European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

WHO - ITU mHealth Hub in EU

Article Category

Article available in the following languages:

Zdrowie dla wszystkich: europejskie centrum m-zdrowia

Mobilne zdrowie jest kluczowym elementem wielu europejskich systemów opieki zdrowotnej. Scentralizowany europejski ośrodek oferujący rozwiązania z zakresu m-zdrowia mógłby przyczynić się do stworzenia lepszych modeli opieki opartych na potrzebach pacjentów.

Zdrowie icon Zdrowie

Ze względu na starzenie się społeczeństwa wzrasta zapotrzebowania na opiekę zdrowotną ukierunkowaną na leczenie chorób przewlekłych. Rozwiązania z zakresu mobilnego zdrowia (zwanego w skrócie m-zdrowiem) pomagają w ich wcześniejszym diagnozowaniu i umożliwiają pacjentom samodzielne zarządzanie leczeniem. W przypadku chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca, technologie mobilne ułatwiają podnoszenie świadomości na temat czynników ryzyka, pozwalają także monitorować chorobę i leczyć ją w domu.

Europejskie centrum m-zdrowia

Celem finansowanego przez UE projektu WHO-ITU-mHealth było wdrożenie rozwiązań z zakresu m-zdrowia do systemów opieki zdrowotnej w Europie i dopilnowanie, by przynosiły same korzyści. Konsorcjum opracowało krajowe interwencje w zakresie m-zdrowia w wybranych państwach członkowskich UE, a także uruchomiło centrum wiedzy i innowacji w zakresie m-zdrowia („Knowledge and Innovations Hub for mHealth”), którego celem jest monitorowanie wdrażania i rozwijania koncepcji m-zdrowia. „Europejskie centrum wiedzy i innowacji w zakresie m-zdrowia stanie się strategicznym forum do opracowywania bezpiecznych i dostępnych dla wszystkich rozwiązań zdrowotnych”, mówi Simona Pestina, koordynatorka projektu.

Materiały informacyjne

Aby osiągnąć ten cel, konsorcjum opracowało materiały informacyjne dotyczące prewencji i leczenia chorób niezakaźnych. Wytyczne do oceny aplikacji zdrowotnych zawierają kryteria bezpieczeństwa, jakości, niezawodności i skuteczności, na których twórcy oprogramowania mogą się opierać podczas udoskonalania aplikacji m-zdrowia. „Dokument obejmuje także przegląd 25 wytycznych do oceny aplikacji zdrowotnych i 22 repozytoriów aplikacji z Europy, a na jego podstawie można zdefiniować wspólne kryteria oceny, które będą stosowane lub przyjmowane w różnych krajach”, wyjaśnia Arturs Mietulis z WHO. Kolejne opracowanie to program konkretnych interwencji wykorzystujących rozwiązania z zakresu m-zdrowia dla pacjentów z cukrzycą typu 2, opisujący wyzwania medyczne związane z tą chorobą, która dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci w całej Europie. W dokumencie naukowcy zebrali dostępną wiedzę na temat zapobiegania cukrzycy typu 2 i jej leczenia przy wsparciu rozwiązań mobilnych i z zastosowaniem podejścia opartego na potrzebach pacjentów. Opracowali także algorytmy, które mają pomóc w wyszukiwaniu najlepszych spersonalizowanych rozwiązań dostępnych na rynku. Zespół projektu wydał także poradnik na temat wdrożenia koncepcji m-zdrowia w systemach opieki zdrowotnej opisujący szereg praktyk i podejść powiązanych z integracją rozwiązań m-zdrowia w istniejących systemach opieki zdrowotnej. W dokumencie można znaleźć wnioski i porady dotyczące skutecznego wdrożenia koncepcji m-zdrowia, które mogą być przydatne dla osób zaangażowanych w projektowanie usług zdrowotnych w oparciu o potrzeby pacjentów.

Wspólna europejska polityka dotycząca m-zdrowia

Zespół projektu WHO-ITU-mHealth ściśle współpracował z decydentami z krajów docelowych, aby oferować im konkretne wsparcie i wspólnie opracowywać strategie, krajowe plany działania i wytyczne. „Centrum nie tylko pomogło analizować różne potrzeby i oczekiwania poszczególnych interesariuszy w tym całym ekosystemie, ale sprawiło, że zaczęli ze sobą współpracować i wzajemnie się uzupełniać”, podkreśla Belen Sotillos z Ministerstwa Zdrowia Andaluzji. Interoperacyjność i harmonizacja wymiany informacji zdrowotnych pomiędzy europejskimi krajami mogą doprowadzić do przyjęcia wspólnej polityki w zakresie m-zdrowia zaproponowanej przez konsorcjum. Jednym z ostatnich dokumentów opracowanych w ramach projektu było portfolio usług oferowanych przez centrum, będące jednocześnie planem działania centrum po zakończeniu projektu oraz prezentacją wdrożenia koncepcji m-zdrowia w Europie. Pomysły przedstawione w dokumencie mogą być dopasowywane do potrzeb poszczególnych krajów. Naukowcy zaprezentowali wyniki projektu na 46 wydarzeniach, w tym podczas warsztatów i webinariów „Hub talks”, które dla osób zainteresowanych koncepcją m-zdrowia były okazją do dyskusji na powiązane z nią tematy. Zespół projektu podsumował też zrealizowane działania w czasopiśmie cyfrowym, promując w nim wdrożenie rozwiązań z zakresu m-zdrowia na szeroką skalę.

Słowa kluczowe

WHO-ITU-mHealth, m-zdrowie, platforma, narzędzie, cukrzyca, mobilne zdrowie, system opieki zdrowotnej, polityka dotycząca m-zdrowia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania