Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Przełom w finansowanych ze środków UE badaniach dotyczących technologii kwantowych

Zespół start-upu zajmującego się technologią kwantową staje w szranki z kluczowymi graczami w branży i buduje pierwszy na świecie skalowalny komputer kwantowy.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Start-up z branży technologii kwantowej, którego dokonania opierają się na badaniach w dziedzinie fotoniki prowadzonych w ramach finansowanego ze środków UE projektu BRiiGHT, wkroczył na rynek obliczeń kwantowych i mierzy się z takimi gigantami technologicznymi jak Google i IBM. Zespół ORCA Computing pracuje na kampusie gospodarza projektu – Imperial College London – w dzielnicy White City. To tam naukowcy, przedsiębiorcy i lokalna społeczność łączą siły, aby przekształcić najnowocześniejsze badania w rzeczywiste korzyści. „W ramach działań firmy ORCA Computing budujemy platformę technologiczną, która może przyczynić się do rewolucji w obliczeniach kwantowych”, mówi współzałożyciel start-upu, prof. Ian Walmsley, w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie uniwersytetu. „Jako firma możemy wywrzeć znaczący wpływ na świat, ale własność intelektualna i zasoby, które zapewniają Imperial College London i Uniwersytet Oksfordzki mają kluczowe znaczenie dla wsparcia tego procesu. Ulokowanie firmy w tętniącej życiem społeczności badaczy i przedsiębiorców okazało się naprawdę pomocne”, dodaje prof. Walmsley, który przed dołączeniem do zespołu Imperial College London pracował na Uniwersytecie Oksfordzkim, partnerskiej uczelni projektu BRiiGHT.

Innowacyjna pamięć kwantowa opracowana przez firmę ORCA

Komputery kwantowe wykorzystują zasady fizyki kwantowej, dzięki czemu mają o wiele większą moc obliczeniową niż standardowe komputery. Dostępne obecnie na rynku komputery kwantowe są nieodporne na zaszumienia i mają problem ze skalowaniem. Jeśli w komputerach kwantowych zastosowano by fotony, temperatura pokojowa nie wprowadzałaby szumu w mechanikę obliczeń. Jednak procesy generujące kubity fotonowe cechuje losowość, a wywołanie interakcji fotonów w odpowiednim czasie i miejscu było do tej pory wyzwaniem. Zespół ORCA Computing wykorzystuje swoją opatentowaną pamięć kwantową do przechowywania i pobierania pojedynczych fotonów na żądanie. „Trwa wyścig o osiągnięcie poziomu miliona kubitów potrzebnego do uruchomienia oprogramowania kwantowego”, mówi dr Richard Murray, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy. „To wyścig, w którym udział biorą także tacy gracze jak Google, IBM i Amazon”. Innowacyjność technologii pamięci kwantowej opracowanej przez firmę ORCA Computing polega na zastosowaniu światłowodów i standardowych komponentów przemysłowych. „Informacja wchodzi jednym końcem i przechodzi przez kilka superszybkich przełączników, które przetwarzają ją w locie. Podczas przepływu informacji przez sieć światłowodową ma miejsce bardzo szybkie przełączanie, zapamiętywanie i wykonywanie pomiarów w sposób umożliwiający błyskawiczne obliczenia kwantowe”, dodaje dr Murray. To podejście umożliwi zastosowanie dużych komputerów kwantowych z korekcją błędów. „Jesteśmy przekonani, że dysponujemy technologią, która jest wystarczająco skalowalna, by przy niewielkich kosztach konkurować z innymi”, mówi Murray, który porównuje proces innowacji w firmie do prowadzenia budowy na ruchomych piaskach. „Jeden zespół ma opracowywać jedną rzecz w oparciu o założenia innego zespołu, ale zmiany po jednej stronie, np. stronie sprzętu, wywołują zmiany po drugiej, czyli w procesach uczenia maszynowego. Z biegiem czasu założenia stają się mniej hipotetyczne i bardziej realne. Taki sposób myślenia funkcjonuje w start-upach”. Projekt BRiiGHT (Broadband Room-temperature Inexpensive & IndistinGuishable pHoTons) zakończył się w maju 2020 roku. Więcej informacji: strona projektu BRiiGHT

Słowa kluczowe

BRiiGHT, kwant, komputer kwantowy, przetwarzanie danych, komputery kwantowe, foton, pamięć kwantowa, światłowód

Powiązane artykuły