European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

European Social Catalyst Fund

Article Category

Article available in the following languages:

Ogólnoeuropejski fundusz wspierający innowacje w zakresie usług społecznych

Innowacje w zakresie usług społecznych pozwalają na dotarcie do najbardziej wrażliwych grup. Finansowany przez UE projekt ESCF pomaga przekuć innowacyjne pomysły w praktyczne rozwiązania.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

XXI wiek stawia rządy w całej Unii Europejskiej przed trudnymi wyzwaniami społecznymi i środowiskowymi, takimi jak zapewnianie usług społecznych chroniących dobytek i prawa obywateli. Jednak dobre pomysły nie wystarczą do stworzenia skutecznych inicjatyw społecznych. „Powstaje wiele innowacji, które są następnie sprawdzane i testowane, aby miały pozytywny wpływ na społeczeństwo i środowisko, ale wdrożenie ich na większą skalę jest utrudnione”, wyjaśnia Madeleine Clarke, koordynatorka projektu ESCF (European Social Catalyst Fund) i dyrektor wykonawcza w Genio, irlandzkiej organizacji pozarządowej. W związku z tym powstał projekt ESCF, który oferuje wsparcie finansowe dla projektów w zakresie innowacji społecznych, pozwalając im poszerzyć skalę swoich rozwiązań na poszczególne państwa członkowskie lub całą UE. ESCF skupia zasoby z sektora publicznego i prywatnego, łącząc filantropię z inwestowaniem w innowacje społeczne, aby pomóc rządom przeznaczać środki publiczne na projekty społeczne, które niosą najwięcej korzyści obywatelom UE. Projekt został utworzony i był współfinansowany przez unijny program badań i innowacji „Horyzont 2020”, organizację Genio Trust, fundację Robert Bosch Stiftung i fundację King Baudouin Foundation. Granty ESCF wspierały inicjatywy w celu utworzenia kompleksowych planów skalowania, co pomaga w rozwiązywaniu kluczowych wyzwań społecznych.

Poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań

Zespół projektu ESCF zaprosił organizacje ze wszystkich państw członkowskich UE do zgłaszania swoich inicjatyw społecznych. Wnioskodawcy musieli udowodnić, że ich cele związane były z wyzwaniami społecznymi określonymi w celach ONZ w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz w europejskim filarze praw socjalnych. Swoje zgłoszenia przesłało 120 wnioskodawców z 22 krajów, które następnie poddano ocenie w oparciu o serię kryteriów, takich jak oczekiwany wpływ, możliwości skalowania projektu i jakość wniosku. Zespół projektu ESCF wybrał siedem zespołów, z których każdy otrzymał grant w wysokości do 100 000 euro na opracowanie planów skalowania projektów. Większość projektów skupiała się na strategiach rozwoju na poziomie międzynarodowym, co zaowocowało powstaniem strategii rozszerzenia zakresu inicjatyw społecznych na 15 krajów. Wśród wybranych projektów znalazł się Long Live the Elderly! (LLE) – oparty na społeczności projekt pomagający w poprawie jakości życia obywateli powyżej 80. roku życia. LLE skutecznie ogranicza ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, pomagając osobom w przygotowaniu się do starości i utrzymaniu sieci społecznej. Innym wyróżnionym przez Clarke projektem był DUO for a JOB – inicjatywa łącząca młodych migrantów poszukujących pracy ze starszymi mentorami, którzy pomagają im znaleźć zatrudnienie. Prace nad projektem DUO rozpoczęto w Brukseli w 2013 roku, a dzięki grantowi ESCF zaczęto wdrażać go także w Lille, Lyonie i Marsylii we Francji oraz w Rotterdamie w Królestwie Niderlandów.

Utworzenie nowego Europejskiego Funduszu Innowacji Społecznych

Sukces projektu ESCF zainspirował utworzenie nowego zaproszenia o składania wniosków, objętego programem ramowym „Horyzont Europa”, mającego na celu zwiększenie skali udanych innowacji społecznych z myślą o realizacji celów pięciu unijnych misji. Na podstawie zwycięskiego wniosku utworzony zostanie Europejski Fundusz Innowacji Społecznych, który będzie współfinansowany przez program „Horyzont Europa” oraz inne publiczne i prywatne źródła finansowania.

Słowa kluczowe

ESCF, fundusz, plany, społeczny, usługi, innowacje, katalizator, granty, innowacje społeczne

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania