European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Obieg zamknięty daje drugie życie akumulatorom pochodzącym z pojazdów elektrycznych

Dzięki dwóm ośrodkom demonstracyjnym w Finlandii i Norwegii zobaczymy, w jaki sposób używane akumulatory pochodzące z pojazdów elektrycznych mogą być wykorzystane w systemach magazynowania energii.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu TREASoURcE latem 2023 roku w dwóch ośrodkach demonstracyjnych zostaną uruchomione stacjonarne akumulatorowe systemy magazynowania energii (BESS) zbudowane z używanych akumulatorów pochodzących z pojazdów elektrycznych. Rozwiązanie to stanowi element misji podjętej przez zespół projektu TREASoURcE, który skupia się na opracowywaniu systemowych rozwiązań opartych na założeniach gospodarki o obiegu zamkniętym dla niewykorzystywanych odpadów z tworzyw sztucznych, wycofanych z eksploatacji akumulatorów używanych w pojazdach elektrycznych oraz strumieni odpadów biologicznych. Dwa obiekty wybrane do przetestowania rozwiązania BESS to Centrum Sportów Motorowych Rudskogen w Norwegii oraz należący do gminy Lempäälä ośrodek Lempäälä-talo w Finlandii. Celem tych prototypów jest przyjrzenie się bliżej możliwościom ponownego wykorzystania tych akumulatorów i ich funkcjonalności oraz użycia tego rodzaju systemów do bilansowania produkcji i zapotrzebowania na energię elektryczną. SINTEF – jedna z największych w Europie niezależnych organizacji badawczych która pełni rolę norweskiego partnera projektu TREASoURcE, odpowiada za realizację programu pilotażowego wykorzystującego akumulatory dostarczone przez norweską firmę ECO STOR.

Korzyści płynące z rozwiązań BESS

Stosowanie rozwiązań magazynowania energii opartych na akumulatorach jest źródłem wielu korzyści gospodarczych, środowiskowych i społecznych dzięki możliwości magazynowania nadmiaru energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, a następnie wykorzystywania jej w czasie, gdy zapotrzebowanie przekracza możliwości produkcji. W ten sposób takie rozwiązania ograniczają koszty energii i pomagają zrównoważyć całą sieć energetyczną. Zastosowanie w systemie używanych akumulatorów zmniejsza ich negatywny wpływ na środowisko, a także pozwala na oszczędność krytycznych materiałów i innych zasobów naturalnych.

Ośrodki demonstracyjne

Plany modernizacji obiektu Centrum Sportów Motorowych Rudskogen obejmują postawienie kilku nowych budynków oraz instalację paneli fotowoltaicznych. Zainstalowane w obiekcie rozwiązanie BESS zaoferuje łączną pojemność znamionową 120 kWh i moc znamionową 60 kW. „Centrum Sportów Motorowych Rudskogen stawia na dobre i zrównoważone rozwiązania w związku z rozbudową i elektryfikacją obiektów, co przyczyni się do zaoferowania nowych możliwości w zakresie elektryfikacji tego sportu”, twierdzi Bård Mikkelsen, prezes zarządu Centrum Sportów Motorowych Rudskogen, którego wypowiedź została zacytowana na stronie internetowej projektu TREASoURcE. Drugi ośrodek demonstracyjny – Lempäälä House – to nowoczesny budynek, w którym mieści się biblioteka główna gminy Lempäälä, pasaż usługowy, restauracja i siłownia. Zainstalowany system BESS zaoferuje pojemność znamionową 80 kWh i moc znamionową 40 kW. „Możliwość udziału w projekcie pilotażowym była dla nas zdecydowanie interesująca, zwłaszcza w kontekście możliwości reagowania na zmienne zapotrzebowanie na energię, co stanowi obecnie wyzwanie”, zauważa Ulla Palo-oja, kierowniczka budowy z ramienia gminy Lempäälä, zacytowana w tym samym komunikacie. „Budynek Lempäälä House jest efektywny energetycznie – wyposażyliśmy go w instalację fotowoltaiczną, a także pomieszczenie na akumulatory. Z tego powodu uznaliśmy, że doskonale sprawdzi się w roli ośrodka demonstracyjnego w ramach projektu. Nie możemy doczekać się wyników – mamy nadzieję, że będziemy mogli stosować podobne rozwiązania także w naszych przyszłych projektach”. Systemy będą działać do 2026 roku. W tym czasie badacze zamierzają monitorować ich działanie oraz zbierać dane na potrzeby badań. Zespół projektu TREASoURcE (TERRITORIAL AND REGIONAL DEMONSTRATIONS OF SYSTEMIC SOLUTIONS OF KEY VALUE CHAINS AND THEIR REPLICATION TO DEPLOY CIRCULAR ECONOMY) obecnie rozważa również możliwość instalacji trzeciego systemu demonstracyjnego w drugiej połowie 2023 roku. Więcej informacji: strona projektu TREASoURcE

Słowa kluczowe

TREASoURcE, akumulator, pojazd elektryczny, magazynowanie, energia, akumulator stacjonarny, akumulatorowy system magazynowania energii

Powiązane artykuły