European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Odstaw kawę, Twój portfel Ci podziękuje

Według nowych badań kofeina sprawia, że ludzie stają się bardziej podatni na kupowanie pod wpływem impulsu.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Masz ochotę na kawę przed zakupami? Chyba lepiej będzie zrezygnować z codziennej latte. Według badania opublikowanego w czasopiśmie „Journal of Marketing” wypicie kawy przed wyjściem na ulicę handlową, do centrum handlowego lub sklepu spożywczego może sprawić, że wydasz więcej.

Nie rób zakupów po spożyciu kofeiny

„Kofeina, jako silny stymulant, uwalnia w mózgu dopaminę, która pobudza umysł i ciało. Prowadzi to do wyższego stanu energetycznego, co z kolei zwiększa impulsywność i zmniejsza samokontrolę”, wyjaśnił główny autor Dipayan Biswas, profesor marketingu na University of South Florida w informacji prasowej. „W rezultacie spożycie kofeiny prowadzi do impulsywności w trakcie zakupów w odniesieniu do większej liczby zakupionych produktów i większych wydatków”. Zespół badawczy zbadał wpływ spożycia kofeiny na zakupy ponad 300 osób robiących zakupy przy stoisku z espresso w pobliżu wejścia do dwóch różnych sklepów detalicznych we Francji i domu towarowego w Hiszpanii. Połowie badanych podano filiżankę kawy zawierającej około 100 mg kofeiny, a drugiej połowie filiżankę kawy bezkofeinowej lub wody.

Wszystko na temat impulsów

Wyniki badań wykazały, że osoby, które wypiły filiżankę kawy z kofeiną przed zakupami, wydały około 50 % więcej i kupiły prawie 30 % więcej produktów niż osoby, które piły kawę bezkofeinową lub wodę. Ponadto naukowcy odkryli, że kofeina miała również wpływ na rodzaje kupowanych produktów. Ci, którzy pili kawę, kupowali więcej towarów innych niż podstawowe, takich jak świece, zapachy i sztuczne rośliny. Wyniki były podobne w przypadku zakupów online i osobistych. W innym eksperymencie 200 studentów szkół biznesowych podzielono na tych, którzy pili kawę z kofeiną i tych, którzy jej nie pili. Zostali poproszeni o wybranie przedmiotów, które chcieliby kupić, z wcześniej ustalonej listy 66 opcji. Studenci, którzy pili kawę z kofeiną, wybierali przedmioty do zakupu online, kierując się mniej potrzebą, a bardziej impulsem, takie jak masażer. Ci, którzy pili kawę bezkofeinową, wybierali bardziej praktyczne przedmioty, takie jak notatnik. Naukowcy stwierdzili, że wpływ kofeiny na wydatki jest najbardziej widoczny wśród osób pijących do około dwóch filiżanek kawy dziennie. „Wprawdzie umiarkowane ilości kofeiny mogą przynosić pozytywne korzyści zdrowotne, mogą jednak również wystąpić niezamierzone konsekwencje spożywania kofeiny podczas zakupów”, skomentował prof. Biswas. „Oznacza to, że konsumenci próbujący kontrolować impulsywne wydatki powinni unikać spożywania napojów zawierających kofeinę przed zakupami”.

Słowa kluczowe

kawa, kofeina, zakupy, impuls, impulsywność, wydawanie, zakup, osoba robiąca zakupy