowolnym innym języku, na który zostały przetłumaczone pozycje menu oraz pliki pomocy. „Chcieliśmy zagwarantować również, że sam dostęp do aplikacji będzie przystępny cenowo dla studentów, naukowców na wczesnym etapie kariery zawodowej oraz użytkowników z krajów rozwijających się”, dodaje Benoit. „Myślę, że udało nam się osiągnąć ten cel dzięki opracowaniu elastycznej polityki cenowej, która jest dostosowana do możliwości finansowych użytkowników”. Benoit dodaje, że wiele aplikacji internetowych, w tym Dropbox, GitHub, RStudio czy Slack z powodzeniem wdrożyło właśnie taki model.

Narzędzia dostępne dla wszystkich

W ramach najnowszego projektu realizowanego przez zespół powstała aplikacja Quanteda Guru, obecnie dostępna na rynku do wypróbowania lub zakupu. „Zidentyfikowaliśmy szereg potencjalnych grup użytkowników poza badaczami akademickimi – podmiotów, które dysponują dużymi ilościami danych, jednak nie są w stanie na ich podstawie uzyskać cennych informacji”, zauważa Benoit. „Grupy te obejmują lekarzy oraz dostawców usług medycznych, a także resorty rządowe, między innymi ministerstwa sprawiedliwości czy zdrowia”. Aplikacja może również znaleźć zastosowanie w przedsiębiorstwach zajmujących się analityką biznesową i marketingiem, które w swoich działaniach często wykorzystują media społecznościowe, a także towarzystwach ubezpieczeniowych, które muszą analizować zarówno oceny ryzyka, jak i sprawozdania ze zdarzeń i wypadków. Podobnie jest w przypadku funkcjonariuszy organów ścigania, którzy również muszą analizować sprawozdania i notatki. Także pracownicy zatrudnieni w działach obsługi klienta i call center mają do czynienia z analizą i rejestrowaniem zdarzeń. „Obecnie skupiamy się na dodawaniu nowych funkcji, poprawie wygody korzystania z serwisu i przyspieszaniu jego działania”, dodaje Benoit. „Najlepsze w naszej aplikacji jest to, że jest oparta na otwartoźródłowej bibliotece. Oznacza to, że kod źródłowy modułu analitycznego może zostać sprawdzony i oceniony, zweryfikowany pod kątem naukowym, a co ważniejsze, może także być nieustannie rozwijany i ulepszany”.

Słowa kluczowe

QUANTEDA, online, sieć, analiza, tekst, historyczny, oprogramowanie, interfejs, przeglądarka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania