Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Eliminacja odpadów

Zgodnie z nowymi celami UE dotyczącymi recyklingu 55 % odpadów do 2025 roku będzie musiało być poddawane recyklingowi, a w przypadku odpadów opakowaniowych – 65 %. Cel ten rośnie następnie co 5 lat. Czy uda nam się go osiągnąć? Przerabianie, naprawa i recykling – każdy z naszych trzech gości prowadzi działania w tym zakresie.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Informacje i pomysły

W 2018 roku UE zmieniła swoją strategię dotyczącą ograniczania odpadów i wyznaczyła nowe cele. Następnie wprowadziła plan działania dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym, który pomoże Europie wkroczyć w bezemisyjną przyszłość i którego głównym założeniem jest eliminacja odpadów. Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom: Czy wiesz, że wyhodowanie tony grzybów wymaga zastosowania od 3 do 4 ton podłoża bogatego w azot? To ogromna ilość – w samej Europie każdego roku wykorzystuje się ponad 3,5 miliona ton. Co dzieje się z podłożem po zakończeniu zbiorów? Recykling to nasza główna broń w walce ze zmianą klimatu. Jednak jak możemy skutecznie odzyskiwać wszystkie surowce, które mogą być ponownie wykorzystywane? Odzysk takich metali jak aluminium, złoto, srebro i cynk z recyklingu mieszanego nie jest na ten moment opłacalny – większość firm zajmujących się recyklingiem nie dysponuje zrównoważoną technologią separacji i odzysku tych cennych surowców. Jak to zmienić? Jakby tego było mało, należy także rozwiązać problem związany z przemysłowymi tworzywami sztucznymi. Europejskie firmy transportowe wykorzystują 1,9 miliarda plastikowych skrzynek i palet, a na ulicach w naszych miastach stoi ponad 20 miliardów plastikowych koszy na śmieci. Uszkodzone egzemplarze są wyrzucane, co generuje miliardy odpadów rocznie. Czy można byłoby je tanio i skutecznie naprawiać, a następnie ponownie wykorzystywać? Troje naszych gości poszukuje odpowiedzi na te pytania. Tim Gent jest dyrektorem zarządzającym w brytyjskiej firmie Recresco zajmującej się recyklingiem szkła, która zainicjowała projekt OMR. Wykorzystując fluorescencję rentgenowską, technologię rozpoznawania kształtów i uczenie maszynowe, firma chce poprawić wydajność recyklingu. Tim zamierza opracować rozwiązania, które przybliżą nas do naszego celu, jakim jest utworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym. Dyrektor zarządzający ds. handlowych hiszpańskiej firmy Plastic Repair Systems, Alfredo Neila, pracował nad projektem PRS, który zakłada naprawę plastikowych odpadów przemysłowych, takich jak skrzynie i palety, czyniąc ją bardziej opłacalną finansowo w porównaniu z utylizacją. Pablo Martínez jest jednym z mózgów stojących za projektem Smartmushroom, w ramach którego opracowano nowy sposób oczyszczania odpadów z sektora hodowli grzybów, przemieniając je z kłopotliwego produktu ubocznego w cenny surowiec.

Czekamy na Twoje opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie (oby nie skargi!) prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, odpady, recykling, naprawa, przerabianie, szkło, grzyby, plastikowe skrzynki, przemysłowe tworzywa sztuczne