European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Ograniczanie zjawiska marnotrawstwa żywności w całym łańcuchu dostaw

Zespół projektu SISTERS opracowuje innowacyjne rozwiązania mające na celu przeciwdziałanie marnotrawieniu i niszczeniu żywności oraz promowanie bardziej zrównoważonych zachowań wśród konsumentów.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Od momentu rozpoczęcia prac w 2021 roku zespół finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu SISTERS toczy wojnę z marnotrawieniem żywności na każdym odcinku łańcucha dostaw. PROEXPORT, czyli Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Owoców i Warzyw Regionu Murcji (Hiszpania), jeden z partnerów projektu, prowadzi badania mające na celu wydłużenie okresu przydatności produktów do spożycia. Każdego roku w samej Unii Europejskiej marnuje się około 89 milionów ton żywności. W praktyce oznacza to, że 20 % produkowanej żywności trafia na wysypiska śmieci. Z tego powodu zespół projektu SISTERS podejmuje działania mające na celu ograniczenie zjawiska marnotrawienia żywności dzięki opracowywaniu innowacji z myślą o każdym etapie łańcucha dostaw. Dla rolników projekt tworzy nowe narzędzia wspierające sprzedaż bezpośrednią oraz skracanie łańcuchów dostaw. Z kolei przetwórcy i sprzedawcy detaliczni czerpią korzyści z nowych technologii pakowania. Zespół prowadzi także kampanie dla sprzedawców detalicznych i konsumentów, które mają na celu zwiększenie świadomości na temat marnotrawienia żywności.

Nowe podejście do pakowania

Zespół projektu PROEXPORT zorganizował badania innowacyjnych pojemników o nazwie „BulkBox” w celu zmniejszenia marnotrawienia żywności sypkiej podczas transportu. Badania zostały przeprowadzone z wykorzystaniem szpinaku i truskawek w rzeczywistych warunkach przechowywania i konserwacji, w których pojemniki BulkBox zostały porównane z konwencjonalnymi rozwiązaniami. Badacze zmierzyli parametry takie jak ilość dwutlenku węgla, wilgotność względną i temperaturę, aby ocenić świeżość produktów. Dokładnie zbadali również stan produktów po zakończeniu transportu. Jak czytamy w informacji prasowej opublikowanej na stronie internetowej projektu SISTERS, dotychczasowe rezultaty pokazują, że „nowe opakowanie «BulkBox» może wydłużyć okres przydatności do spożycia owoców i warzyw, zmniejszając częstotliwość występowania uszkodzeń spowodowanych uderzeniami i starzeniem się produktu”. Obecnie trwają prace nad kolejnym innowacyjnym pojemnikiem o nazwie „StoreBox” przeznaczonym do przechowywania produktów pakowanych. Nowe opakowanie zostanie przetestowane w 2024 roku. Zespół projektu SISTERS opracował także biodegradowalne, nadające się do recyklingu i kompostowania opakowania na żywność. Prace są na zaawansowanym etapie, a w tym roku badacze planują rozpoczęcie produkcji pilotażowej. Opakowanie zostanie wkrótce przetestowane w rzeczywistych warunkach, co pozwoli na dokonanie oceny skuteczności w zakresie wydłużania trwałości produktu.

Więcej niż opakowania

Innowacje opracowane w ramach projektu SISTERS nie kończą się jednak na opakowaniach. Zespół przygotowuje również internetową platformę krótkiego łańcucha dostaw, Regioneo, która pomoże rolnikom ograniczyć zjawisko marnotrawienia żywności poprzez bezpośrednią sprzedaż nadwyżek owoców i warzyw. Jak czytamy w innej informacji prasowej opublikowanej przez zespół projektu SISTERS, „powstał już prototyp rozwiązania, a w nadchodzących miesiącach rozpocznie się pilotaż platformy i prace optymalizacyjne realizowane w ścisłej współpracy z głównymi producentami”. Główni producenci zainteresowani skorzystaniem z bezpłatnego okresu próbnego mogą zarejestrować się za pośrednictwem odnośnika. W ramach projektu prowadzone są obecnie badania nad najlepszymi praktykami w zakresie ograniczania marnotrawienia żywności, dzięki którym sprzedawcy detaliczni otrzymają Znak Doskonałości SISTERS. Ponadto zespół projektu SISTERS (Systemic Innovations for a SusTainable reduction of the EuRopean food waStage) projektuje nową etykietę z kodem QR, która dostarczy kluczowych informacji o produkcie, takich jak pochodzenie, koszty środowiskowe, właściwe metody konserwacji oraz daty ważności i przydatności do spożycia. Więcej informacji: strona projektu SISTERS

Słowa kluczowe

SISTERS, żywność, marnotrawienie żywności, opakowania, łańcuch dostaw, producent, sprzedawca detaliczny, konsument