European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Best markets for the exploitation of innovative sustainable food packaging solutions

Article Category

Article available in the following languages:

Mniej zmarnowanej żywności i plastikowych odpadów dzięki właściwym opakowaniom

Innowacje w zakresie zrównoważonych opakowań oraz wezwanie do ograniczenia liczby plastikowych odpadów przyczyniły się do rozwoju szeregu nowych rozwiązań, jak jednak najlepiej wykorzystać je w praktyce? Jeden z projektów zawiera odpowiedzi na to pytanie.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Opakowania wytworzone z wodorostów, biodegradowalne torby ze skrobi ziemniaczanej – istnieją innowacyjne rozwiązania mające na celu zmniejszenie ilości marnowanej żywności przy jednoczesnym zmniejszeniu naszej zależności od plastiku. Jednak w jaki sposób firma ma zdecydować, które opakowanie będzie najlepsze dla jej produktu? Jak można zdefiniować najlepsze rynki do eksploatacji innowacyjnych, zrównoważonych rozwiązań w zakresie opakowań żywności? Jak można ograniczyć marnowanie żywności? Twórcy finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu MYPACK, koordynowanego przez Instytuty Francuskiej Sieci na rzecz Technologii Żywności (ACTIA), pracowali nad najskuteczniejszym sposobem wykorzystania potencjału najnowszych rozwiązań w celu ograniczenia liczby odpadów spożywczych oraz nad wprowadzeniem tych rozwiązań na rynek. „Nie chodzi tylko o ograniczenie liczby odpadów opakowaniowych, takich jak tworzywa sztuczne”, wyjaśnia koordynator naukowy projektu, Patrice Dole, pracujący we Francuskim Ośrodku Technicznym na rzecz Sektora Żywności (strona internetowa w języku francuskim). „Skuteczne opakowanie chroni żywność, wydłuża jej okres przydatności, ogranicza ilość wyrzucanej żywności, a przy tym zużycie zasobów naturalnych, które reprezentuje”. Sęk w tym, zauważa, aby znaleźć równowagę pomiędzy wpływem opakowania na środowisko a ograniczeniem ilości marnowanej żywności.

Opakowania: ochrona żywności zamiast wypełniania przyszłych wysypisk

Jednym z głównych problemów zidentyfikowanych w trakcie realizacji projektu był „martwy punkt” konsumentów, jeśli chodzi o powiązanie pomiędzy zrównoważonym rozwojem a ograniczeniem marnowania żywności. Jak wyjaśnia Dole: „Zaprezentowaliśmy koncepcję »biodegradowalnego opakowania« panelom konsumentów, którzy ocenili te technologie jako »zrównoważone«, kiedy jednak zaprezentowaliśmy im »skuteczne opakowanie ograniczające marnowanie żywności do zera«, nie uznali go już za zrównoważone”. Tak więc, aby pomóc opinii publicznej w powiązaniu obu tych koncepcji, twórcy projektu opracowali nową jednostkę miary: ekwiwalent pomidora. „Stworzyliśmy infografiki prezentujące wpływ środowiskowy różnych materiałów opakowaniowych w porównaniu z wyhodowaniem pół kilograma pomidorów”, wyjaśnia Dole. Naukowcy wykorzystali tę jednostkę, by pokazać okres przydatności pomidorów zapakowanych w różne materiały. Inne „karty edukacyjne” zwiększające świadomość społeczną są dostępne na stronie edukacyjnej w witrynie projektu MYPACK.

Poza konsumentem – pokonywanie innych barier

Twórcy projektu wzięli też pod uwagę inne bariery stojące na drodze do popularyzacji innowacyjnych opakowań: bariery techniczne, makroekonomiczne, regulacyjne oraz związane z wykonalnością przemysłową. „To złożone środowisko, dlatego właśnie naszym celem było wsparcie producentów i użytkowników materiałów oraz opakowań w określeniu potrzeb w zakresie opakowań”. Aby wypełnić lukę informacyjną, zespół projektu MYPACK stworzył internetowe narzędzie, które objaśnia producentom materiałów i opakowań, a także użytkownikom opakowań, złożony proces projektowania i tworzenia opakowań produktów. Narzędzie to ma wiele celów, takich jak „Rozwiązanie kwestii barier konsumenckich”. Oferuje też doradztwo w formie serii poradników wyjaśniających, jak krok po kroku osiągnąć te cele. Na przykład jeden z poradników dostępnych pod nagłówkiem „Rozwiązanie kwestii barier i możliwości makroekonomicznych” jest zatytułowany: „Jak zmienić podejście do rynku docelowego”. „Bardzo się cieszymy z opracowania tego praktycznego podejścia krok po kroku, które pomoże producentom i sprzedawcom detalicznym przeanalizować swe cele i zrealizować założenia”, zauważa Dole. Jednak zespół nie spocznie na laurach! „Chcielibyśmy kontynuować nasze prace, rozbudować internetowe narzędzie, dodać więcej odnośników do nowych studiów przypadku, bibliografii, więcej danych referencyjnych oraz informacji na temat regulacji”, dodaje.

Słowa kluczowe

MYPACK, marnowanie żywności, odpady spożywcze, opakowanie, odpady opakowaniowe, konsumenci

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania