Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-04-19

Article available in the following languages:

Autobus wodorowy przez ulice Aberdeen mknie

W szkockim Aberdeen wprowadzono do eksploatacji pierwszy na świecie piętrowy autobus z napędem wodorowym. Jest to część działań mających na celu promowanie mobilności opartej na wodorze w Europie.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

Na ulice Aberdeen, miasta w północno-wschodniej Szkocji, wyjechał niedawno pierwszy na świecie piętrowy autobus napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Pojazd ten jest częścią finansowanego ze środków UE projektu JIVE, którego celem jest wprowadzenie do eksploatacji 139 bezemisyjnych autobusów i stacji tankowania w pięciu europejskich państwach. „Aberdeen jest jednym z europejskich pionierów w zakresie wykorzystywania technologii opartych na wodorze. Władze tego miasta podjęły wiele inicjatyw związanych z tym źródłem energii”, powiedziała radna Jenny Laing, członek Rady Miasta Aberdeen, która jest partnerem projektu, w komunikacie prasowym opublikowanym na portalu „Fuel Cell Electric Buses”. „Te nowe autobusy piętrowe to świetne uzupełnienie jednej z największych i najbardziej zróżnicowanych flot pojazdów napędzanych wodorem w Europie. Wykorzystują one bardziej zaawansowaną technologię, która poprawia możliwości pojazdów z napędem wodorowym. Pojazdy te będą skutecznym narzędziem w walce z zanieczyszczeniem powietrza w mieście”, zauważyła Laing. Radny Douglas Lumsden, który wspólnie z Laing przewodzi Radzie Miejskiej Aberdeen, powiedział: „Niezmiernie cieszę się, że mieszkańcy Aberdeen jako pierwsi na świecie mają możliwość korzystania z napędzanych wodorem autobusów piętrowych. Wprowadzenie tych pojazdów do eksploatacji udowadnia, że nasze miasto prowadzi pozytywne działania na rzecz klimatu poprzez dążenie do osiągnięcia neutralności emisyjnej i wspomaganie globalnej transformacji energetycznej. Umacnia też naszą pozycję światowego lidera w sektorze energetycznym, który napędza gospodarkę miasta, regionu, Szkocji i Zjednoczonego Królestwa”.

Zasada działania

Wodór przechowywany jest pod niskim ciśnieniem w butlach znajdujących się w tylnej części autobusu. Gaz ten jest doprowadzany do wbudowanego ogniwa paliwowego, które wytwarza prąd elektryczny. Prąd ten służy do ładowania akumulatora umieszczonego pod podłogą, a ten z kolei stanowi źródło zasilania kompaktowego silnika elektrycznego, który napędza autobus.

Zalety autobusów z napędem wodorowym

Eksploatowanie autobusów napędzanych wodorem niesie ze sobą różne korzyści dla środowiska i ludzi. Ich zasięg jest porównywalny z pojazdami wyposażonymi w silniki benzynowe i wysokoprężne, ale nie generują one szkodliwych emisji. Na przykład każdy kilometr ulic Aberdeen pokonany przez nowe, 60-osobowe autobusy piętrowe przekłada się na zmniejszenie ilości CO2 uwolnionego do atmosfery o 1 kg. Autobusy z napędem wodorowym są też cichsze, dzięki czemu powodują mniejsze zanieczyszczenie hałasem. Zastosowanie hamowania rekuperacyjnego pozwala odzyskać energię, zmagazynować ją w akumulatorze i wykorzystać podczas przyspieszania i jazdy pod górę. Co więcej, czas potrzebny na zatankowanie autobusu napędzanego wodorem to mniej niż 10 minut, podczas gdy naładowanie pojazdu elektrycznego trwa kilka godzin. Andrew Jarvis, dyrektor zarządzający największego w Szkocji operatora przewozów autobusowych, firmy First Bus, opisał debiut w Aberdeen jako „istotny kamień milowy dla tej branży i przełom w sposobie podróżowania”. Natomiast w odniesieniu do Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu, która odbędzie się w drugiej połowie 2021 roku w Szkocji, powiedział: „Cieszy nas, że na własnym przykładzie będziemy mogli pokazać decydentom z całego świata, co można osiągnąć dzięki nowym technologiom”. JIVE (Joint Initiative for hydrogen Vehicles across Europe) to pierwszy z dwóch powiązanych projektów dotyczących autobusów zasilanych ogniwami paliwowymi, które mają wspomóc proces osiągania neutralności emisyjnej. Drugim projektem jest JIVE 2, który uruchomiono rok później (w 2018 roku). Zgodnie z ich założeniami na początku trzeciej dekady XXI wieku po ulicach 22 europejskich miast ma jeździć prawie 300 takich autobusów. Oba projekty wspierane są przez Wspólne Przedsiębiorstwo na rzecz Technologii Ogniw Paliwowych i Technologii Wodorowych, działające na zasadach partnerstwa publiczno-prywatnego. Więcej informacji: strona projektu JIVE

Słowa kluczowe

JIVE, JIVE 2, wodór, autobus, Aberdeen, ogniwo paliwowe, zerowa emisja, autobus piętrowy

Powiązane artykuły