Skip to main content
European Commission logo print header

Autonomous emergency manoeuvring and movement monitoring for road transport security

Article Category

Article available in the following languages:

Zapobieganie atakom z użyciem ciężarówek

Sektory motoryzacyjny i technologiczny łączą siły, aby pomóc w poprawie bezpieczeństwa transportu drogowego i zapobiec wykorzystaniu ciężarówek do ataków terrorystycznych.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

14 lipca 2016 roku podczas ataku terrorystycznego w Nicei we Francji zginęło 86 osób, a 458 zostało rannych. Bronią, jaką zastosowali zamachowcy, była 19-tonowa ciężarówka. Niestety, nie był to odosobniony incydent, a podobne ataki z użyciem pojazdów miały miejsce w różnych miastach Europy, w tym w Berlinie, Londynie, Sztokholmie, Paryżu i Barcelonie. Ataki takie pokazały, jak łatwo jest przekształcić samochód ciężarowy w śmiercionośną broń i jak bezradne w zapobieganiu takim atakom są nawet najnowsze, zaawansowane technologicznie systemy bezpieczeństwa pojazdów. „Oznacza to, że konieczne jest dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa transportu drogowego”, mówi Michael Berner, badacz z Daimler Trucks, jednego z największych producentów pojazdów ciężarowych na świecie. Najnowsze systemy bezpieczeństwa samochodów ciężarowych są już w stanie zapobiegać poważnym wypadkom drogowym, jednak zawodzą, gdy kolizja jest spowodowana umyślnie przez kierowcę. Uczestnicy finansowanego przez Unię Europejską projektu TransSec zamierzają zmienić ten stan rzeczy. „Poprzez współpracę między sektorem motoryzacyjnym i technicznym oraz zaangażowanie środowiska naukowego chcemy opracować pojazd, który nazywamy ciężarówką bezpieczeństwa”, mówi Berner, który przejął kierownictwo nad projektem po odejściu Rolanda Trautera na emeryturę.

Wykorzystanie technologii w celu skuteczniejszego zapobiegania kolizjom

Głównym elementem projektu jest kompleksowa analiza dostępnych opcji i ograniczeń technicznych dotyczących opracowywania dodatkowych modeli bezpieczeństwa. „Odbywa się ona poprzez rozwój i ocenę systemów – zarówno wbudowanych w ciężarówki, jak i przeznaczonych do użytku w ciężarówkach – w celu zabezpieczenia transportu drogowego i zapobiegania wykorzystywaniu pojazdów ciężarowych w atakach terrorystycznych”, wyjaśnia Berner. Duży nacisk położono na określanie położenia pojazdów. Dotyczy to między innymi uzyskania dokładności pozycjonowania na poziomie decymetrów, a nawet centymetrów, opracowania szczegółowych map cyfrowych, udoskonalenia usług korekcji GNSS oraz zastosowania nowych czujników. Wszystkie te udoskonalenia technologiczne mają pozwolić na szybkie wykrywanie sytuacji, kiedy samochód ciężarowy zjeżdża z drogi, jedzie w niewłaściwą stronę lub wjeżdża na obszar o ograniczonym dostępie. „Wykorzystując połączone pomiary z czujników lidarowych i kamer, nasze moduły percepcji środowiska znacząco poprawiają wykrywanie, śledzenie i zapobieganie kolizjom z użytkownikami dróg i szczególnie wrażliwymi celami”, zauważa Berner. Berner zwraca również uwagę na opracowane w projekcie funkcje autonomicznego manewrowania w sytuacjach awaryjnych oraz wykorzystanie systemów przekazujących informacje o sytuacjach poprzedzających zderzenie, w tym eCall. „Wszystkie te rozwiązania przyczyniają się do bezpieczniejszej eksploatacji samochodów ciężarowych i zmniejszenia ryzyka celowych kolizji”, dodaje.

Ratowanie ludzkiego życia

Zdobyta wiedza i nowoczesne technologie opracowane w ramach projektu TransSec stanowią krok naprzód w zapobieganiu celowym atakom z wykorzystaniem pojazdów ciężarowych. „Jesteśmy dumni, że niektóre z naszych rozwiązań mogą przyczyniać się do ratowania ludzkiego życia”, mówi na koniec Berner. Naukowcy pracują obecnie nad wykorzystaniem tej wiedzy i technologii w prototypowych rozwiązaniach programowych i sprzętowych. Badają również, w jaki sposób można by w opłacalny sposób instalować takie rozwiązania w prawdziwych pojazdach.

Słowa kluczowe

TransSec, motoryzacja, technologia, transport drogowy, ciężarówki, ataki terrorystyczne, systemy bezpieczeństwa pojazdów, pozycjonowanie, GNSS, eCall

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania