CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

HIGH PERFORMING ADVANCED MATERIAL PLATFORM FOR ACTIVE AND INTELLIGENT FOOD PACKAGING: CRONOGARD™

Article Category

Article available in the following languages:

Nowy produkt, który znacząca poprawia możliwości związane z pakowaniem produktów spożywczych

Wzrost temperatur przyczynia się do zmniejszenia plonów, dlatego wydłużenie trwałości produktów spożywczych będzie absolutnym priorytetem, by wyżywić ludzkość. W ramach jednej z unijnych inicjatyw zaproponowano innowacyjny produkt, który znacząco wydłuża czas przydatności do spożycia zapakowanej żywności.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Cały łańcuch dostaw przemysłu spożywczego zmaga się z kilkoma wyzwaniami. Potrzebne są nowe, ekologiczne rozwiązania w zakresie pakowania, ponieważ dostępne dziś materiały, które są przyjazne dla środowiska, nie poprawiają w istotnym stopniu trwałości produktów. Kolejnym problemem jest marnotrawstwo żywności. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa wydłużenie okresu trwałości żywności jest najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jej marnowaniu. Opakowania muszą być ponadto bezpieczniejsze ze względu na konsumentów, jak i na ich zmieniające się zwyczaje konsumpcyjne. Rośnie popyt na żywność sprzedawaną w mniejszych porcjach, pakowaną i gotową do spożycia. Dłuższy okres przechowywania oznacza bezpieczniejszą żywność z mniejszą ilością zanieczyszczeń.

Wprowadzenie na rynek nowej technologii

W ramach finansowanego przez UE projektu Cronogard opracowano opatentowaną technologię, która daje początek serii produktów do obróbki surowców stosowanych w sektorze pakowania żywności. Produkty z tej serii pozwalają wydłużyć okres trwałości o nawet 200 %. „Przekształciliśmy koncepcję testowaną w laboratorium w serię produktów przemysłowych, które są gotowe do wprowadzenia na rynek”, wyjaśnia Célia Gavaud, koordynatorka projektu. „Zaczęliśmy od testów laboratoryjnych, podczas których szukaliśmy substancji zdolnych do naturalnego wydłużenia okresu trwałości, i ciężko pracowaliśmy nad technikami aplikacji, by na koniec uzyskać produkty, które mogą być stosowane bezpośrednio w liniach przetwórczych producentów opakowań i nie wymagają montażu specjalnych maszyn ani modyfikowania skonsolidowanych procesów”. Tradycyjne materiały polimerowe używane do pakowania żywności chronią ją przed czynnikami zewnętrznymi, ale są nieskuteczne w zapobieganiu rozwojowi biofilmu. Innowacyjne rozwiązanie opracowane w ramach projektu ogranicza tworzenie się biofilmu na powierzchni opakowania aż o 50 %. Działanie ochronne i antybakteryjne powstrzymuje organizmy odpowiedzialne za rozkład przed rozwojem wewnątrz opakowania. Cała koncepcja opiera się na kompostowalnym i nadającym się do recyklingu wypełnieniu, które można stosować z tworzywami sztucznymi oraz celulozą i znacząco poprawia właściwości ochronne tych materiałów. Produkt zabezpiecza żywności nawet po otwarciu opakowania, ponieważ ma ono formę tacki z pokrywką do wielokrotnego zamykania.

Zachowanie żywności w nienaruszonym stanie

Stworzona linia produktów spełnia wszystkie europejskie przepisy dotyczące kontaktu z żywnością oraz procesów i substancji dozwolonych w produkcji opakowań. „To ważne, ponieważ w ostatnich latach wiele nowych metod wydłużania okresu trwałości nie zostało wprowadzonych na rynek ze względu na niespełnienie wymogów regulacyjnych”, tłumaczy Gavaud. Korzyści odnosi cały łańcuch wartości. Producenci opakowań podnoszą wartość swoich produktów, czyli towarów. Sprzedawcy i producenci żywności poprawiają natomiast jakość pakowanej żywności i ograniczają jej marnotrawstwo. Dzięki ograniczeniu marnotrawstwa żywności oraz wykorzystania szkodliwych dla środowiska i nienadających do recyklingu substancji do klientów trafiają bezpieczniejsze i lepsze jakościowo produkty. Partnerzy uczestniczący w projekcie podpisali z liderami włoskiego i światowego rynku opakowań kilka protokołów ustaleń, na podstawie których mają opracować pilotażowe rozwiązania produkcyjne dostosowane do konkretnych potrzeb tych kontrahentów. „Produkt z powodzeniem przeszedł ostatnie testy dotyczące pakowania warzyw i owoców na kartonowych tackach, przeprowadzone na zlecenie pewnego producenta opakowań oraz dużego detalisty, i oczekujemy, że wkrótce zostanie wprowadzony na rynek”, dodaje Gavaud. „Produkt CronogardTM wydłuża okres przechowywania, zachowując w nienaruszonym stanie walory świeżej żywności, takie jak kolor, smak i tekstura”, podsumowuje Gavaud. „Produkt ten spełnia potrzeby zarówno branży świeżej żywności, jak i sektora opakowań żywności”.

Słowa kluczowe

CronogardTM, żywność, opakowanie, okres trwałości, pakowanie żywności, zapakowana żywność, biofilm

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania