European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A new automated beekeeping platform based on AI, computer vision, and precision robotics, designed to improve bee health, and increase pollination and honey production

Article Category

Article available in the following languages:

Technologia oparta na sztucznej inteligencji pomoże pszczołom

Pszczele kolonie giną w zastraszającym tempie. Nowa technologia oparta na sztucznej inteligencji pomoże pszczelarzom, ostrzegając ich o wystąpieniu jakichkolwiek problemów, i pozwoli im podjąć odpowiednie działania.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

Przeszło jedna trzecia upraw na świecie jest uzależniona od owadów zapylających, wśród których pszczoły miodne są prawdziwymi przodownikami pracy – odpowiadają za zapylanie przeszło 75 % wszystkich uprawianych owców, warzyw i orzechów. Z tego powodu fakt, że na całym świecie masowo giną pszczoły powinien wzbudzać w nas wszystkich duży niepokój. Zjawisko to określane mianem zespołu masowego ginięcia pszczoły miodnej zostało po raz pierwszy zaobserwowane w 2006 roku. Od tego czasu w niektórych krajach europejskich w czasie wyłącznie jednego sezonu zimowego wyginęła blisko jedna trzecia wszystkich kolonii pszczół. Choć wśród potencjalnych winowajców wymieniane są zmiana klimatu, pestycydy, pasożyty i wirusy, naukowcy do tej pory nie byli w stanie określić, co dokładnie wywołuje ten zespół.

Przeciwdziałanie masowemu wymieraniu pszczół

Kluczowym wyzwaniem w walce z zespołem masowego ginięcia pszczoły miodnej jest fakt, że niektóre technologie wykorzystywane w pszczelarstwie pozostają niezmienione od setek lat. Owady żyją w drewnianych skrzynkach rozstawianych na polach, gdzie mogą zbierać pokarm. W wyniku tego stanu rzeczy częstotliwość interakcji między pszczołami i pszczelarzami jest uzależniona od liczby wizyt w pasiekach. Jeśli w międzyczasie w ulu dojdzie do zakażenia wirusem lub pasożytem, na uratowanie kolonii może być już za późno.

Ule na miarę XXI wieku

Izraelska firma Beewise Technologies podjęła próbę rozwiązania tego problemu, proponując zastosowanie w ulach technologii na miarę XXI wieku. Dzięki połączeniu technologii rozpoznawania obrazów, sztucznej inteligencji (SI) i robotyki, a także klimatyzacji oraz automatycznego zwalczania szkodników pszczelarze mogą zdalnie obserwować swoje ule i dbać o dobrostan pszczół pod swoją opieką. Celem finansowanego przez UE projektu BeeHome była optymalizacja i weryfikacja tej technologii, a także działania mające na celu jej komercjalizację. „Nasze urządzenie nie jest po prostu zwykłym ulem – to w zasadzie kompleksowa pasieka”, wyjaśnia koordynatorka projektu BeeHome Hallel Schreier z firmy Beewise. „Nasz system mieści w sobie od 20 do 40 uli, co w zależności od sezonu może oznaczać nawet 2 miliony pszczół”. Każdy ul jest oddzielony od pozostałych, a łączy je wspólny korytarz, w którym znajdują się zrobotyzowane mechanizmy oraz czujniki. Oparta na sztucznej inteligencji technologia czujników pozwala na szybkie wykrywanie, czy doszło do zakażenia lub czy wystąpiła jakaś nietypowa aktywność. System może automatycznie karmić i poić pszczoły, likwidować szkodniki, a nawet dostosowywać temperaturę i wilgotność w zależności od potrzeb. „Zastosowana w rozwiązaniu technologia pozwala także na wykrywanie ilości miodu i pyłku w każdym ulu”, dodaje Schreier. „Dzięki tym danym można uzyskać wgląd w stan każdego ula”. Pszczelarze są automatycznie powiadamiani o wszystkich istotnych informacjach, dzięki czemu w razie potrzeby mogą w porę zainterweniować. „W ramach prac stworzyliśmy także aplikację dla rolników”, dodaje Schreier. „Dzięki temu rolnik otrzymuje informację o zapylaniu na swoim polu lub w sadzie. W tej chwili rolnicy nie mają tak naprawdę dostępu do żadnych danych dotyczących pszczół i ich aktywności”.

Ratowanie kolonii

Badania terenowe przeprowadzone w ramach projektu BeeHome pozwoliły Schreier i jej zespołowi dopracować kilka elementów sprzętu i zweryfikować technologię w praktyce. Obecnie firma wprowadza swoje innowacyjne rozwiązanie na rynek i zaczyna przyjmować zamówienia. „Pszczelarze stoją w obliczu kryzysu”, twierdzi Schreier. „Obecnie około 30–40 % kolonii na całym świecie ginie. W czasie przeprowadzonych badań udało nam się ustalić, że jesteśmy w stanie zredukować ten odsetek do 10 % lub mniej. Nie da się ukryć, że nasza technologia robi prawdziwą różnicę”. Celem Schreier jest obecnie dalszy rozwój opracowanej technologii, ponieważ ratowanie kolonii pszczół i umożliwienie zapylania większego areału upraw jest czymś, co przyniesie korzyści nam wszystkim.

Słowa kluczowe

BeeHome, pszczoły miodne, sztuczna inteligencja, SI, pasieka, owady zapylające, ule, zmiana klimatu, pestycydy, zespół masowego ginięcia pszczoły miodnej

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania