Nowy ekologiczny kompozyt na bazie drewna zmieni sektor mebli łazienkowych
Zmiana klimatu stanowi poważne wyzwanie, z którym zmagają się branże na całym świecie. Przemysł ceramiczny nie jest wyjątkiem. Do zwiększenia skali tego problemu przyczynia się duże uzależnienie przemysłu od gazu ziemnego, wysokie zużycie energii, duży poziom emisji dwutlenku węgla, intensywne wykorzystanie wody pitnej i niskie możliwości recyklingu. Z pomocą przychodzi fińska firma Woodio. Jej misją jest walka ze skutkami zmiany klimatu poprzez zastąpienie tych materiałów o wysokim śladzie węglowym opatentowanym materiałem Woodio®. „Opatentowany przez Woodio materiał jest pierwszym na świecie niskoenergetycznym, całkowicie wodoodpornym i niskoemisyjnym kompozytem na bazie drewna", zauważa Olli Arojärvi, dyrektor finansowy Woodio. „Nie tylko rozwiązuje problemy środowiskowe związane z produkcją ceramiki, ale także zapewnia atrakcyjne cechy produktów – niższą wagę, dłuższą trwałość, łatwość konserwacji i możliwość opracowywania indywidualnych projektów". Finansowany ze środków Unii Europejskiej projekt WOODRY odegrał kluczową rolę w zwiększeniu potencjału rynkowego rozwiązania Woodio® poprzez ulepszenie jego cech. „Do tej pory produkcja Woodio odbywała się na małą skalę i skupiała się na ciągłym rozwoju i testowaniu produktu. Musimy jednak rozszerzyć działalność i zautomatyzować produkcję, aby zwiększyć moce produkcyjne i zaspokoić potrzeby większych rynków”, dodaje Arojärvi.
Działania realizowane w ramach projektu
Działania realizowane w ramach projektu WOODRY koncentrowały się na rozwoju materiałów, opracowywaniu metod produkcji drugiej generacji i popularyzacji marki Woodio jako dostawcy nowatorskich rozwiązań. „Wyzwaniem było zapewnienie, że ani estetyka produktów, ani trwałość materiału nie ucierpią w wyniku wprowadzonych zmian”, stwierdza Arojärvi. Zespół dokonał znaczących postępów w opracowywaniu receptur materiałowych poprzez zwiększenie zawartości biologicznej surowców oraz zastosowanie bio-żywicy i bio-klejów. Prace koncentrowały się również na zwiększeniu wykorzystania zrębków drzewnych ze strumieni odpadów, które zastąpiły pierwotny surowiec. Wdrażanie kolejnych rozwiązań będzie następować krok po kroku w nadchodzących latach. Zespół przetestował zaawansowane metody produkcji w celu dalszej poprawy jakości produktu i wydajności. Prace objęły także analizy różnych podejść do procesów formowania i odlewania.
Innowacyjne wyroby
Działania w ramach projektu umożliwiły firmie Woodio poszerzenie asortymentu produktów i zwiększenie trwałości kompozytu Woodio®. „Realizacja projektu WOODRY pomogła nam wprowadzić nasz produkt na globalne rynki łazienkowe, a także wyjść poza wytwarzanie produktów trójwymiarowych, w tym umywalek. Obecnie produkujemy także panele i powierzchnie”, podkreśla Arojärvi. Projekt WOODRY przyczynił się także do podniesienia poziomu gotowości technologicznej i dojrzałości materiałów Woodio® oraz wykonanych z niego produktów. W rezultacie firma jest teraz gotowa do rozpoczęcia produkcji na skalę komercyjną, co stanowi początek nowego etapu jej działalności. Marka i produkty Woodio zostały wyróżnione kilkoma nagrodami za wzornictwo, w tym podczas prestiżowych targów Design Plus powered by ISH, poświęconych systemom wodnym i energetycznym w budynkach. „Naszym głównym celem jest zastąpienie produktów o wysokim śladzie węglowym naszym zrównoważonym materiałem Woodio®. Dzięki naszej nowej metodzie produkcji oraz ulepszonym formom i powłokom, możemy zwiększyć wykorzystanie biowypełniaczy i ogólną zawartość biologiczną materiału, dzięki którym jest bardziej przyjazny dla środowiska”, podkreśla Arojärvi. „Chcemy, by do 2025 roku wytwarzanie produktów Woodio nie wiązało się z emisją dwutlenku węgla. Oprócz zwiększenia zawartości biokomponentów w materiale, realizacja tego ambitnego celu zakłada wykorzystanie rozwiązań w zakresie recyklingu produktów Woodio, które już opracowaliśmy", podsumowuje koordynator projektu.
Słowa kluczowe
WOODRY, Woodio, kompozyt oparty na drewnie, ceramika, łazienka, kuchnia