European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

FoodiniPro: the connected 3D Food Printer appliance for every kitchen

Article Category

Article available in the following languages:

Technologia laserowa zachowuje wartości odżywcze produktów i zwiększa wydajność gotowania

Od momentu wynalezienia kuchenki mikrofalowej w połowie XX wieku nie powstało żadne przełomowe urządzenie kuchenne. Naukowcy opracowali nowe energooszczędne rozwiązanie, które pozwala na przygotowywanie smaczniejszych i bogatszych w składniki odżywcze posiłków.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Według szacunków światowy rynek inteligentnych urządzeń kuchennych w 2020 roku przekroczy wartość 7 miliardów dolarów, a popyt na urządzenia umożliwiające łatwe i szybkie przygotowanie zdrowych posiłków przy jednoczesnym ograniczaniu marnowania jedzenia stale rośnie. Powszechnie wykorzystywane urządzenia kuchenne takie jak kuchenki mikrofalowe czy zwykłe piekarniki pozwalają jedynie na obróbkę termiczną, a możliwości blenderów i innych robotów kuchennych ograniczają się do łączenia składników. Zespół finansowanego przez UE projektu FOODINIPRO postanowił stworzyć rozwiązanie, które będzie odpowiedzią na potrzebę innowacji w dziedzinie inteligentnych urządzeń kuchennych, dlatego opracował FoodIniPro – pierwszą drukarkę 3D, która wykorzystuje świeże składniki do drukowania, a następnie gotowania słonych i słodkich posiłków. „FoodIniPro to nowy produkt przeznaczony na rynek business-to-consumer. Mamy nadzieję, że w przyszłości stanie się standardowym urządzeniem do drukowania 3D posiłków, które znajdzie się w każdej kuchni”, mówi Emilio Sepulveda, koordynator projektu. „Pomagamy ograniczyć marnowanie żywności, zarówno na etapie produkcji, jak i konsumpcji. Współpracujemy z producentami żywności, by wspólnymi siłami zredukować marnowanie żywności związane z rybołówstwem i rolnictwem, a także z innymi podmiotami, takimi jak restauracje i kucharze”.

Energooszczędność i zdrowe odżywianie

Opracowany przez naukowców system pozwala na zmniejszenie zużycia energii, ponieważ gotowanie za pomocą technologii laserowej jest bardziej wydajne w porównaniu z innymi technologiami, a ponadto wymaga mniejszej ilości wody lub oleju. Dzięki swojemu urządzeniu zespół przyczynia się także do promocji zdrowego odżywiania, ponieważ technologia FoodIniPro pozwala na kontrolowanie dokładnych porcji, wykorzystując świeże produkty wzbogacone o kluczowe składniki odżywcze zapewniające prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Gotowanie za pomocą technologii laserowej pozwala na zachowanie wilgotności i większości składników odżywczych znajdujących się w żywności. Ponadto podczas obróbki termicznej nie wytwarzają się benzopireny ani akrylamid – kancerogenne substancje powstające podczas tradycyjnego gotowania. Przed rozpoczęciem projektu zespół poświęcił trzy lata na badania realizowane we współpracy z Uniwersytetem Autonomicznym w Barcelonie, by upewnić się o prawidłowym funkcjonowaniu technologii. Był to długi proces składający się z wielu etapów, które musiały być skoordynowane, co wymagało dobrego planowania i wykonania. „Od początku istnienia firmy ściśle współpracujemy z partnerami przemysłowymi, aby móc kontrolować koszty produkcji, uzyskać certyfikaty dla naszych produktów oraz zapewnić ich jakość i niezawodność”, mówi Sepulveda. „Dostosowaliśmy oprogramowanie do naszego urządzenia i na każdym etapie przeprowadzamy testy, angażując w nie klientów dzięki zastosowanej przez nas metodzie »design thinking«”.

Zastępstwo kuchenek mikrofalowych

Zespół ustalił, że konsumenci doceniają możliwości, jakie oferuje FoodIniPro w porównaniu z obecnie wykorzystywanymi technologiami, i są gotowi zastąpić swoje kuchenki mikrofalowe rozwiązaniem FoodIniPro. Ponadto ich zdaniem dania przygotowane za pomocą tego urządzenia były smaczniejsze i bardziej estetyczne. „Dowiedzieliśmy się, że konsumenci zawsze wysoko cenią możliwość szybkiego przygotowania posiłków, nawet w przypadku istniejących technologii, dlatego postanowiliśmy poprawić niektóre procesy i komponenty”, dodaje Sepulveda. Zespół projektu FOODINIPRO planuje wkrótce rozpocząć produkcję i wprowadzić rozwiązanie na rynek. Zanim się to jednak stanie, naukowcy zamierzają dokonać pewnych zmian w drugiej wersji urządzenia.

Słowa kluczowe

FOODINIPRO, marnowanie żywności, inteligentne urządzenia kuchenne, gotowanie za pomocą technologii laserowej, drukarka 3D, drukarka żywności

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania