CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

A Whole New Category of Vehicle: The ONO Pedal Assisted Transporter

Article Category

Article available in the following languages:

Nowy elektryczny rower towarowy wspiera zrównoważoną logistykę

Przy wsparciu funduszy unijnych pewien niemiecki producent zoptymalizował swój innowacyjny elektryczny rower towarowy i poprawił możliwości obsługi klienta.

Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Dynamiczny wzrost zakupów internetowych przekłada się na duży wzrost liczby dostaw. Ze względu na fakt, że przesyłki są transportowane z magazynu do odbiorców za pomocą ciężarówek, furgonetek i motocykli, miasta odnotowują wzrost natężenia ruchu i zanieczyszczenia powietrza. Szacuje się, że tak zwane „dostawy ostatniej mili” odpowiadają za 30 % całego ruchu miejskiego. W godzinach szczytu wskaźnik ten sięga nawet 80 %. Ponadto te duże samochody dostawcze napędzane paliwami kopalnymi odpowiadają za 25 % wszystkich związanych z transportem emisji gazów cieplarnianych i nawet połowę innych zanieczyszczeń związanych z transportem. Aby pomóc rozwiązać problem emisji w sektorze logistycznym, przedsiębiorstwa takie jak niemiecka firma ONOMOTION pracują nad skonstruowaniem elektrycznych pojazdów dostawczych. „Nasza firma specjalizuje się w innowacyjnych rozwiązaniach dla sektora transportu miejskiego, które zmniejszają zatłoczenie dróg i zanieczyszczenie powietrza”, mówi Beres Seelbach, współdyrektor generalny firmy ONOMOTION. „Elektryczny rower towarowy ONO to zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi pojazd elektryczny, który łączy w sobie elastyczność roweru z wytrzymałością furgonetki”. Dzięki wsparciu finansowanego przez UE projektu ONO firma mogła rozwinąć swoje elektryczne rozwiązanie transportowe, optymalizując je w taki sposób, aby stało się konkurencyjne na dochodowym rynku pojazdów elektrycznych. W szczególności zespół ONOMOTION z powodzeniem rozwinął konstrukcję zarówno elektrycznego roweru towarowego, jak i prototypu modułowego kontenera do produkcji seryjnej. Firma wdrożyła również model obsługi produkcji przedseryjnej i wykazała, że jej rozwiązanie nadaje się do wprowadzenia na rynek.

Solidniejszy i wydajniejszy elektryczny rower towarowy

Jak twierdzi Seelbach, jednym z najważniejszych wyników projektu była poprawa żywotności i stabilności produktu. W trakcie 18-miesięcznej fazy testowej i w oparciu o ciągłe informacje zwrotne od klientów zespół był w stanie zwiększyć trwałość wielu komponentów, w tym zawiasów, zamków i drzwi bocznych, ale także oprogramowania. „Rezultatem tych ulepszeń jest solidniejszy i wydajniejszy produkt, który możemy zaoferować naszym klientom”, dodaje Seelbach. Kolejnym kluczowym wynikiem było pomyślne wdrożenie koncepcji konserwacji i serwisu. Poprzez określenie swojej strategii, misji, wartości i zaangażowania w obsługę klienta, firma ONOMOTION stworzyła dział serwisu technicznego zatrudniający 18 pracowników w pięciu zakładach w Niemczech. „Pozwala to nam zapewnić naszym klientom bezpieczną obsługę serwisową wysokiej jakości”, mówi Seelbach. „Zyskaliśmy też przewagę konkurencyjną, które dała nam możliwość zwiększenia sprzedaży”.

Duża firma gotowa do wywarcia jeszcze większego wpływu

Chociaż projekt finansowany przez UE dobiegł już końca, a rower ONO realizuje bezemisyjne dostawy w całych Niemczech, dla firmy praca dopiero się rozpoczyna. Zespół pracuje obecnie nad wprowadzeniem produktu na nowe rynki i niedawno uruchomił swoje usługi w Paryżu. Firma otworzyła też supernowoczesny zakład produkcyjny w Berlinie i może pochwalić się grupą klientów, wśród których znajdują się tak duże marki jak Hermes, UPS i DPD. „Od montażu samego pojazdu po nowy zakład, nową infrastrukturę serwisową i nowe rynki – środki unijne pozwoliły nam przekształcić pomysł w rozwiązanie, które rewolucjonizuje branżę”, podsumowuje Seelbach. „W efekcie mamy teraz szansę nie tylko stać się jednym z największych producentów elektrycznych rowerów transportowych, ale także wywrzeć jeszcze większy wpływ na społeczeństwo”.

Słowa kluczowe

ONO, ONOMOTION, dostawa ostatniej mili, zrównoważona logistyka, elektryczny rower towarowy, zatłoczenie dróg, zanieczyszczenie powietrza, transport miejski, emisja gazów cieplarnianych, pojazd elektryczny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania