Skip to main content

Aerial Situational Awareness for Every Firefighter

Article Category

Article available in the folowing languages:

Autonomiczne drony śpieszą z pomocą strażakom

Nowatorskie rozwiązanie technologiczne pomaga służbom zajmującym się bezpieczeństwem publicznym ratować ludzkie życie, poprawiać bezpieczeństwo i działać na rzecz dobra lokalnych społeczności.

Bezpieczeństwo

Im więcej danych mają do dyspozycji służby ratownicze, tym skuteczniej są w stanie chronić ludność. Dla zespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo publiczne kluczowe znaczenie ma łatwy dostęp do informacji o tym, gdzie wybuchają pożary, gdzie znajdują się ocalali oraz jak przebiega akcja ratownicza. Aby pomóc strażakom i służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne w wizualizacji i ocenie miejsc akcji ratunkowych z lotu ptaka oraz w bezpiecznym i skutecznym reagowaniu, w ramach finansowanego przez UE projektu Fotokite opracowano narzędzie, które jest bezpieczne, niezawodne i niezależne od systemu GPS.

Bardziej inteligentne niż tradycyjne drony

Zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne od lat dostrzegają dużą przydatność wywiadu z powietrza dla operacji ratunkowych. Jednak większość zespołów ma bardzo ograniczony dostęp do tych cennych informacji ze względu na bariery technologiczne i związane z bezpieczeństwem. Wynika to z faktu, że swobodnie latające drony muszą być obsługiwane przez wykwalifikowanych pilotów, wymagają regularnej wymiany baterii, a ich efektywność jest ograniczona w niekorzystnych warunkach pogodowych. Nic dziwnego, że zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne potrzebują rozwiązań, które sprawdzałyby się o każdej porze dnia i nocy, byłyby skuteczne w każdych warunkach pogodowych oraz nie przeszkadzałyby ratownikom w pracy. Rozwiązania tych trzech głównych problemów podjęli się badacze skupieni wokół projektu Fotokite. Opracowali oni systemy umożliwiające w pełni autonomiczny lot, czyli taki, który nie wymaga obsługi przez człowieka podczas pilotowania, startu i lądowania. Jest to o tyle ważne, że licencje pilotowania dronów posiada mniej niż 1 % ratowników. Ponadto systemy Fotokite Sigma są zbudowane w taki sposób, aby sprawdzać się w niekorzystnych warunkach pogodowych, w których inne drony są zmuszone do lądowania. Dane i prąd zasilający maszyny są dostarczane za pośrednictwem aktywnego kabla, dzięki czemu drony mogą unosić się w powietrzu przez wiele godzin, a nawet dni, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Ostatnie szlify

Po otrzymaniu po raz drugi z rzędu wsparcia UE dla MŚP zespół Fotokite zajął się przyspieszeniem prac rozwojowych i zwiększeniem dostępności opracowanej technologii. Finansowanej kapitałem podwyższonego ryzyka firmie, wspartej przez MSA Safety Inc, Swisscanto Invest, Credit Suisse Entrepreneur Capital, Sony Corporation, Qualcomm Ventures i 360 Capital Partners, udało się sfinalizować prace nad produktem. „Podczas wcześniejszych prac wykazaliśmy, że dostarczane przez nas w sposób ciągły i autonomiczny informacje lotnicze pomagają zespołom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo publiczne w określaniu rozmiarów zniszczeń i podejmowaniu decyzji w miejscach prowadzenia akcji ratunkowych”, wyjaśnia koordynator projektu Chris McCall. Teraz nadszedł czas na dopasowanie produktu do specyficznych potrzeb rynku i uruchomienie systemu montowanego na pojazdach, który będzie zapewniał świadomość sytuacyjną z powietrza i udostępniał informacje wywiadowcze w czasie rzeczywistym – wszystko to za jednym naciśnięciem przycisku.

Innowacyjność sposobem na przyciągnięcie partnerów

Faktem jest, że niewielu dużym firmom z branży faktycznie zależy na zmianie status quo polegającej na budowie połączonych, inteligentnych służb ratowniczych. „Cieszymy się, że udało nam się nawiązać współpracę z tymi branżowymi liderami, dzięki czemu możemy przesuwać granice technologii i wspólnie wspierać bohaterskie służby ratownicze”, mówi McCall. Okazuje się, że system spotyka się także z zainteresowaniem ze strony branży bezpieczeństwa, infrastruktury i handlu. Aktualnie zespół pracuje nad wbudowaniem w platformę Fotokite kolejnych warstw inteligencji przy jednoczesnym zachowaniu prostoty autonomicznego lotu i strumieniowego przesyłania danych w czasie rzeczywistym. Automatyczne śledzenie służb ratowniczych w trakcie wielogodzinnej akcji, integracja danych biometrycznych i cyfrowa rekonstrukcja scen z wielu perspektyw to funkcje, które zwiększą możliwości wywiadowcze o kluczowym znaczeniu dla powodzenia misji.

Słowa kluczowe

Fotokite, bezpieczeństwo, zespoły odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne, służby ratownicze, dron, reagowanie w sytuacjach kryzysowych, straż pożarna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania