Skip to main content
European Commission logo print header

Article Category

Article available in the following languages:

Finansowane przez UE badania naukowe pomagają zbudować pomyślną przyszłość regionu Morza Czarnego

Nowa broszura informacyjna CORDIS przybliża kulisy skoordynowanych, transgranicznych badań i innowacji, które wytyczają drogę regionu Morza Czarnego ku zdrowej, odpornej i produktywnej przyszłości.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Morze Czarne jest prawdziwie międzynarodowym akwenem – rozciąga się na dwa kontynenty, jest otoczone przez sześć państw nadbrzeżnych i połączone z niezliczonymi innymi krajami poprzez rzeki i ich dopływy. Z uwagi na swój unikalny charakter region ten posłużył jako studium przypadku ukazujące korzyści płynące z transgranicznej i międzyregionalnej współpracy, jaką podejmują państwa położone w basenie Morza Czarnego z Unią Europejską. W rzeczywistości skuteczne i harmonijne partnerstwo jest tym, co umożliwia realizację wspólnej wizji zdrowego, odpornego i produktywnego regionu Morza Czarnego – wizji, która wynika między innymi ze Strategicznego programu badań i innowacji na rzecz Morza Czarnego (SRIA) i towarzyszącego temu dokumentowi planu wdrożenia, oficjalnie uruchomionego 4 maja 2023 roku w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Plan wdrożenia strategii SRIA jest realizowany pod egidą finansowanego przez Unię Europejską projektu Black Sea CONNECT, jednak co ważne, został opracowany wspólnie ze wszystkimi partnerami z regionu Morza Czarnego. Stanowi naukową podstawę kolejnej strategii – Wspólnej agendy morskiej dla Morza Czarnego, mającej na celu zacieśnienie współpracy na tym obszarze z myślą o zdrowych ekosystemach i dobrze prosperującej niebieskiej gospodarce.

Nowe wydanie broszury CORDIS

Z okazji ogłoszenia realizacji planu wdrożenia SRIA w serwisie CORDIS ukazała się nowa broszura „The Black Sea: Cross-border research for a healthy and productive region”, doskonale pokazująca, w jaki sposób finansowane z unijnych środków projekty badawcze pomagają zapewnić państwom tego regionu dużo lepszą przyszłość. W broszurze przedstawiono szeroki wachlarz projektów dofinansowanych w ramach programu ramowego w zakresie badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020”, w tym działań „Maria Skłodowska-Curie”. Znajdziemy w niej również szczegóły pierwszych projektów realizowanych dzięki misji UE w zakresie odbudowy naszych oceanów i zasobów wodnych, jak również szeregu innych inicjatyw wspieranych w ramach programu „Horyzont Europa”, przyczyniających się do zapewnienia zdrowych ekosystemów i dobrobytu gospodarczego regionie czarnomorskim.

Różne dyscypliny, wspólna wizja

Prezentowane projekty wywodzą się wprawdzie z różnych dyscyplin naukowych i różnych państw członkowskich lub krajów stowarzyszonych, jednak ich wspólnym mianownikiem jest zaangażowanie w ochronę unikalnych siedlisk w basenie Morza Czarnego, prężny rozwój sektorów związanych z morzem i wspieranie niebieskiej gospodarki. Za przykład działań opisanych w broszurze może posłużyć projekt DOORS, w ramach którego budowana jest platforma oparta na obserwacji Ziemi umożliwiająca badanie wpływu zmiany klimatu na ekosystem Morza Czarnego. Kolejnym ważnym projektem jest BRIDGE-BS, w ramach którego naukowcy pracują nad stworzeniem narzędzi i budowaniem zdolności pozwalających lepiej zrozumieć i przewidzieć wpływ, jaki na usługi ekosystemowe Morza Czarnego mogą mieć czynniki stresogenne wynikające z presji klimatycznej i antropogenicznej. Wśród pozostałych przedsięwzięć zaprezentowanych w broszurze są następujące projekty: EurofleetsPlus, B-SEENOVA, FORCOAST, KEAC-BSR, PIONEER, SeaChanges, EcoDaLLi, DANUBE4all, REST-COAST, DALIA, EmpowerUs, BIKE oraz DarkLife. Współpraca w zakresie badań morskich w regionie Morza Czarnego pomaga w osiągnięciu celów globalnego podejścia UE do badań i innowacji, ale równie ważnym aspektem tych działań jest inspirowanie młodego pokolenia naukowców, w tym Młodych Ambasadorów Morza Czarnego, do tego, by nie ustawali we wspólnych wysiłkach zapewniających rozkwit regionu Morza Czarnego.

Słowa kluczowe

Black Sea CONNECT, DOORS, BRIDGE-BS, EurofleetsPlus, B-SEENOVA, FORCOAST, KEAC-BSR, PIONEER, SeaChanges, BIKE, DARKLIFE, EcoDaLLI, DANUBE4all, DALIA, REST-COAST, EmpowerUs, Morze Czarne, działania „Maria Skłodowska-Curie”, badania naukowe, innowacje, ocean, morza, morski, Strategiczny program badań i innowacji na rzecz Morza Czarnego, Wspólna agenda morska dla Morza Czarnego, Horyzont 2020, Horyzont Europa, misja UE, odbudowa naszych oceanów i zasobów wodnych, zrównoważona niebieska gospodarka, obserwacja Ziemi