Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Geospatial based Environment for Optimisation Systems Addressing Fire Emergencies

Article Category

Article available in the following languages:

Badania ponad granicami, czyli innowacyjne narzędzia do walki z pożarami opracowane przez europejskich i australijskich naukowców

Pożary są coraz większym zagrożeniem dla ludności całego świata. W tym kontekście wielodyscyplinarny zespół badaczy z sześciu europejskich krajów i Australii połączył siły ze strażakami, żeby stworzyć nowe narzędzia do walki z tym globalnym wyzwaniem.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Rok 2019 był rekordowy pod względem liczby pożarów w Europie: sezon pożarowy zaczął się wyjątkowo wcześnie i już w maju liczba pożarów przekroczyła ogólny wynik za cały 2018 rok. Każdego roku kraje na całym świecie próbują poradzić sobie z zagrożeniem pożarowym, zatem potrzebne są bit.ly/2DXiq2q (kompleksowe badania), dzięki którym będzie można stworzyć narzędzia do przewidywania pożarów, zapobiegania im oraz łagodzenia ich destrukcyjnego wpływu na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę. Chcąc wykorzystać potencjał wymiany wiedzy jako oręż do walki z tym globalnym problemem, zespół projektu GEO-SAFE stworzył sieć badań nad pożarami łączącą europejskich i australijskich naukowców oraz strażaków. Dzięki wsparciu z działania „Maria Skłodowska-Curie” zespołowi projektu udało się osiągnąć znaczne postępy w zakresie mapowania ryzyka i planowania ewakuacji oraz opracować modele podejmowania decyzji w obszarze działań zapobiegawczych i prewencyjnych.

Nowe modele do mapowania ryzyka, planowania ewakuacji i podejmowania decyzji

Jednym z celów projektu była poprawa jakości i użyteczności mapowania ryzyka pożarowego. W tym zakresie zespół opracował metodę pozwalającą na odtwarzanie rzeźby terenu z obrazów wykonanych za pomocą dronów, samolotów i satelitów. Szczególnie przydatne okazały się obrazy z dronów ze względu na wyższą rozdzielczość zdjęć, na których udało się uchwycić więcej szczegółów z mniejszych obszarów. „Na podstawie takich obrazów można tworzyć trójwymiarowe mapy oraz przewidywać rozprzestrzenianie się pożaru lub identyfikować miejsca, w których może wybuchnąć, co jest istotną innowacją wspierającą modelowanie ryzyka pożarowego i podejmowanie decyzji”, wyjaśnia koordynator projektu Edwin Galea. Kolejnym kluczowym obszarem badań w ramach projektu było bit.ly/2FCwVJG (planowanie ewakuacji). Korzystając z istniejącego modelu, urbanEXODUS, zespół projektu stworzył narzędzie do modelowania ewakuacji, które jest pierwszym tego typu rozwiązaniem integrującym modele zachowań pieszych, ruchu pojazdów i rozprzestrzeniania się pożarów. Można je wykorzystywać do przeprowadzania symulacji ewakuacji dużych społeczności różnymi metodami: ewakuacji pieszej lub środkami transportu. Narzędzie jest zatem ogromnym wsparciem dla osób zarządzających akcjami gaśniczymi, ponieważ pozwala im decydować o tym, kiedy na danym obszarze można bezpiecznie zarządzić i przeprowadzić ewakuację.

Klucz do sukcesu? Wielodyscyplinarny, międzynarodowy zespół

W prace w ramach projektu zaangażowanych było 107 naukowców i użytkowników końcowych reprezentujących 20 organizacji partnerskich z sześciu europejskich krajów (Hiszpania, Francja, Włochy, Holandia, Szwajcaria i Zjednoczone Królestwo) i z Australii. Uczestniczący w projekcie naukowcy reprezentowali szeroki zakres dyscyplin (np. matematyka, modelowanie, bezpieczeństwo pożarowe i psychologia behawioralna). Podczas prac współpracowali z badaczami specjalizującymi się w innych dziedzinach oraz z użytkownikami końcowymi, żeby zrozumieć potrzeby w zakresie planowania i logistyki akcji gaśniczych oraz dowiedzieć się, jakie narzędzia będą przydatne podczas sytuacji kryzysowych. „Zarządzanie projektem z tak dużą liczbą naukowców, z tak wielu organizacji i z tak wielu krajów to nie lada wyzwanie!”, mówi Galea. Nie wspominając nawet o tym, jak skomplikowana jest koordynacja dużego przedsięwzięcia, gdy jego uczestnicy znajdują się w 10 różnych strefach czasowych. Co więcej, w czasie realizacji projektu sezony pożarowe w Europie i Australii były wyjątkowo trudne. Z tego względu współpraca z użytkownikami końcowymi była utrudniona, ponieważ byli oni skupieni na walce z pożarami. Pomimo wszystkich wyzwań projekt GEO-SAFE zakończył się sukcesem, umożliwiając wymianę doświadczeń pomiędzy partnerami z Europy i Australii. Zespół projektu opublikował łącznie 107 publikacji, zorganizował 10 międzynarodowych warsztatów oraz przeszkolił 21 doktorantów, których praca przyczyni się do wyznaczenia nowych kierunków badań, tym samym umożliwiając zwiększenie bezpieczeństwa obywateli, obiektów i środowiska w przyszłości.

Przyszłość badań naukowych w zakresie pożarów

Galea nie ma żadnych wątpliwości co do dalszej pomyślnej przyszłości badań naukowych w zakresie pożarów. Jak wyjaśnia: „Nowości w tym obszarze są bardzo ekscytujące, ponieważ pokazują, że społeczeństwo nie jest kompletnie bezbronne w obliczu niszczącej siły pożarów. A co ważniejsze, może podejmować zdecydowane działania, żeby ograniczyć skutki pożarów, jeszcze zanim wybuchną”. Partnerzy już planują realizację nowych projektów opartych na rezultatach projektu GEO-SAFE. Mimo że jest to dobra wiadomość szczególnie z punktu widzenia badań nad pożarami, Galea zaznacza, że narzędzia komputerowe, takie jak urbanEXODUS, będą też rozwijane pod kątem ich stosowania w innych sytuacjach kryzysowych, np. do ewakuacji ludności podczas powodzi, trzęsień ziemi, wybuchów wulkanów, wycieków chemikaliów czy aktów terrorystycznych.

Słowa kluczowe

GEO-SAFE, pożar, Europa, Australia, ewakuacja, podejmowanie decyzji, modelowanie, walka z pożarami, modelowanie ryzyka, urbanEXODUS, wymiana wiedzy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania