Skip to main content

Greenhouse Robotic Worker - The first high-performance robotic system for automated harvesting of vegetables in greenhouses

Article Category

Article available in the folowing languages:

Inteligentny robot rozpoznający dojrzałe pomidory po samym wyglądzie

Rolnicy prowadzący uprawy szklarniowe mogą liczyć na pomocną dłoń ze strony robotów wykorzystujących sztuczną inteligencję, które łagodzą problem niedoboru siły roboczej, a jednocześnie przynoszą korzyści ekonomiczne.

Żywność i zasoby naturalne

Uprawa szklarniowa nadal uzależniona jest w dużym stopniu od pracy wykonywanej ręcznie. Jak pokazały niedobory powstałe w następstwie pandemii COVID-19 i Brexitu, sezonowi pracownicy rolni nie zawsze są łatwo dostępni. Pomimo dużych postępów w technologiach rolnictwa precyzyjnego automatyzacja zbioru miękkich owoców i warzyw, takich jak pomidory, pozostaje dużym wyzwaniem. To może wkrótce ulec zmianie. W ramach finansowanego ze środków UE projektu GRoW opracowano platformę robotyczną, która może odmienić pracę rolników prowadzących uprawy szklarniowe. „Nasze rozwiązanie pomoże zająć się problemem niedoborów siły roboczej w produkcji rolnej”, mówi Adi Nir, dyrektor generalny MetoMotion, firmy będącej gospodarzem projektu. „GRoW to skrót od »greenhouse robotic worker« (pol. zrobotyzowany pracownik szklarniowy). Jest to autonomiczny system zdolny do wykonywania pracochłonnych zadań w szklarniach”.

Oszczędność kosztów do 50 %

Platforma składa się z wózka samojezdnego AGV wyposażonego w dwa robotyczne ramiona, trójwymiarowy system wizyjny, system pakowania i komputer pokładowy. Oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji gromadzi i wykorzystuje dane, umożliwiając zbiór plonów zgodnie z konkretnymi kryteriami określonymi przez każdego hodowcę. Robot, wyszkolony w ramach pierwszego wydania do zbierania pomidorów gałązkowych, może poruszać się po szklarni, wykrywać i zbierać dojrzałe owoce oraz umieszczać je w skrzynkach – podobnie jak człowiek. „Wykazaliśmy, że robot może zbierać pomidory z dokładnością na poziomie ponad 90 %, co odpowiada wydajności przeciętnego ludzkiego zbieracza”, zauważa Nir. Ogólnie rzecz biorąc, rozwiązanie to może przynieść rolnikom oszczędności kosztów do 50 %, zmniejszając liczbę roboczogodzin nawet o 80 %. Narzędzie symulacyjne pozwala każdemu potencjalnemu klientowi ocenić zwrot z inwestycji w oparciu o jego indywidualną sytuację. Jedną z kluczowych cech platformy jest sposób, w jaki integruje się ona ze środowiskiem szklarni. „Rozwiązanie dostosowuje się do obecnej infrastruktury rolników”, wyjaśnia Nir. „Nie muszą oni niczego zmieniać w sposobie uprawy pomidorów czy prowadzenia swoich obiektów”.

Łatwy w obsłudze robot

System, który zwyciężył w konkursie Robot Challenge na tegorocznym wydarzeniu GreenTech Amsterdam, ma trafić na rynek przed końcem roku. Po zakończeniu kluczowych etapów rozwoju w ramach poprzedniej fazy projektu GRoW zespół był w stanie przetestować i zwalidować system z dwoma dużymi hodowcami i firmą nasienną. Nir i jego współpracownicy chcą wdrożyć platformę u pierwszego komercyjnego klienta w najbliższych miesiącach. Dwudziestu kolejnych potencjalnych użytkowników zgłosiło już swoje zainteresowanie zakupem systemu po osiągnięciu przez niego pełnej gotowości rynkowej. Zidentyfikowano również potencjalnych dystrybutorów i dostawców usług w Europie i Ameryce Północnej. „Jesteśmy już prawie na mecie, teraz musimy przekształcić platformę z produktu używanego przez inżynierów w produkt używany przez hodowców. Wspólnie z naszymi klientami dążymy do tego, aby był on łatwy w użyciu i utrzymaniu”, mówi Nir.

Więcej danych, więcej umiejętności robotycznych

Zbieranie pomidorów może być dopiero początkiem. Równolegle z wdrożeniem robota zespół projektu GRoW pracuje nad dostarczeniem platformy analizy danych, która zapewni hodowcom nowe, pomocne dane, na przykład na potrzeby prognozowania plonów i zarządzania chorobami. Wprowadzenie analizy danych do aktualizacji oprogramowania otworzy również drogę do przystosowania robota do innych rodzajów upraw – w tym ogórków i bakłażanów – a także do nowych pracochłonnych zadań, takich jak usuwanie liści.

Słowa kluczowe

GRoW, uprawa szklarniowa, zautomatyzowane zbiory, platforma robotyczna, niedobory siły roboczej, pracownicy rolni, wózek samojezdny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania