European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Innowacyjne rozwiązania na rzecz bezpiecznych i zrównoważonych powłok

Finansowany ze środków UE projekt BIO-SUSHY zajmuje się opracowywaniem przyjaznych dla środowisk powłok dla przemysłu tekstylnego, opakowań spożywczych i kosmetyków.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Zdrowie icon Zdrowie

Dzięki swojej doskonałej zdolności do odpychania oleju i wody oraz odporności na wysokie temperatury, rodzina środków chemicznych zwanych substancjami per- i polifluoroalkilowymi (PFAS) jest szeroko stosowana w wielu produktach konsumenckich i przemysłowych, w tym w powłokach. Jednak te wytworzone przez człowieka substancje chemiczne nie rozkładają się łatwo, przez co ulegają akumulacji i szkodzą środowisku, żywności, którą spożywamy, i naszym organizmom. Pilnie potrzebne są zrównoważone alternatywy dla powłok opartych na PFAS, aby wspierać strategię UE na rzecz środowiska wolnego od toksyn. I tu pojawia się projekt BIO-SUSHY. W ramach projektu opracowywane są innowacyjne, przyjazne dla środowiska powłoki wodo- i olejoodporne, które pomogą przemysłowi odejść od stosowania PFAS. Projekt BIO-SUSHY kieruje swoją ofertę do branży tekstylnej, opakowań żywności i kosmetyków, przygotowując grunt pod nowe powłoki, które działają lepiej, są bezpieczne dla ludzi i ekosystemu, a także są ekologiczne.

Praktyczne, bezpieczne i zrównoważone od początku do końca

„To, co wyróżnia BIO-SUSHY, to nasze zaangażowanie we wdrażanie ram Bezpieczne i zrównoważone chemikalia już na etapie projektowania, podejścia popieranego przez UE” — wyjaśnia koordynatorka projektu Mireille Poelman z Materia Nova w Belgii. „Ramy te zapewniają, że nasze materiały są praktyczne i spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju od etapu koncepcyjnego”. Opracowywane są trzy powłoki niezawierające PFAS z wykorzystaniem biopochodnego proszku termoplastycznego i hybrydowych technologii zol-żel. „Powłoki te stanowią zmianę paradygmatu w zakresie zrównoważonych alternatyw ze względu na swoje obiecujące właściwości w różnych zastosowaniach, w tym tackach na żywność, tekstyliach i szklanych opakowaniach kosmetycznych” — stwierdza Poelman. W przygotowaniu jest również platforma BIO-SUSHY Hub, która będzie promować świadome podejmowanie decyzji i przyszłe innowacje w rozwoju powłok. Aby wspierać realizację celów BIO-SUSHY, Materia Nova niedawno nawiązała strategiczne partnerstwo z doradcą projektu, firmą Axcentive. Jak możemy się dowiedzieć z artykułu opublikowanego w europejskim magazynie o powłokach „Pitture e Vernici”, partnerstwo koordynatora i doradcy ma na celu opracowanie inteligentnych i funkcjonalnych powłok niezawierających PFAS z wykorzystaniem innowacyjnej nanotechnologii. W dalszej perspektywie projekt BIO-SUSHY planuje udoskonalać i optymalizować opracowywane powłoki, dokładnie oceniając ich właściwości, toksyczność i wpływ środowiskowy. Podjęte zostaną również wysiłki w celu poprawy zarządzania danymi, tworzenia nowych partnerstw i wzmacniania kanałów komunikacji. Oczekuje się, że projekt BIO-SUSHY (Sustainable surface protection by glass-like hybrid and biomaterials coatings) będzie wywierać wpływ nawet po swoim zakończeniu w 2026 roku. Pomoże to nie tylko zmniejszyć zależność przemysłu od powłok opartych na PFAS, ale także ustanowi precedens w dziedzinie projektowania zrównoważonych materiałów. „Dzięki zapewnieniu solidnych ram dla innowacji opartych na SSbD i wpływaniu na zalecenia polityczne i standaryzację projekt BIO-SUSHY przyspieszy transformację w kierunku bardziej ekologicznego, bezpieczniejszego i bardziej odpornego krajobrazu przemysłowego” — podsumowuje Poelman. Jeśli chcesz, żeby twój projekt został zaprezentowany jako „Projekt miesiąca” w kolejnym wydaniu magazynu, wyślij wiadomość na adres editorial@cordis.europa.eu i opowiedz nam o nim.

Słowa kluczowe

BIO-SUSHY, powłoka, zrównoważony, polifluoroalkile, PFAS, opakowanie