Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Advanced hoListic Adverse Drone Detection, Identification Neutralization

Article Category

Article available in the following languages:

Kompletny i wszechstronny system antydronowy

Wykorzystując sztuczną inteligencję, czujniki i radar, nowy system antydronowy ma skutecznie przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu dla bezpieczeństwa i ochrony, jakie stanowią bezzałogowe statki powietrzne.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Obecnie drony są wykorzystywane do wszelakich zadań, od pomiarów na placach budowy po przeglądy techniczne linii energetycznych, zapewnianie bezpieczeństwa podczas imprez masowych, dostarczanie leków ratujących życie i pomaganie strażakom w bezpiecznym reagowaniu na pożary lasów. Jednak wraz ze wzrostem popularności tych zastosowań pojawiają się nowe wyzwania i zagrożenia w zakresie bezpieczeństwa. „Zaledwie kilka lat temu władze lotniska Gatwick musiały odwołać ponad 1 000 lotów w szczycie sezonu wakacyjnego z powodu wielokrotnych obserwacji dronów na jego obszarze”, mówi Philippe Robin, badacz pracujący w CS Group, spółce będącej europejskim dostawcą inteligentnych systemów o znaczeniu krytycznym z kompleksową ochroną cybernetyczną. Z problemem tym borykają się nie tylko porty lotnicze. „Drony stanowią zagrożenie również dla takiej krytycznej infrastruktury, takiej jak elektrownie jądrowe, budynki rządowe, a także dla wydarzeń publicznych”, dodaje Robin. „Co więcej, drony mogą być wykorzystywane do działalności przestępczej lub terroryzmu”. Oczywistym jest, że istnieje coraz większa potrzeba ochrony społeczeństwa przed zagrożeniami związanymi z dronami – i to właśnie było celem finansowanego ze środków UE projektu ALADDIN. „Zespół projektu ALADDIN postawił sobie za cel zbadanie i opracowanie systemu antydronowego nowej generacji”, wyjaśnia Robin, który pełni funkcję koordynatora projektu. „Chcieliśmy również pokazać, że system ten może skutecznie przeciwdziałać rosnącemu zagrożeniu ze strony dronów w szerokiej gamie kontekstów i scenariuszy ataków”.

Krok naprzód w wykrywaniu zagrożeń ze strony dronów

Głównym celem projektu było opracowanie rozwiązania zdolnego do wykrywania wielu rodzajów dronów w różnych trudnych środowiskach i warunkach. Bazując na www.boreades.eu (systemie antydronowym Boreades), komercyjnym rozwiązaniu skierowanym przeciwko dronom, które opracowano w CS Group, projekt ten zwiększył jego możliwości, wzbogacając go o sztuczną inteligencję, innowacyjne czujniki i możliwości neutralizacji. System wykorzystuje radar dwuwymiarowy dalekiego zasięgu, radar trójwymiarowy średniego zasięgu, funkcję panoramicznej podczerwieni i kamerę typu PTZ, a także takie mechanizmy neutralizacji jak wyrzutnie sieci, zagłuszacze i drony przechwytujące. System jest również wyposażony w intuicyjny interfejs użytkownika oparty na rzeczywistości rozszerzonej, umożliwiający bezdotykową obsługę. „Dzięki holograficznej reprezentacji rzeczywistej sytuacji użytkownik zyskuje lepszą świadomość sytuacyjną, nie wspominając już o możliwości »dostrzeżenia« zagrożenia i zareagowania na nie, zanim jeszcze stanie się ono widoczne”, zauważa Robin. Po zidentyfikowaniu wrogiego drona celem systemu jest jego neutralizacja. Najpierw operator informowany jest przez system dowodzenia i kontroli. Po potwierdzeniu przez operatora rozwiązanie wykorzystuje zintegrowany system zagłuszania, który może działać kierunkowo lub dookólnie, w celu zneutralizowania zagrożenia. W ramach projektu zbadano również inne metody neutralizacji, w tym wykorzystanie wyrzutni sieci i dronów przechwytujących. „Stworzyliśmy kompletny i wszechstronny system antydronowy łączący w sobie przełomowe osiągnięcia technologiczne, które stanowią krok naprzód w dziedzinie wykrywania i ograniczania zagrożeń ze strony dronów”, mówi Robin.

Duży wpływ na rynek rozwiązań antydronowych

Po pomyślnych demonstracjach naukowcy pracują obecnie nad komercjalizacją wyników projektu. „Oczekuję, że wyniki uzyskane w ramach projektu ALADDIN w nadchodzących miesiącach wpłyną w dużym stopniu na szybko rozwijający się rynek rozwiązań antydronowych”, mówi Robin. Oprócz komercjalizacji systemu za sprawą linii produktów Boreades stworzonych przez CS Group, różni partnerzy projektu będą również wprowadzać na rynek pojedyncze rozwiązania i technologie. W ramach projektu opublikowano również liczne prace naukowe dotyczące jego wyników, które są dostępne na stronie projektu. „Zagrożenia ze strony dronów to nieustannie rozwijające się zagadnienie – prawdziwy technologiczny wyścig z organizacjami przestępczymi”, podsumowuje Robin. „Projekt ALADDIN jest dopiero pierwszym krokiem w tej walce, a ciągłe badania i innowacje muszą stać się stałym procesem”.

Słowa kluczowe

ALADDIN, system antydronowy, drony, sztuczna inteligencja, bezzałogowe statki powietrzne, infrastruktura krytyczna, rzeczywistość rozszerzona

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania