Skip to main content
European Commission logo print header

Compressed Natural Gas Transport System

Article Category

Article available in the following languages:

Przełomowa konstrukcja statku zwiększa rentowność transportu i magazynowania sprężonego gazu ziemnego

Nowa klasa statków do przewozu sprężonego gazu ziemnego może w ekonomiczny sposób transportować gaz, który w przeciwnym razie pozostałby w głębi ziemi – np. gaz z nieeksploatowanych złóż. Nowe lekkie statki są przystosowane do transportu gazu na krótkich/średnich dystansach do odległych miejsc i wysp.

Energia icon Energia

Sprężony gaz ziemny (ang. compressed natural gas, CNG) jest paliwem alternatywnym produkowanym z gazu ziemnego. Powstaje w wyniku sprężenia gazu ziemnego do mniej niż 1 % jego objętości przy standardowym ciśnieniu atmosferycznym. CNG służy do transportu gazu ziemnego drogą morską na pośrednie odległości, zwłaszcza do miejsc, w których brak jest infrastruktury gazociągowej. „CNG stanowi również realną opcję transportu gazu ziemnego z globalnych rezerw klasyfikowanych jako nieeksploatowane. Takie źródła gazu są zbyt małe, aby zasadne było dokonywanie dużych inwestycji w infrastrukturę rurociągową oraz instalacje skraplania i regazyfikacji”, zauważa Spartaco Angelini, kierownik finansowanego ze środków UE projektu GASVESSEL. Ponadto CNG może zmniejszyć ilość gazu spalanego w pochodniach przy wydobyciu ropy. „Nieeksploatowany i spalany w pochodniach gaz stanowią około pięciokrotność objętości obecnie wykorzystywanego w Europie gazu ziemnego. Aby spieniężyć zarówno nieeksploatowane jak i wykorzystywane w przemyśle naftowym rezerwy, należy znaleźć ekonomiczne sposoby transportu gazu ziemnego”, dodaje Angelini.

Statki do transportu skroplonego gazu ziemnego: opłacalne finansowo?

Tradycyjne zbiorniki ciśnieniowe, stosowane zwykle do transportu skroplonego gazu ziemnego (ang. liquified natural gas, LNG) statkami, nie nadają się do wykorzystania do transportu CNG. Odpowiednia grubość ścian wymagana do utrzymania ciśnienia roboczego 300 barów zwiększyłaby znacznie masę statków, zmniejszając ich nośność. Gaz ziemny magazynowany jest w stanie ciekłym głównie na potrzeby transportu na duże odległości lub w razie braku dostępności przystosowanych do niego gazociągów. W przypadku odległości do 2 500 km i rocznej produkcji na poziomie 7 mld m3 CNG jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem. W związku z tym w ramach projektu GASVESSEL zaprezentowano zintegrowane rozwiązanie oparte na lekkich statkach, które mogą zapewnić wysokie ciśnienie i niższe koszty niż porównywalne systemy na rynku międzynarodowym. „Nasza nowa klasa statków może pomóc UE uniezależnić się od jednego dostawcy gazu oraz odblokować i spieniężyć zasoby energetyczne (gaz nieeksploatowany, mokry i spalany w pochodniach), których eksploatacja nie jest obecnie rentowna”, zauważa Angelini.

Przełomowa konstrukcja statku do transportu CNG

„Główną siłą naszej technologii CNG jest to, że nie wymaga ona inwestycji w drogie instalacje skraplania i regazyfikacji. Nasza innowacyjna koncepcja transportu opiera się również na prostszej i tańszej logistyce załadunku/rozładunku oraz budowie instalacji. Prostota konstrukcji instalacji zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niższe koszty eksploatacji i konserwacji”, wyjaśnia Angelini. Nowe lekkie zbiorniki ciśnieniowe umożliwiają tworzenie nowych konstrukcji statków o znacznie większej ładowności i znacząco niższych kosztach transportu w przeliczeniu na objętość gazu. Wyprodukowano je metodą nawijania włókien, która polega na zastosowaniu kilku warstw kompozytów wzmocnionych włóknami, owijanych wokół cienkiej wewnętrznej wkładki metalowej. Statek został zaprojektowany i zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa. Przeprowadzono również systematyczne badanie działania systemu odizolowania i transportu sprężonego gazu. Poziomy bezpieczeństwa są wyższe w porównaniu do tych przewidzianych dla gazowców LNG. Aby ustalić, w jakich obszarach oraz w jaki sposób koncepcja projektu GASVESSEL zapewnia wartość dodaną, przeanalizowano trzy scenariusze logistyczne eksploatacji gazu. Rentowność technologii CNG opracowanych w ramach projektu GASVESSEL została potwierdzona poprzez obszerną analizę kosztów i korzyści przeprowadzoną przez partnerów projektu. „Wyniki projektu GASVESSEL pozytywnie wpłyną na transport wodny i multimodalny, pomagając w optymalizacji dostaw gazu w UE poprzez zapewnienie różnych źródeł dostaw energii. Jesteśmy przekonani, że nasze statki do transportu CNG staną się w najbliższej przyszłości znaczącą konkurencją w transporcie gazu ziemnego”, podsumowuje Angelini.

Słowa kluczowe

GASVESSEL, transport, statek, sprężony gaz ziemny, magazynowanie, statek do transportu CNG, skroplony gaz ziemny, LNG

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania