Skip to main content

ECO-INNOVATIVE WATER-BASED INKS FOR THE CERAMIC SECTORS

Article Category

Article available in the folowing languages:

Innowacyjna i zrównoważona farba do cyfrowego druku na porcelanie

Dzięki finansowaniu ze środków UE jedna z włoskich firm opracowuje recepturę zrównoważonej farby drukarskiej na bazie wody, która ma znaleźć zastosowanie na rynku płytek ceramicznych.

Technologie przemysłowe

Nawet w branży z tak długą tradycją, jak ceramika przyszedł czas na cyfrową rewolucję. I choć w przeszłości płytki ceramiczne i elementy wystroju wykorzystywane w budownictwie i projektach konstrukcyjnych barwiono poprzez glazurowanie, dziś robi się to cyfrowo. Tak zwana porcelana cyfrowa czy techniczna to płytki ceramiczne, na które wzory nanoszone są metodą druku o wysokiej rozdzielczości. W ten sposób uzyskuje się tekstury imitujące kamień, drewno, a nawet tkaniny. Niestety farby stosowane tradycyjnie w procesie druku pozostawiają zdecydowanie zbyt duży ślad węglowy. Z rozwiązaniem przychodzi firma Metco. Dzięki finansowaniu ze środków UE dostępnych w ramach projektu ECO-INK ten działający we Włoszech producent ozdobnych płytek ceramicznych opracował zrównoważoną farbę przeznaczoną specjalnie dla rynku ceramiki cyfrowej. „Dzięki nowym farbom na bazie wody, czyli barwnikom, które można rozpuszczać w wodzie, nie trzeba korzystać z rozpuszczalników organicznych, dzięki czemu zmniejsza się ich ślad węglowy i poziom toksyczności”, mówi Graziano Vignali, prezes Metco i kierownik projektu ECO-INK.

Bardziej zrównoważona farba

Tradycyjnie płytki ceramiczne barwi się farbami na bazie zmikronizowanych pigmentów zawieszonych w rozpuszczalniku organicznym. Taka farba jest następnie natryskiwana na powierzchnię płytki w procesie, który przypomina wydruk na drukarce atramentowej. Aby farba utrzymała się na powierzchni płytki, na płytkę należy nanieść szklaną siatkę. W koncepcji opracowanej w projekcie ECO-INK rozpuszczalnik organiczny zastąpiono zupełnie nietoksyczną wodą. Ponadto farby ECO-INK, w przeciwieństwie do farb organicznych, mogą wnikać w powierzchnię płytki, co eliminuje konieczność stosowania dodatkowej warstwy zabezpieczającej. W efekcie proces produkcji staje się bardziej wydajny i zrównoważony. „Receptura farb ECO-INK pozwoli uzyskać najbardziej trwałą i odporną powierzchnię płytek w historii branży ceramicznej”, dodaje Vignali. Oczywiście dotarcie do tego punktu wymagało wiele pracy. Jednym z podstawowych wyzwań, jakiemu musieli sprostać pracownicy firmy Metco, było zapewnienie kompatybilności farby rozpuszczalnej w wodzie z różnymi elementami elektronicznymi stosowanymi w druku cyfrowym. Kolejnym problemem okazało się znalezienie odpowiednich mieszanek chemicznych, które pozwoliłyby uzyskać sześć podstawowych kolorów używanych w druku. „Do każdego z tych wyzwań – a były też inne – podchodziliśmy setki razy metodą prób i błędów, wypalając kolejne próbki w naszych piecach”, dodaje Vignali. „W efekcie udało się nam się opracować już niemal całą ofertę kolorystyczną, a przygotowane prototypy okazały się rozwiązaniem akceptowalnym zarówno z technicznego, jak i estetycznego punktu widzenia”.

Gotowi na rewolucję w branży ceramicznej

Dzięki dofinansowaniu ze środków UE firma jest coraz bliższa wprowadzenia farb ECO-INK na rynek. „Jesteśmy dumni, że w zaledwie trzy lata udało się z powodzeniem zakończyć prace nad całkowicie nową i do tego rewolucyjną technologią”, zauważa Claudio Casolari, kierownik ds. sprzedaży i marketingu w firmie Metco. „Jesteśmy gotowi do wprowadzenia jej na rynek i zrewolucjonizowania branży produkcji ceramiki”. Firma Metco prowadzi obecnie badania rynku u kilku wczesnych użytkowników, a następnie planuje przystąpić do produkcji. Firma rozszerza także działania marketingowe i promocyjne. „Ze względu na ograniczenia prowadzane w związku z pandemią COVID-19 wiele osób postanowiło odświeżyć wnętrza swoich domów, dlatego zapotrzebowanie na dobrej jakości zrównoważoną ceramikę stale rośnie”, podsumowuje Casolari. „Z przyjemnością informujemy, że farby ECO-INK są rozwiązaniem zaspokajającym aktualne potrzeby”.

Słowa kluczowe

ECO-INK, zrównoważone, farba, ceramika cyfrowa, płytki ceramiczne, ceramika, budownictwo, konstrukcja, ceramika techniczna, ślad węglowy, druk cyfrowy

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania