European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

W Danii rozpoczyna się instalacja pierwszego wielkoskalowego elektrolizera

W ramach finansowanego ze środków UE projektu w duńskim ekologicznym parku przemysłowym instalowany jest prototypowy elektrolizer o mocy 6 MW, który przybliży Europę do osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

W duńskim zielonym parku przemysłowym GreenLab rozpoczęto instalację prototypowego elektrolizera o mocy 6 MW. Budowa instalacji, możliwa dzięki wsparciu finansowanego ze środków UE projektu GreenHyScale, przybliża realizację celu projektu, jakim jest wielkoskalowa produkcja ekologicznego wodoru. Co więcej, rozwiązanie to ma docelowo zostać powielone w innych częściach świata, zarówno na lądzie, jak i na morzu.

Pierwsza część już na miejscu

Jak poinformowano w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie GreenHyScale, pod koniec marca do GreenLab dostarczono moduł testowy o mocy 6 MW do produkcji Power-to-X (PtX). Technologia Power-to-X opiera się na połączonych, modułowych, ciśnieniowych elektrolizerach alkalicznych serii X. 70-tonowy elektrolizer został opracowany przez firmę Green Hydrogen Systems, duńskiego partnera projektu, i jest pierwszym elementem ekologicznej instalacji do elektrolizy o mocy 100 MW, która stanie w parku przemysłowym. „To kamień milowy, który udało nam się osiągnąć dzięki ciężkiej pracy z naszymi międzynarodowymi partnerami”, mówi Christopher Sorensen, dyrektor generalny GreenLab. „Power-to-X to nie tylko obiecująca technologia umożliwiająca produkcję i magazynowanie energii w czystszy sposób, ale także przełom w dziedzinie opracowywania systemów energetycznych przyszłości, gdzie współpraca międzysektorowa ma kluczowe znaczenie. W GreenLab jednostka Power-to-X zostanie w pełni zintegrowana z SymbiosisNet, a energia będzie wykorzystywana w naszym zielonym klastrze przemysłowym”. SymbiosisNet to inteligentna sieć do monitorowania energii i danych, dzięki której firmy będą mogły dzielić się nadwyżkami energii i zasobów. Sorensen wyjaśnia tę koncepcję: „Nasza wyjątkowa infrastruktura umożliwia firmom ponowne wykorzystanie nadwyżek energii, a nadmiar ciepła z jednostki PtX zostanie również wykorzystany w nowym systemie ciepłowniczym, z którego będą korzystać lokalne społeczności”. Kolejnym istotnym elementem instalacji testowej o mocy 6 MW jest jednostka zasilająca, która będzie dostarczać energię do modułu elektrolizera. Urządzenie przekształca prąd przemienny o napięciu 10 kV z sieci krajowej w prąd stały o niskim natężeniu. Docelowo energia dostarczana do elektrolizera ma być zieloną energią pozyskiwaną bezpośrednio z turbin wiatrowych i paneli słonecznych w parku przemysłowym i jego okolicach. Sebastian Koks Andreassen, dyrektor generalny firmy Green Hydrogen Systems, tłumaczy, jakie są kolejne kroki: „Instalacja do testów i walidacji naszego prototypu w GreenLab w Skive jest kolejnym etapem osiągania dojrzałości produktowej przez nasz elektrolizer serii X. Krok ten przybliża realizację projektu GreenHyScale i wspiera działania Green Hydrogen Systems na rzecz przekształcenia prototypowego elektrolizera w komercyjny produkt”. Uruchomiony w 2021 roku projekt GreenHyScale (100 MW Green hydrogen production in a replicable and scalable industrial hosting environment) skupia 11 partnerów akademickich i komercyjnych z Danii, Francji, Norwegii i Zjednoczonego Królestwa. Wyniki projektu przełożą się na obniżenie kosztów produkcji wodoru i przyspieszenie osiągnięcia neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla w Europie. Więcej informacji: strona projektu GreenHyScale

Słowa kluczowe

GreenHyScale, wodór, zielona, energia, elektrolizer, park przemysłowy

Powiązane artykuły