Skip to main content
Oficjalna strona internetowa Unii EuropejskiejOficjalna strona internetowa UE
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Article Category

Article available in the following languages:

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba kończy 1 rok! Odkrywanie wszechświata w całkiem nowy sposób

Właśnie mija rok odkąd teleskop Jamesa Webba, najpotężniejszy teleskop kosmiczny na świecie, dostarczył pierwsze oszałamiające obrazy.

11 lipca 2022 roku ludzie na całym świecie zaniemówili na widok obrazu wszechświata w podczerwieni uzyskanego w najwyższej jak dotąd rozdzielczości. Od tamtego czasu Teleskop Kosmiczny Webba dostarczył kilku kolejnych fenomenalnych zdjęć, a tamten letni dzień 2022 roku na zawsze zmienił to, jak rozumiemy wszechświat i nasze miejsce w nim.

Początek nowej ery astronomii

„W ciągu zaledwie jednego roku Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zmienił spojrzenie ludzkości na kosmos, pozwalając jej zajrzeć w chmury pyłu i zobaczyć po raz pierwszy światło z odległych zakątków wszechświata. Każdy nowy obraz to nowe odkrycie, dzięki któremu naukowcy na całym świecie mogą stawiać nowe pytania i na nie odpowiadać - coś, o czym kiedyś nie mogli nawet marzyć”, skomentował administrator NASA Bill Nelson w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie Centrum Lotów Kosmicznych im. Roberta H. Goddarda. Minął rok, a teleskop Jamesa Webba przygotował dla nas kolejną ucztę i pokazał obraz narodzin gwiazdy. „W zaledwie rok od uruchomienia Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba spełnił swoją obietnicę odkrycia tajemnic wszechświata, przekazując ludzkości zapierającą dech w piersiach skarbnicę obrazów i wiedzy, która będzie trwać przez dziesięciolecia”, powiedziała Nicola Fox, zastępczyni administratora Dyrekcji Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. „Zbudowany przez czołowych światowych naukowców i inżynierów cud techniki, jakim jest teleskop Jamesa Webba, umożliwił nam bardziej szczegółowe zrozumienie galaktyk, gwiazd i atmosfer planet spoza Układu Słonecznego, kładąc podwaliny pod przywództwo NASA w nowej erze odkryć naukowych i poszukiwań planet nadających się do zamieszkania”. „Dopiero teraz, gdy dysponujemy danymi zebranymi w ciągu jednego roku z punktów docelowych rozmieszczonych na całym niebie, zaczynamy uświadamiać sobie zakres zagadnień naukowych, jakie teleskop Jamesa Webba pozwoli nam zgłębić”, dodał Eric Smith, zastępca dyrektora ds. badań Wydziału Astrofizyki w NASA i naukowiec programu teleskopu Jamesa Webba. „Mając za sobą rok spektakularnych odkryć i danych, które pozwoliły nam zgłębiać nasze rozumienie różnych zagadnień naukowych, wiemy dokładnie, jak potężny jest ten teleskop”, kontynuowała starsza naukowczyni projektu teleskopu Jamesa Webba, Jane Rigby z Centrum im. Goddarda. „Wybraliśmy ambitny zestaw obserwacji na drugi rok, który opiera się na wszystkim, czego nauczyliśmy się do tej pory. Nasza misja naukowa dopiero się rozpoczyna, a przed nami jeszcze wiele odkryć”.

Co Europa ma z tym wszystkim wspólnego?

Program Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba opiera się na międzynarodowym partnerstwie pomiędzy NASA, Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) i Kanadyjską Agencją Kosmiczną. W rzeczywistości jego realizacja była możliwa w dużej mierze dzięki ESA. Jak czytamy w komunikacie prasowym opublikowanym przez ESA: „W ramach międzynarodowej umowy o współpracy ESA zapewniła usługę wyniesienia teleskopu na orbitę przy użyciu rakiety nośnej Ariane 5. Jako jeden z partnerów, ESA była odpowiedzialna za rozwój i kwalifikację adaptacji Ariane 5 dla misji teleskopu Jamesa Webba oraz za zamówienie usługi wyniesienia na orbitę przez Arianespace. ESA dostarczyła również spektrograf NIRSpec i połowę oprzyrządowania dla instrumentu MIRI pracującego w średniej podczerwieni, który został zaprojektowany i zbudowany przez konsorcjum europejskich instytutów finansowanych ze środków krajowych (MIRI European Consortium) we współpracy z Jet Propulsion Laboratory i Uniwersytetem Arizony”.

Słowa kluczowe

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba, Webb, teleskop, NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, ESA, wszechświat, kosmos