Skip to main content
European Commission logo print header

Decorative Applications for Self-Organized Molecular Electrochromic Systems

Article Category

Article available in the following languages:

Ożywić wydruki

Materiały drukowane, od plakatów po tapety, napotykamy na każdym kroku. Jak jednak sprawić, by grafiki te stały się interaktywne? Z pomocą przychodzi pewien projekt finansowany przez UE.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Elektrochromizm to odwracalna zmiana koloru materiału w reakcji na bodziec elektryczny. Technologia elektrochromowa jest stosowana na przykład w samochodach, do automatycznego przyciemniania lusterka wstecznego. W przypadku elektrochromiki drukowanej materiały są przekształcane do postaci nadającej się do nadrukowania na elastycznych podłożach. „W tym kontekście projekt DecoChrom miał na celu unowocześnienie drukowanych produktów graficznych tak, aby stały się interaktywne. Dzięki temu branże kreatywne zyskują narzędzia i innowacyjne zaawansowane materiały umożliwiające projektowanie i budowanie estetycznych oraz praktycznych interfejsów użytkownika do inteligentnych dóbr konsumpcyjnych i środowisk”, tłumaczy Jonna Häkkilä, koordynatorka projektu z Uniwersytetu w Laponii w Finlandii. Zespół pracował nad zwiększeniem skali produkcji zaawansowanych materiałów kompozytowych pod kątem trzech innowacyjnych kolorów atramentu elektrochromowego oraz rozwojem procesów produkcyjnych dla różnych materiałów na podłoża, w szczególności folii plastikowej, laminatu wysokociśnieniowego i plastiku formowanego wtryskowo. Prace objęły szeroko zakrojone działania popularyzatorskie, w tym liczne warsztaty praktyczne, mające na celu przybliżenie elektrochromiki projektantom, twórcom i branży poligraficznej, a także opracowanie zestawu narzędzi wspierających proces projektowania. „Aby zbadać i zademonstrować potencjał tej technologii, w projekcie stworzono również funkcjonalne prototypy dla użytkowników końcowych w obszarach architektury, wystroju wnętrz, lifestyle'u i sportu”, wyjaśnia Ashley Colley, kierownik projektu z Uniwersytetu w Laponii.

Epoka interaktywności: drukowane materiały elektrochromowe

„Konsorcjum DecoChrom opracowało drukowane materiały elektrochromowe jako masowo produkowane, kompatybilne z przemysłem poligraficznym, interaktywne rozwiązanie graficzne o bardzo niskim poborze mocy na potrzeby inteligencji otoczenia”, mówi Häkkilä. Wśród osiągnięć projektu można wymienić syntezę wielu nowych czerwonych i czarnych polimerów elektrochromowych oraz opracowanie nowatorskich metod ich charakterystyki i zwiększania skali produkcji. „Opracowano i zademonstrowano nowatorskie metody natryskiwania wyświetlaczy elektrochromowych oraz osadzania wyświetlaczy w laminatach wysokociśnieniowych. Zoptymalizowano procesy drukowania materiałów elektrochromowych, w tym drukowanie czerwoną farbą metodą fleksograficzną, rotograwiurową i sitodrukową na arkuszach oraz przemysłowe drukowanie z roli na rolę materiałów funkcjonalnych na podłożach papierowych”, podkreśla Colley. Ponadto w ramach projektu zaprojektowano i opracowano ponad 50 działających prototypów łączących technologię i wzornictwo, które stanowiły przykład potencjalnych produktów dla użytkowników końcowych, wykorzystujących opracowane materiały elektrochromowe. „Kluczowym elementem działań popularyzatorskich w ramach projektu było 25 warsztatów praktycznych, podczas których 340 uczestników uczyło się projektować i budować wyświetlacze elektrochromowe”, mówi Häkkilä.

Wprowadzenie wyświetlaczy elektrochromowych na rynek

Na podstawie wyników projektu wykazano potencjał wykorzystania wyświetlaczy elektrochromowych jako elementu produktów komercyjnych, wykraczających poza obecne zastosowania w zakresie zaciemniania okien i wytwarzania etykiet. „Opracowane w projekcie prototypy uwidaczniają możliwość stworzenia stonowanych, estetycznych interfejsów osadzonych w naszym codziennym środowisku. Przykładem jest zintegrowanie elastycznych wyświetlaczy z obuwiem i odzieżą”, wyjaśnia Häkkilä. Opracowana czerwona farba, która jest pierwszą czerwoną farbą elektrochromową nadającą się do sitodruku i rotograwiury, rozszerza dostępną paletę kolorów, odpowiadając na potrzeby projektantów produktów. Co więcej, zademonstrowano nowe podejścia w zakresie integracji wyświetlaczy elektrochromowych z nowymi materiałami i strukturami poprzez wbudowanie ich w laminaty wysokociśnieniowe i formowanie wtryskowe, co pozwala wykorzystać potencjał elektroniki drukowanej. Owocem projektu jest sześć nowych pozycji w unijnym Radarze Innowacji. „Dzięki nowym funkcjom opracowanym i zademonstrowanym w ramach projektu oraz zwiększonej świadomości projektantów na temat nowych materiałów projekt utorował drogę do komercyjnego rozwoju produktów wykorzystujących technologię wyświetlaczy elektrochromowych”, dodaje na koniec Häkkilä.

Słowa kluczowe

DecoChrom, wyświetlacze elektrochromowe, drukowane materiały elektrochromowe, interfejsy ludzkie, inteligencja otoczenia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania