Poprawa absorpcji rynkowej pośrednich nośników bioenergii
Bioenergia jest filarem strategii UE na rzecz obniżenia emisji dwutlenku węgla. Nadal jest głównym źródłem energii odnawialnej w Unii, z udziałem na poziomie prawie 60 %. Biomasa nie zawsze jest jednak dostępna. Co więcej, jej transport, przechowywanie i użytkowanie mogą być uciążliwe, utrudniając tym samym wytwarzanie produktów o wysokiej wartości, takich jak paliwa lotnicze i morskie. Przekształcanie biomasy w gęstsze, łatwiejsze w transporcie i obsłudze produkty pośrednie, tak zwane pośrednie nośniki bioenergii, może pomóc w rozwiązaniu tych problemów. „Wdrażanie technologii takich nośników wiąże się jednak z problemem »kury i jajka«: aby można było rozwinąć więcej zakładów produkcyjnych, musi istnieć rynek, ale rynki nie rozwiną się, skoro nie ma wystarczającej produkcji. Idealnie byłoby, gdyby pośrednie nośniki bioenergii stały się »towarami«, którymi można swobodnie handlować na konkurencyjnym rynku, zapewniając bezpieczeństwo dostaw i stabilny odbiór od wielu klientów”, wyjaśnia Patrick Reumerman, koordynator projektu. Aby tak się stało, zespół finansowanego przez Unię Europejską projektu MUSIC postanowił ułatwić wprowadzenie na rynek trzech rodzajów pośrednich nośników bioenergii, a mianowicie oleju z pirolizy, toryfikowanej biomasy i oleju mikrobiologicznego. Można to osiągnąć poprzez opracowanie strategii mobilizacji surowców, poprawę opłacalnej logistyki i utworzenie centrów handlowych.
Studium przypadku oleju z pirolizy, biomasy toryfikowanej i oleju mikrobiologicznego
Aby odnieść się do różnych opcji zastosowania nośników, w ramach projektu opracowano studia przypadków. W greckim studium przypadku zbadano procedury i wykonalność utworzenia łańcuchów wartości biomasy toryfikowanej w konkretnych zastosowaniach grzewczych, wytwarzaniu energii elektrycznej i energochłonnych gałęziach przemysłu. Jednym z nich było wykorzystanie toryfikowanej biomasy do zastąpienia węgla brunatnego w greckich elektrowniach. Włoskie studium przypadku koncentrowało się na potencjalnym wykorzystaniu pozostałości rolniczych do produkcji oleju mikrobiologicznego. Olej ten może być wykorzystywany jako surowiec w rafineriach ENI zlokalizowanych w Gela na Sycylii i Port Marghera w Wenecji Euganejskiej do produkcji ekologicznych paliw transportowych. Skandynawskie studium przypadku koncentrowało się na możliwym wykorzystaniu odnawialnych surowców z nordyckiego przemysłu leśnego do produkcji oleju z pirolizy. Olej z pirolizy byłby następnie transportowany do Holandii, gdzie mógłby zostać ulepszony do poziomu biopaliwa morskiego, służąc jako zamiennik paliw kopalnych w międzynarodowym sektorze morskim. Na koniec międzynarodowe studium przypadku koncentrowało się na możliwości wykorzystania biomasy toryfikowanej w produkcji stali. Biomasa toryfikowana mogłaby być wykorzystywana w wielkich piecach w hutach ArcelorMittal w całej Europie jako substytut węgla kopalnego.
Projektowanie wykonalnych łańcuchów dostaw
Omawiając wyniki projektu, Reumerman zauważa: „Udało nam się opracować studia przypadków obejmujące cały łańcuch wartości od surowca do końcowego zastosowania, a także zidentyfikować wąskie gardła i przeszkody. Poinformowaliśmy też zainteresowane strony oraz ustaliliśmy bariery i czynniki wspomagające wdrożenie. Poza tym sformułowaliśmy i opublikowaliśmy zalecenia, aby doradzać decydentom politycznym w zakresie rozwoju odpowiednich warunków ramowych i usuwania barier”. Kluczowym rezultatem projektu była jednak integracja wszystkich zainteresowanych stron we wszystkich odpowiednich łańcuchach wartości oraz podniesienie świadomości na temat korzyści płynących z pośrednich nośników bioenergii. „W ramach projektu wykazaliśmy wykonalność tworzenia opłacalnych łańcuchów wartości i określiliśmy wymagane zmiany techniczne”, dodaje Reumerman. Co więcej, zespół opublikował trzy białe księgi dotyczące biomasy toryfikowanej, biooleju z szybkiej pirolizy i oleju mikrobiologicznego, przedstawiając korzyści płynące ze stosowania tych nośników w kompleksowy, ale przystępny sposób. „Dzięki informacjom i narzędziom dostarczonym w ramach projektu możliwe jest opracowanie i wdrożenie zrównoważonych łańcuchów wartości oraz wykorzystanie wysoce wspierających ram politycznych, które są obecnie finalizowane na szczeblu unijnym w postaci RED III, inicjatywy lotniczej ReFuelEU i inicjatywy morskiej FuelEU”, podsumowuje Reumerman.
Słowa kluczowe
MUSIC, bioenergia, biomasa, pośrednie nośniki bioenergii, olej z pirolizy, biomasa toryfikowana, olej mikrobiologiczny