European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Virtual Materials Market Place (VIMMP)

Article Category

Article available in the following languages:

Dostęp do narzędzi modelowania materiałów zwiększy innowacyjność przemysłu

Skuteczne i łatwe przekładanie problemów przemysłowych na przystępne modele jest kluczowe dla przemysłu wytwórczego. Z pomocą przychodzi pewien unijny projekt.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Użytkownicy przemysłowi działający w branżach innowacyjnych oraz w sektorach produkcyjnych zwykle muszą współpracować z dostawcami usług, którzy zapewniają fizyczne wsparcie w rozwiązywaniu wyzwań badawczo-rozwojowych. W ramach finansowanego przez UE projektu VIMMP powstał przyjazny dla użytkowników rynek internetowy, który łączy beneficjentów w różnych sektorach przemysłu z odpowiednimi działaniami i zasobami w zakresie modelowania materiałów.

Odpowiedź na potrzebę stworzenia przestrzeni do współpracy dla twórców i klientów przemysłowych

Rozwiązanie powstałe w ramach projektu VIMMP ma na celu ułatwienie przekładania problemów naukowych na działanie w zakresie modelowania oraz przygotowania rozwiązań gotowych do symulacji przy użyciu szeregu narzędzi zintegrowanych z otwartą platformą symulacyjną i usług dostępnych w chmurze. „Dla użytkowników przemysłowych, a zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw, znalezienie dostępu do odpowiednich narzędzi modelowania materiałów, zasobów ludzkich i rozwiązań bez bezpośredniej pomocy odpowiednich podmiotów może okazać się bardzo trudne”, wyjaśnia koordynatorka projektu Welchy Leite Cavalcanti. „W chwili obecnej usługi kontraktowania ekspertów pozwalające na skuteczne stawianie czoła wyzwaniom badawczo-rozwojowym są realizowane za pośrednictwem istniejących sieci kontaktów lub poprzez budowanie nowych kontaktów w ramach targów i konferencji, a także poprzez inicjowanie i rozwijanie nowej współpracy z innymi ośrodkami badawczymi”. Aby stworzyć łatwe w obsłudze, a zarazem w pełni zintegrowane środowisko, twórcy projektu VIMMP oparli je na solidnych fundamentach taksonomii i metadanych, w tym informacji dotyczących modelowania materiałów, a także wyposażyli je w odpowiednie narzędzia, społeczności, wiedzę specjalistyczną i materiały szkoleniowe.

Zróżnicowane innowacyjne narzędzie dla europejskiego przemysłu wytwórczego

VIMMP to prawdziwy rynek, oferujący znaczące wsparcie wszystkim dostawcom narzędzi i usług oraz łączący platformy modelowania oparte na standardach otwartej platformy symulacyjnej (OSP) we współpracy z European Materials Modelling Council (EMMC), czyli Europejską Radą ds. Modelowania Materiałów. W ten sposób każdy właściciel oprogramowania może łatwo zintegrować modele i certyfikować kody pod kątem spełniania norm i standardów. Dzięki projektowi VIMMP powstały nowatorskie rozwiązania w zakresie sprzęgania i łączenia modeli. Jego działanie zostało zweryfikowane w kontekście trzech powiązanych ze sobą zastosowań przemysłowych: – produktów osobistych, nanokompozytów polimerowych i powłok funkcjonalnych. Jednym z innowacyjnych aspektów, który zasługuje na szczególną uwagę, jest usługa łączenia podmiotów z ekspertami. Ten komponent pomaga klientowi w znalezieniu eksperta, który będzie w stanie zrealizować sześć kroków procesu opracowania EMMC w celu rozwiązania problemu klienta. Ponadto usługa ta pomaga ekspertowi dzięki umożliwieniu wcześniejszego zebrania możliwie największej ilości informacji o problemie klienta. Tak więc funkcja routera tłumacza umożliwia połączenie tłumaczy i użytkowników końcowych. Typowymi konsumentami usługi VIMMP są naukowcy i inżynierowie z branży chemicznej, materiałowej, produkcyjnej i procesowej, kierownicy działów badawczo-rozwojowych w przemyśle, eksperci zatrudnieni w różnych organizacjach, w tym na przykład przedstawiciele środowiska akademickiego zajmujący się modelowaniem, współpracujący z przemysłem i ośrodkami badawczymi. Dostawcy usług korzystający z rynku VIMMP to właściciele i dostawcy oprogramowania komercyjnego i akademickiego, a także pracownicy naukowi, konsultanci i organizatorzy szkoleń, dostawcy rozwiązań w zakresie analizy danych i rozwiązań sprzętowych czy chmurowych. Dostawcy oprogramowania i usług czerpią korzyści dzięki możliwości dotarcia do szerszego rynku, ponieważ w sektorze modelowania materiałów działa wiele firm z sektora MŚP oraz dostawców akademickich. Co typowe dla rynków cyfrowych, użytkownicy końcowi również osiągają pewne korzyści dzięki rozwiązaniu VIMMP dzięki dostępowi do szerokiej gamy potencjalnych rozwiązań za pośrednictwem jednego portalu. „To szczególnie ważne z punktu widzenia małych i średnich przedsiębiorstw działających w przemyśle, dla których ten obszar może wydawać się nieprzystępny i trudny do zrozumienia”, podsumowuje Cavalcanti.

Słowa kluczowe

VIMMP, przemysł produkcyjny, produkcja materiałów, otwarta platforma symulacyjna, ekspert

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania