Skip to main content

Natural-Grown Flooring for Circular Buildings

Article Category

Article available in the folowing languages:

Płytki podłogowe z naturalnych materiałów jako podstawa zrównoważonego budownictwa

Pewna włoska firma zajmująca się projektowaniem wykorzystuje do produkcji płytek podłogowych naturalne materiały na bazie grzybów, które stanowią ekologiczną alternatywę dla tworzyw sztucznych.

Technologie przemysłowe

Wpływ sektorów budownictwa i budownictwa mieszkaniowego na środowisko jest ogromny. Odpowiadają one łącznie za ponad 40 % całkowitego zużycia energii w UE, 36 % ogólnej emisji gazów cieplarnianych, połowę całkowitego wydobycia surowców i jedną trzecią zużycia wody. Jakby tego było mało, przeciętny obywatel UE wytwarza w trakcie całego swojego życia ponad 160 ton odpadów budowlanych. „Jeśli UE chce zrealizować założenia klimatyczne zawarte w Zielonym Ładzie, dotyczące ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 % i osiągnięcia neutralności w zakresie emisji dwutlenku węgla przed rokiem 2050, musi zadbać o bardziej zrównoważony rozwój sektora budownictwa i budownictwa mieszkaniowego. Pewne włoskie przedsiębiorstwo rozpoczyna ten proces od podłóg. Firma Mogu opracowała innowacyjną technologię produkcji naturalnych materiałów podłogowych, co ma stanowić jej wkład w tworzenie zrównoważonego sektora budownictwa. „Nasza firma skupia się na wdrażaniu zrównoważonych i naturalnych rozwiązań, które chronią środowisko i poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniach”, mówi Stefano Babbini, prezes firmy Mogu. „Nowe płytki podłogowe, które produkujemy na bazie naturalnych materiałów, są urzeczywistnieniem tej wizji”. Dzięki wsparciu ze środków UE dla projektu MOGU floor ekologiczne płytki podłogowe są gotowe do wprowadzenia na rynek.

Od grzybni do płytek

Podłogi MOGU rozpoczynają swój cykl życia od grzybni – formy wegetatywnej grzybów. „Finansowanie z UE pomogło nam w znalezieniu nowych metod uprawy tych niezwykłych organizmów i przekształcenia ich w praktyczne, niezawierające tworzyw sztucznych materiały budowlane”, wyjaśnia Babbini. Proces produkcji rozpoczyna się od zasadzenia starannie wyselekcjonowanych odmian grzybni przy pomocy substratów przygotowanych z pozostałości po produkcji rolnej. Następnie materiał w postaci grzybni zbiera się i suszy. „Nie dość, że proces ten zużywa niewielką ilość energii i innych zasobów, to pozwala również otrzymać produkt całkowicie stabilny, bezpieczny, trwały i biodegradowalny”, dodaje Babbini. Płytki podłogowe Mogu powstają na bazie kompozytu w postaci grzybni, który pokrywa się specjalnie przygotowanym materiałem składającym się w 80 % z żywicy. „Możliwość przekształcenia produktów ubocznych w wysokowydajne i atrakcyjne płytki podłogowe jest prawdziwym przełomem”, przekonuje Babbini. „Takie rozwiązanie pozwala nam realizować założenia gospodarki o obiegu zamkniętym i budować podstawy zrównoważonej pod względem środowiskowym i ekonomicznym branży podłogowej”. Wpisujące się w założenia zrównoważonego rozwoju płytki Mogu są dostępne w szerokiej gamie kolorów i kształtów, mogą też być produkowane na indywidualne zamówienie klienta. Płytki Mogu, które zostały wpisane na listę produktów wyróżniających się najlepszym wzornictwem ADI Design Index 2020 (strona w języku włoskim), zostały nominowane do prestiżowej nagrody ADI Compasso d’Oro (strona w języku włoskim).

Długa droga do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju

Jak w przypadku każdego nowego procesu produkcji, droga od grzybni do płytek podłogowych była dość trudna. Dla prezesa Babbiniego największym wyzwaniem było znalezienie zakładów przemysłowych i podwykonawców mających odpowiednie zdolności w zakresie produkcji tak innowacyjnego wyrobu. „Nasz projekt opracowaliśmy od podstaw, co oznacza, że nie istniał gotowy proces wytwarzania”, mówi Babbini. „Chcąc mieć pewność, że nasz produkt będzie mógł być produkowany w pełnej skali, musieliśmy nieustannie przerabiać i poprawiać recepturę, aby dostosować się do możliwości dostępnych zakładów przemysłowych”. Pomimo licznych wyzwań firma osiągnęła sukces. „Udowodniliśmy, że produkowanie alternatywnych i zrównoważonych produktów jest możliwe bez szkody dla jakości czy wydajności”, podsumowuje Babbini. Droga do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju jest jednak długa, a Mogu jest na samym jej początku. Obecnie firma udoskonala swój produkt poprzez zwiększenie zawartości składników naturalnych oraz konfiguruje proces produkcji. Stara się też docierać do nowych odbiorców, prezentując swój produkt podczas wydarzeń o globalnym zasięgu, takich jak Expo Dubai, Fuori Salone, DDW czy Floriade.

Słowa kluczowe

MOGU floor, płytki podłogowe, płytki, zrównoważony, branża budowlana, odpad budowlany, Zielony Ład, Mogu, materiały podłogowe, grzybnia, gospodarka o obiegu zamkniętym

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania