Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Norms and Values in the European Migration and Refugee Crisis

Article Category

Article available in the following languages:

Ponowna ocena wartości europejskich oferuje nowe spojrzenie na pojęcie jedności

Kryzys migracyjny ujawnił podział dotyczący poglądów na temat roli i funkcjonowania UE. Zespół pewnego projektu wierzy, że przeniesienie skupienia z domniemanych wspólnych wartości na kluczowe prawa pomoże w odbudowie europejskiej jedności.

Gdy wizje rozmijają się z oczekiwaniami, spada chęć angażowania się w istniejące procedury i uczestniczenia we wspólnym podejmowaniu decyzji. W kontekście unijnym zjawisko to obserwujemy w dziedzinie polityki migracyjnej i uchodźczej. „Niektóre państwa członkowskie i podmioty polityczne oczekują, że UE poprze ich decyzję o nieprzyjmowaniu uchodźców”, zauważa Andreas Niederberger z Uniwersytetu Duisburg-Essen w Niemczech, koordynator projektu NoVaMigra. „Inne z kolei chcą, by UE egzekwowała międzynarodowe lub europejskie prawa, które zobowiązują ich do przyjmowania i ochrony uchodźców”. Rodzący się spór, jak wyjaśnia Niederberger, nie dotyczy tylko różnic w chęci zapewnienia ochrony uchodźcom, a raczej sprzecznych koncepcji dotyczących legitymizacji. „W tym zagrażającym jedności sporze chodzi o sprzeczne poglądy na temat tego, czym jest i czym powinna być UE”, dodaje.

Ponowne spojrzenie na wartości europejskie

Zespół projektu NoVaMigra postanowił ustalić, czy napływ ponad miliona uchodźców od 2015 roku naruszył europejską jednomyślność, a jeśli tak, to jak wpłynie to na przyszłość UE. W tym celu twórcy zaprosili do udziału filozofów, którzy pomogli im w zrozumieniu kluczowych definicji związanych z debatą na temat europejskich wartości. Następnie zespół zbadał te najważniejsze wartości w odniesieniu do migracji i sprawdził, czy w ostatnich latach zaszły jakieś zmiany. „Ustaliliśmy, że ostatnie doświadczenia z napływem uchodźców do Europy nie doprowadziły do zmiany wartości”, mówi. „Tak zwany kryzys uchodźczy ujawnił różnice w rozumieniu wartości, które istniały już wcześniej, ale które nie miały tak dużego wpływu na inne kwestie, jak w przypadku kwestii uchodźców”. To, jak dodaje Niederberger, przejawia się dziś w braku jednolitej definicji solidarności. Dla jednych solidarność oznacza ogólne niesienie humanitarnego wsparcia, podczas gdy dla innych to wzajemna pomoc w dążeniu do celów. „Narzuca to kolejny ważny wniosek, a mianowicie, że nie możemy dalej zakładać, że w UE istnieje wspólny system wartości”, zauważa Niederberger. „Dyskusja na temat wartości niechybnie uwidoczni, a może nawet pogłębi podziały w Europie”.

Budowanie nowego dialogu

Najważniejsze zalecenie zespołu projektu NoVaMigra zwraca uwagę na konieczność zwiększenia szczegółowości dialogu na temat europejskich wartości. „Jeśli celem dialogu jest osiągnięcie porozumienia w sprawie podstawowych zobowiązań UE, o wiele bardziej skutecznym podejściem byłoby skupienie się na podstawowych prawach, takich jak ochrona godności ludzkiej i gwarantowanie praw człowieka wszystkim ludziom na świecie”, wyjaśnia Niederberger. Ponadto chcąc umożliwić dialog na temat wymagań stawianych uchodźcom przechodzącym przez proces integracji społecznej, należy udostępnić im materiały i szkolenia, które podkreślają rolę, jaką wartości odgrywają w procesach integracji i wzajemnego wsparcia. Twórcy projektu zalecają także intensyfikację działań społeczeństwa obywatelskiego i gmin w zakresie przyjmowania i integracji uchodźców. Niederberger podkreśla, że „kryzys uchodźczy” wywołał niespotykany wcześniej entuzjazm wśród społeczeństwa obywatelskiego. „Nie możemy odwoływać się do domniemanego wspólnego systemu wartości, który w rzeczywistości nie istnieje”, mówi Niederberger. „Chcąc odbudować europejską jedność, musimy skupić się na najważniejszych kwestiach”. W praktyce oznacza to wypracowanie węższego, ale bardziej zrównoważonego i integracyjnego fundamentu UE, który jednocześnie wspiera jej kosmopolityczny charakter. „Mamy nadzieję, że w perspektywie długoterminowej NoVaMigra przyczyni się do trwałej zmiany w debacie na temat domniemanych europejskich wartości”, podsumowuje Niederberger. „To w końcu Europejczycy najbardziej odczują korzyści płynące z praworządnej i dobrze funkcjonującej UE”.

Słowa kluczowe

NoVaMigra, uchodźca, migracja, wartości, solidarność, humanitarny, obywatelski

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania