Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Woda: jakość i bezpieczeństwo

22 marca to Światowy Dzień Wody ONZ, więc ten odcinek podcastu CORDIScovery jest poświęcony wodzie: jej jakości i bezpieczeństwie zasobów. Wespniemy się na himalajskie szczyty i poznamy sekretne życie ślimaków słodkowodnych, by zbadać cykle wodne oraz najnowsze techniki monitorowania zanieczyszczeń.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Informacje i pomysły

Co nowa technologia może powiedzieć nam na temat wpływu zmiany klimatu na cykl wodny Himalajów? Jak zmianę tę odczuwają rozległe przestrzenie zależne od spływającej z gór wody? Czego może nas nauczyć nowe podejście do rolnictwa w Chinach? Jak można zadbać o to, by rolnictwo było dostosowane do potrzeb i warunków klimatycznych? Czy rolnictwo precyzyjne to rozwiązanie, którego szukamy? A jeśli tak, to w jaki sposób mamy sprawić, by zadziałało? Większość z nas żyje w miastach, co wiąże się z większym obciążeniem zasobów wodnych. Szybki, prosty i dokładny sposób sprawdzania poziomów zanieczyszczeń w ściekach to coś, na co czekamy. Ekotoksykologia to szybko rozwijająca się dziedzina wykorzystująca zasoby naturalne. Co więc ślimaki słodkowodne, pijawki i krewetki mogą nam powiedzieć na temat poziomów mikrozanieczyszczeń w wodzie? Trzech naszych gości, których pracę wspiera unijny program Horyzont 2020, mogą podzielić się z nami kilkoma odpowiedziami: Walter Immerzeel, profesor hydrologii górskiej na Uniwersytecie w Utrechcie, był kierownikiem projektu CAT zajmującego się powiązaniami pomiędzy zmianą klimatu, glacjologią i hydrologią. Z kolei naukowiec z Instytutu Zrównoważonego Rolnictwa Hiszpańskiej Krajowej Rady ds. Badań Naukowych, José Gomez, łączy wiedzę na temat rolnictwa z nauką o glebie. Pomógł on w koordynacji projektu SHui wypełniającego lukę pomiędzy wynikami badań a innowacjami wprowadzanymi na miejscu, realizowanego w Chinach i Europie. Didier Neuzeret jest dyrektorem generalnym ViewPoint, francuskiej firmy biorącej udział w badaniach nad środowiskiem i analizie zachowań zwierząt przez ostatnie 30 lat. Firma ViewPoint była gospodarzem projektu ToxMate, w ramach którego rejestrowano na nagraniach wideo zachowania niektórych bezkręgowców w procesie biomonitorowania, by zbadać poziomy zanieczyszczeń w ściekach.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, CAT, SHui, ToxMate, woda, Światowy Dzień Wody ONZ, bezpieczeństwo wodne, zasoby wodne, zanieczyszczenie, zmiana klimatu, Himalaje, rolnictwo precyzyjne, ekotoksykologia