European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Broszura Results Pack

Article available in the following languages:

Wydobycie minerałów – zabezpieczenie dostępu do surowców przy zminimalizowaniu kosztów środowiskowych i społecznych

Technologie wydobywania minerałów opracowane w badaniach i projektach poświęconych innowacjom, finansowanych z europejskiej inicjatywy „Horyzont 2020”, wykorzystujące najnowsze zdobycze technologiczne, zwiększą konkurencyjność przemysłu europejskiego i ograniczą wpływ na środowisko oraz zagrożenia dla zdrowia ludzi. Projekty przedstawione w tej broszurze CORDIS Results Pack pomogą branży górniczej w odzyskaniu zaufania obywateli Unii Europejskiej i jednocześnie przyczynią się do osiągnięcia przez Europę ambitnych celów energetycznych i klimatycznych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Zabezpieczenie zrównoważonego dostępu do surowców, na przykład metali i minerałów o znaczeniu przemysłowym, jest niezbędne do osiągnięcia celów podanych w Europejskim Zielonym Ładzie. To nowa strategia rozwoju, której celem jest przekształcenie Unii Europejskiej w ojczyznę uczciwego i dobrze prosperującego społeczeństwa, prowadzącego nowoczesną, wydajną pod względem zasobów, konkurencyjną gospodarkę o zerowym bilansie emisji gazów cieplarnianych w 2050 roku, w której wzrost gospodarczy nie będzie zależeć od wykorzystania zasobów. Zrównoważone wykorzystanie surowców, szczególnie surowców krytycznych o dużym znaczeniu dla gospodarki europejskiej, jest jednym z głównych wymagań związanych z tą zmianą. Wyzwanie, przed którym stoi przemysł wydobywczy, polega na przeskalowaniu obiecujących, innowacyjnych technologii produkcyjnych i wykazaniu, że surowce można pozyskiwać w sposób zrównoważony, przy minimalnym koszcie środowiskowym i społecznym.

Zmniejszenie niekorzystnego oddziaływania

Surowce te, niezbędne w rozwiniętych obecnie w Europie dziedzinach przemysłu i innowacyjnych, czystych technologiach, są istotnym elementem w rozwoju technologii niskoemisyjnych, takich jak akumulatory, turbiny wiatrowe czy energia słoneczna. Osiągnięcia uzyskane w sześciu projektach finansowanych z inicjatywy „Horyzont 2020” – koncentrujących się na innowacyjnych technologiach wydobycia minerałów o zwiększonej efektywności gospodarczej, środowiskowej, zdrowotnej i związanej z bezpieczeństwem – podkreślają znaczenie surowców oraz wydajności niektórych z najważniejszych innowacyjnych rozwiązań w przemyśle wydobywczym.

Znaczenie unijnych badań

Niniejsza broszura CORDIS Results Pack koncentruje się na innowacyjnych wynikach uzyskanych w ramach projektów finansowanych z programu „Horyzont 2020”, które skupiały się na technologiach wydobycia minerałów, które umożliwią zrównoważone zaopatrzenie w surowce. Przykładowo w ramach projektu SIMS, w którym udział wzięły największe spółki wydobywcze, uczelnie i dostawcy technologii, powstały modele demonstracyjne elektryfikacji i automatyzacji sprzętu wydobywczego, a także nowych rozwiązań w zakresie komunikacji i rozlokowania w obrębie działań górniczych. Projekt X- MINE służy ułatwieniu wdrożenia na większą skalę innowacyjnych działań pilotażowych związanych z technologiami wykrywania, co w efekcie ma podnieść wydajność działań wydobywczych i zwiększyć stopień ich zrównoważenia. Projekt ITERAMS miał na celu opracowanie rozwiązań umożliwiających pełną separację wody stosowanej w procesie wydobywczym od sąsiednich systemów wodnych, a projekt Blue Nodules służył opracowaniu nowych, wysoce zautomatyzowanych technologii, które umożliwiłyby zrównoważone zbieranie i przetwarzanie in situ zalegających na dnie morza konkrecji polimetalicznych. W ramach projektu SLIM powstały tanie i ograniczające wpływ górnictwa na środowisko rozwiązania służące wydobyciu złóż mineralnych na małą skalę, bazujące na zaawansowanym ostrzeliwaniu skał i technologiach środowiskowych, które pozwolą na ograniczenie zniszczenia skał i zmniejszenie drgań dalekozasięgowych. I wreszcie w ramach projektu IMPaCT opracowano zintegrowany zakład modułowy i konkretne narzędzia do eksploatacji złóż wysokiej klasy umożliwiające prowadzenie wydobycia selektywnego i wywierającego niewielki wpływ na środowisko.