Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
The role of NG2 cells in the neural network in health and disease

Article Category

Article available in the following languages:

Badanie połączeń i funkcji komórek NG2

Komórki glejowe NG2 często wchodzą w interakcję z neuronami i naczyniami krwionośnymi oraz reagują na zaburzenia sieci, co otwiera ekscytujące możliwości w zakresie terapii chorób neurodegeneracyjnych.

Do niedawna badania nad funkcjonowaniem układu nerwowego koncentrowały się na neuronach. Panuje już powszechna zgoda, że komórki glejowe, czyli nieneuronowe komórki w ośrodkowym układzie nerwowym, nie pełnią jedynie roli wspierającej. Komórki NG2 – komórki macierzyste oligodendrocytów (ang. oligodendrocyte precursor cell, OPC) – są niedawno scharakteryzowaną klasą komórek glejowych. Dopiero zaczynamy poznawać, jak są one osadzone w sieci neuronalnej i jaką rolę odgrywają w jej funkcjonowaniu. Komórki NG2 przesyłają informacje do neuronów, a z kolei neurony tworzą synapsy na komórkach NG2. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości neuronów, komórki NG2 zachowują zdolność do samoregeneracji. Wspierany przez działania „Maria Skłodowska-Curie” zespół projektu NG2-cells(odnośnik otworzy się w nowym oknie) badał morfologię komórek NG2, ich łączność i fizjologię.

Złożona rola w funkcjonowaniu mózgu

OPC dają początek dojrzałym oligodendrocytom, które wytwarzają mielinę, tłuszczową otoczkę owijającą aksony, zapewniającą szybkie i sprawne przewodzenie nerwowe i chroniącą włókna nerwowe przed degeneracją. Zanik mieliny i dysfunkcja oligodendrocytów prowadzą do rozwoju wielu różnych chorób neurodegeneracyjnych. Komórki NG2 były do tej pory badane przede wszystkim pod tym kątem, chociaż wchodzą w interakcje z neuronami i innymi komórkami glejowymi. Tworzą one liczne wypustki, które sięgają tkanki mózgowej, i występują w całym mózgu. Naukowcy z projektu Ng2-cells badali interakcje i zachowanie tych tajemniczych komórek glejowych.

Łączność morfologiczna i funkcjonalna

Zespół ocenił rozmieszczenie komórek NG2 i niektórych z partnerów, z którymi wchodzą w interakcje, na różnych etapach rozwoju. Jak tłumaczy Friederike Pfeiffer, koordynatorka projektu z Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze(odnośnik otworzy się w nowym oknie) i stypendystka działania „Maria Skłodowska-Curie”, „przy pomocy mikroskopii wysokiej rozdzielczości, oznaczającej komórki NG2 na zielono, naczynia krwionośne na czerwono i jądra komórkowe na niebiesko, obserwowaliśmy przypominające pajęczynę wypustki NG2, aby zidentyfikować ich cele i odkryliśmy, że często wchodzą w interakcję z naczyniami krwionośnymi(odnośnik otworzy się w nowym oknie) i neuronami”. Ich bliski kontakt z naczyniami krwionośnymi i neuronami sugeruje, że komórki NG2 mogą odgrywać rolę w „połączeniach nerwowo-naczyniowych”, czyli niedawno opisanym zjawisku odnoszącym się do ścisłego związku między aktywnością neuronów a przepływem krwi w mózgu. Komórki NG2 mogą modulować wsparcie metaboliczne dla aktywnych regionów mózgu lub nawet zmieniać właściwości bariery krew-mózg.

Komórki NG2 a zdrowie i choroby układu nerwowego

Wykorzystując różne techniki, zespół zbadał zmiany fizjologiczne w komórkach NG2 i ocenił ich reakcję na deregulację w obrębie sieci. Teraz naukowcy starają się ustalić, jak interakcje komórek NG2 z neuronami i naczyniami krwionośnymi zmieniają ich zachowanie. Ponadto, choć nie było to w pierwotnym planie, zespół zidentyfikował kilka potencjalnych cząsteczek docelowych i przygotował grunt pod badania mechanizmów cząsteczkowych leżących u podstaw interakcji między komórkami NG2 i innymi typami komórek. Porównanie ustaleń projektu dotyczących morfologii z wynikami niedawnego sekwencjonowania RNA wskazuje na to, że komórki NG2 są prawdopodobnie zaangażowane w manifestację wielu, jeśli nie wszystkich, chorób neurodegeneracyjnych i zaburzeń neurologicznych oraz odczuwają ich skutki. Pfeiffer podsumowuje: „Wygląda na to, że komórki glejowe odgrywają pewną rolę w wysoce złożonym przetwarzaniu sygnałów związanych ze złożonymi czynnościami, które codziennie wykonujemy. Nasz projekt wytycza nowe kierunki dla badań, które ostatecznie pozwolą nam zrozumieć wpływ komórek NG2 na prawidłowe funkcjonowanie mózgu i znaleźć nowe cele dla przyszłych terapii, które poprawiają funkcjonowanie mózgu dotkniętego chorobą neurodegeneracyjną”. Komórki NG2, niedawno odkryte komórki glejowe, oferują szansę na przywrócenie funkcji układu nerwowego, a praca Pfeiffer przybliża nas do tego celu.

Słowa kluczowe

Ng2-cells, komórki NG2, neuron, komórki glejowe, układ nerwowy, neurodegeneracyjny, naczynia krwionośne, połączenia nerwowo-naczyniowe, OPC, komórki macierzyste oligodendrocytów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania