Skip to main content

Color-enriching nano coating for mobile displays

Article Category

Article available in the folowing languages:

Nanopowłoki przybliżają nas do naturalnych kolorów na ekranach

Innowacyjna powłoka wykorzystuje technologię kropek kwantowych, która ma zrewolucjonizować ekrany wyświetlaczy na całym świecie, w tym te używane w smartfonach i tabletach.

Technologie przemysłowe

W dzisiejszych czasach ekrany są wszędzie, od tabletów, przez smartfony, po telewizory. Jakość obrazu na ekranie staje się więc coraz ważniejsza. Pierwszy ogromy skok nastąpił wraz z pojawieniem się wyświetlaczy ciekłokrystalicznych (LCD), ekranów podświetlanych szeregiem diod LED. Teraz jesteśmy świadkami kolejnej rewolucji w dziedzinie wyświetlania. Kropki kwantowe to drobne, nanometrowe cząstki, które w zależności od rozmiaru emitują różne kolory. Jako technologia wyświetlania stanowią mocną konkurencję dla stosowanych obecnie rozwiązań, oferując liczne zalety. „Kropki kwantowe są używane w wyświetlaczach jako środki przekształcające kolor. Pochłaniają energię światła niebieskiego i emitują ją w postaci fali odpowiadającej barwie zielonej lub czerwonej – w zależności od rozmiaru kropki i składu jej materiału”, wyjaśnia Evren Mutlugün, profesor na Uniwersytecie Abdullah Gül i współzałożyciel firmy NANOME. Technologia kropek kwantowych to ogromny postęp w zakresie wyświetlania, otwierający nowe możliwości zarówno w przy wyborze kolorów, jak i jakości wyświetlania. Zakłada się, że w ciągu następnych 10 lat wielkość rynku kropek kwantowych wykorzystywanych do oświetlania, w wyświetlaczach oraz do wytwarzania energii i w biotechnologii wzrośnie do ponad 20 miliardów dolarów. W ramach finansowanego ze środków UE projektu COENCO Display pracowano nad przełomowym udoskonaleniem wyświetlaczy LCD, nanopowłoką wzbogacającą kolory, która umożliwia wdrażanie technologii kropek kwantowych w konstrukcji ekranów stosowanych w smartfonach i tabletach. „Technologia COENCO Display zastępuje kropkami kwantowymi stosowane obecnie słabo działające elementy do konwersji kolorów montowane w wyświetlaczach, które ze względu na niską czystość i stabilność zapewniają gorsze wyniki”, mówi Hilmi Volkan Demir, profesor na Politechnice w Nanyang i Uniwersytecie Bilkent UNAM, drugi założyciel firmy NANOME.

Wzbogacenie koloru

Nowa technologia ma zastąpić warstwy fosforu używanego w konwencjonalnym podświetlaniu ekranów LCD, kiedy podświetlenie odbywa się zza ekranu lub z jego krawędzi. Bez tego podświetlenia wyświetlacze LCD nie generują obrazów i pozostają ciemne. Zatem jakość i kolor obrazu są bezpośrednio skorelowane z jakością podświetlenia ekranu. Wyświetlacze z kropkami kwantowymi są wyposażone w energooszczędne niebieskie diody LED oraz nanomateriały przekształcające to promieniowanie na kolory czerwony i zielony. Powszechną metodą stosowaną w wyświetlaczach z kropkami kwantowymi jest osadzenie w panelu dodatkowej warstwy nanomateriału z tworzywa sztucznego, aby uzyskać punkty w kolorze czerwonym i zielonym. W CoENCo Display kropki kwantowe konwertujące kolory są nakładane jako cienka powłoka na część samego modułu podświetlającego. „Konwencjonalne metody nie nadają się do zastosowania w małych wyświetlaczach ze względu na ograniczenia rozmiaru. My wdrażamy technologię kropek kwantowych w małych urządzeniach bez pogrubiania wyświetlacza dodatkową warstwą”, zauważa Mutlugün, koordynator projektu COENCO Display. Zmniejsza to koszty, ponieważ jedna warstwa barierowa, którą wprowadzają firmy konkurencyjne, okazała się zbędna. Oznacza to również, że ekrany mogą być cieńsze, co niewątpliwie ucieszy producentów smartfonów. „Nasza metoda przyspieszy pojawienie się wyświetlaczy z kropkami kwantowymi na rynku”, dodaje Demir.

Słowa kluczowe

COENCO Display, smartfon, kropki, kwantowe, technologia, rewolucja, wyświetlacz

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania