European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Energy Efficiency Investments in multifamily houses

Article Category

Article available in the following languages:

Zwiększanie efektywności energetycznej europejskich domów

W hiszpańskiej Estremadurze ustanowiono nowy punkt kompleksowej obsługi oraz mechanizm finansowania, które pomagają właścicielom domów przeprowadzać renowacje poprawiające efektywność energetyczną budynków. Finansowany przez Unię Europejską projekt HousEEnvest pomógł użytkownikom uzyskać pomoc w zakresie wstępnych ocen, planowania, a nawet wsparcia finansowego.

Energia icon Energia

Faktem jest, że zasoby budowlane na terenie Europy są w dużej mierze stare, a przez to nieefektywne energetycznie. Przykładem może być hiszpański region Estremadura. Jak ustalił zespół finansowanego ze środków UE projektu HousEEnvest, większość domów jednorodzinnych i wielorodzinnych w tym regionie wybudowano przed rokiem 1980. Oznacza to, że nie posiadają one odpowiedniej izolacji. „Choć efektywność energetyczną starszych domów można poprawić, przeprowadzając renowację, wielu właścicieli nie decyduje się na ten krok ze względu na postrzegane koszty i problemy z koordynacją prac”, mówi Francisco Javier Márquez Pocostales, koordynator projektu z Agencji Energii Estremadury (AGENEX), która jest głównym partnerem projektu HousEEnvest.

Punkt kompleksowej obsługi

Aby zwiększyć liczbę renowacji nacelowanych na poprawę efektywności energetycznej budynków na terenie Estremadury, w ramach projektu HousEEnvest ustanowiono tzw. punkt kompleksowej obsługi. „W punkcie tym właściciele domów mogą uzyskiwać wszelkie informacje, zasoby i wsparcie potrzebne do przeprowadzenia takiej renowacji”, wyjaśnia Márquez. Zakres pomocy udzielanej przez punkt kompleksowej obsługi HousEEnvest jest niezwykle rozległy: od wykonania oceny wstępnej po wyszukiwanie wykonawców i współpracę z nimi. Punkt zapewnia także wsparcie techniczne oraz, po zakończeniu renowacji, pomoc w ustaleniu uzyskanych oszczędności energii. „Proces renowacji jest zwykle złożony, co zniechęca inwestorów. Upraszczając go, punkt kompleksowej obsługi pozwala zrealizować renowacje, które pozostawały dotychczas jedynie w sferze planów”, dodaje Márquez.

Finansowanie renowacji poprawiających efektywność energetyczną

Punkty kompleksowej obsługi ponadto pomagają właścicielom domów uzyskać finansowanie na potrzeby przeprowadzenia renowacji. W przypadku projektu HousEEnvest wsparcie finansowe pochodzi z funduszu gwarancyjnego przeznaczonego na zwiększanie efektywności energetycznej budynków mieszkalnych w Estremadurze (Fundusz GEEVE). „To bez wątpienia główny cel projektu i jego najważniejsze osiągnięcie”, zauważa Márquez. Fundusz jest źródłem gwarancji publicznych na pożyczki, których prywatne podmioty finansowe udzielają na renowacje zwiększające efektywność energetyczną budynków. Podmioty finansowe udzielają właścicielom domów lub spółdzielniom mieszkaniowym pożyczek, dzięki którym można przeprowadzić renowacje, natomiast rząd regionalny zabezpiecza takie kredyty. „Dzięki temu rozwiązaniu właściciele mogą remontować domy na warunkach finansowych, które są bardziej korzystne niż opcje dostępne obecnie na rynku”, wyjaśnia Márquez. Chociaż podmioty zapewniające mieszkania komunalne nie mogą ubiegać się o finansowanie z Funduszu GEEVE, Márquez zauważa, że mogą one skorzystać z pakietu usług świadczonych przez punkt kompleksowej obsługi.

Kontynuacja działalności w przyszłości

Mimo że realizacja projektu HousEEnvest dobiegła końca, jego partnerzy zdecydowali się kontynuować prowadzone prace. W tym celu organizacje zrzeszające architektów i inżynierów świadczą obecnie usługi doradztwa finansowego i technicznego dla prywatnych właścicieli domów. Z kolei dodatkowe doradztwo finansowe i techniczne przeznaczone dla właścicieli budynków publicznych (w tym zapewniających mieszkania komunalne), właścicieli nieruchomości prywatnych oraz spółdzielni mieszkaniowych jest zapewniane przez AGENEX. „Dzięki zadbaniu o ciągłość wszystkich rezultatów osiągniętych w ramach projektu HousEEnvest możemy zagwarantować właścicielom domów, że będą mogli nadal korzystać z usług punktu kompleksowej obsługi”, podkreśla Márquez. Zespół projektu opublikował także wnioski i najlepsze praktyki, by inne podmioty mogły w oparciu o te informacje uruchamiać własne inicjatywy. Są one dostępne w językach hiszpańskim i angielskim, a ich streszczenia zostały przetłumaczone na następujące języki: francuski, włoski, polski i niemiecki.

Propagowanie zwiększania efektywności energetycznej budynków

Do punktu kompleksowej obsługi trafiły sprawy dotyczące ponad 300 domów wielorodzinnych i 50 domów jednorodzinnych, a w przypadku 80 budynków renowacja rozpoczęła się jeszcze przed zakończeniem projektu. Projekt nie tylko zwiększył liczbę renowacji, dzięki którym domy w Estremadurze będą bardziej efektywne energetycznie, lecz podniósł także świadomość społeczną w zakresie konieczności poprawy efektywności energetycznej budynków. „Jeśli Europa chce osiągnąć swój ambitny cel i stać się pierwszym neutralnym dla klimatu kontynentem, musi poprawić efektywność energetyczną swoich zasobów budowlanych – a renowacje są pierwszym krokiem w tym kierunku”, podsumowuje Márquez.

Słowa kluczowe

HousEEnvest, renowacja domu, punkt kompleksowej obsługi, zużycie energii, budynki, efektywność energetyczna, zasoby budowlane, właściciele domów

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania